Rogale Świętomarcińskie już z certyfikatami

06 Listopad 2023, wyświetleń: 2470,

Wiemy gdzie kupić wyborne rogale


25 października 2023 w murach Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu wręczono 80-ciu cukierniom certyfikaty na wypiek tradycyjnych Rogali świętomarcińskich. 11 cukierni jeszcze przechodzi proces kwalifikacji.

 

Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek związanych z rogalami:
1. Rogale świętomarcińskie są wykonane z ciasta, z nadzieniem z białego maku, z dodatkiem bakalii. Bardzo rzadko w cukiernictwie używa się białego maku, dlatego ten wyrób jest tak wyjątkowy. Wymagane jest ciasto półfrancuskie, ponieważ to ciasto jednocześnie jest listkowate jak ciasto francuskie i wilgotne jak ciasto drożdżowe.
2. Mają kształt półksiężyca, z ciasta półfrancuskiego z charakterystycznym listkowaniem na przekroju, waga od 150 do 250 g. (Obniżenie dolnej granicy masy rogala nastąpiło w 2013 roku, przedtem jeden rogal miał ważyć 200-250 g).
3. Rogal Świętomarciński zawiera ok.: 60% ciasta, 30% masy makowej, 8% pomady i 2% posypki.
4. Rogale tradycyjnie przygotowuje się w Wielkopolsce za wyjątkiem powiatów: kępiński, ostrzeszowski, międzychodzki, złotowski i turecki.
5. Rogal Świętomarciński wywodzi się z tradycji wypieku i spożywania na dzień Św. Marcina /11 listopada/ rogali z charakterystycznym nadzieniem, kultywowanej na obszarze Poznania i okolic.
6. Tradycja obchodzenia dnia Św. Marcina sięga XVI wieku i jest związana z uroczystym zakończeniem prac polowych w danym roku, które umownie obchodzono właśnie w tym dniu. Dzień Św. Marcina od wieków obchodzony był w Poznaniu szczególnie ze względu na fakt, że jedynymi z głównych miejsc Poznania są kościół pod wezwaniem Św. Marcina istniejący już w momencie lokacji Poznania /1253r/ oraz ulica Św. Marcin stanowiąca pozostałość po starej osadzie o nazwie Św. Marcin, która została włączona do Poznania pod koniec XVIII w.
7. Według jednej z legend prekursorem wypieku rogala świętomarcińskiego w Poznaniu był Józef Melzer cukiernik w piekarni, który namówił swego pracodawcę do wypieku rogali, rozdanych następnie ubogim mieszkańcom Poznania. Podobno w przeddzień odpustu usłyszał na dziedzińcu stukot końskich kopyt. Wyjrzał  i zobaczył rycerza w lśniącej zbroi na siwym koniu.
8. Legend jest jednak więcej. Jedna z nich mówi, że dawno, dawno temu rogala wyśnił jeden z poznańskich piekarzy. Zobaczył on we śnie św. Marcina, jadącego na koniu, który zgubił jedną podkowę. Piekarz postanowił, że właśnie w takim kształcie będzie wypiekał ciasto.
9. Aby cukiernia mogła używać nazwy "rogale świętomarcińskie", musi pozytywnie przejść kontrolę przeprowadzaną przez Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, który wydaje świadectwo jakości handlowej.
10. Co roku ok. 100 piekarni i cukierni ma prawo wytwarzać rogale świętomarcińskie
11. Od 19 listopada 2008 r. tradycyjnie wypiekany poznański rogal świętomarciński może poszczycić się unijnym znakiem geograficznym, od tego momentu weszło bowiem w życie unijne rozporządzenie nadające rogalowi certyfikat "Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej".
12. Szacuje się, że co roku w listopadzie w Wielkopolsce zjada się około 600 ton rogali.
13. Na Starym Rynku mieści się Rogalowe Muzeum Poznania, poświęcone tradycji tego wypieku.
14. W 2011 roku rozpoczęto (przez Centrum Kultury Zamek) emisję dukata lokalnego - Rogal Marciński. Dukaty były honorowane w wybranych punktach miasta od 11 listopada do 31 grudnia 2011 roku.
15. W 2017 r Poczta Polska wyemitowała znaczek pocztowy poświęcony Rogalowi Świętomarcińskiemu

 






Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony