Projekt - Rzemieślnicy bez granic

Szkolenie „Międzynarodowy Mistrz” – pierwszy moduł zakończony

W ubiegły weekend zakończył się pierwszy moduł szkolenia „Międzynarodowy Mistrz”, który skupiał się na tematyce międzykulturowości we współpracy rozwojowej. Uczestnicy mieli okazję zgłębić zagadnienia związane z komunikacją międzykulturową – dowiedzieli się, czym jest i z czym się wiąże. Poruszono również kwestię stereotypów dotyczących różnych kultur i narodowości, a także omówiono pojęcie szoku kulturowego i wskazano jak można go przezwyciężyć. Wszystkie te tematy były omawiane w kontekście rozmaitych kultur i krajów na całym świecie.

Szkolenie miało formę hybrydową – część zajęć odbywała się online, a część stacjonarnie. Oprócz teoretycznych wykładów, uczestnicy brali przede wszystkim udział w praktycznych ćwiczeniach, warsztatach, prezentacjach oraz ożywionych dyskusjach. Dzięki temu nie tylko lepiej pogłębili dotychczasową wiedzę, ale również mieli szansę lepiej się poznać i zacieśnić relacje w grupie

Foto: Uczestnicy szkolenia „Międzynarodowy Mistrz”

 

 

Szkolenie „Międzynarodowy mistrz” rozpoczęte


20 września rozpoczęło się szkolenie „Międzynarodowy Mistrz”. Otwarcia dokonał Koordynator projektu „Rzemieślnicy bez Granic” Markus Eicher z Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie n/Menem oraz Dyrektor WIR w Poznaniu pan Tomasz Wika.
W ramach szkolenia przewidzianych jest 16 dwudniowych zjazdów, składających się zarówno ze spotkań online, jak i stacjonarnych. Szkolenie obejmuje różne zagadnienia, od tematów związanych z kompetencjami międzykulturowymi i zarządzaniem projektami międzynarodowymi  poprzez  systemy kształcenia i szkolenia zawodowego w różnych krajach, jak i prowadzenie działalności gospodarczej i współprace międzynarodową. Ważnym poruszanym tematem będzie „Życie i praca w krajach niestabilnych”, a także „Jak radzić sobie ze stresem?”
Celem szkolenia jest praktycznie przygotowanie rzemieślników do przyszłych, międzynarodowych wyjazdów do krajów trzeciego świata w ramach projektów rozwojowych. Każdy z uczestników, który ukończy szkolenie otrzyma certyfikat „Międzynarodowy Mistrz”.
Grupa rzemieślników, którzy zgłosili się na szkolenie to osoby z całej Wielkopolski reprezentujące różne zawody m.in. budownictwo, fryzjerstwo, krawiectwo, florystykę, złotnictwo, dekarstwo, ciesielstwo, stolarstwo czy też mechanikę samochodową. Już na pierwszym spotkaniu widać było, że wszyscy uczestnicy są otwarci na nowe doświadczenia i pełni  pozytywnej energii do stawiania czoła nowym wyzwaniom.
Życzymy wytrwałości oraz satysfakcji z nauki i odkrywania nowych tematów!!!

 

Nabór do udziału w szkoleniu "Międzynarodowy Mistrz"

Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu rozpoczyna nabór do udziału w wyjątkowym szkoleniu umożliwiającym zdobycie tytułu „Międzynarodowy Mistrz”, a następnie udziału w międzykulturowych projektach w różnych krajach rozwijających się.
To pierwsze tego typu szkolenie w Polsce.
Dołącz do zespołu Międzynarodowych Mistrzów!
• Chcesz dzielić się swoimi umiejętnościami z innymi?
• Pragniesz pomagać młody firmom w krajach rozwijających się?
• Doceniasz nowe umiejętności i międzynarodowe doświadczenie?
To szkolenie jest dla Ciebie!

Kim są Międzynarodowi Mistrzowie?
Międzynarodowi Mistrzowie to zespół wykwalifikowanych ekspertów, w tym rzemieślników, którzy wyjeżdżają na misje do krajów rozwijających się, aby poprawić sytuację mikro i małych firm.
Misje trwają od tygodnia do miesiąca i są finansowane z projektów krajowych i międzynarodowych.

Jak dołączyć do zespołu?
Zapisz się na bezpłatny cykl szkoleń w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu!
Szkolenie przygotuje Cię do praktycznego udziału w zagranicznych misjach. Dowiesz się, jak:
• Zarządzać międzynarodowymi projektami.
• Skutecznie przekazywać swoją wiedzę.
• Radzić sobie w różnych sytuacjach,  krajach i kulturach
Szkolenie będzie trwać ok. 7 miesięcy.
Odbywać się będzie w formie stacjonarnej i on-line, dwa razy w miesiącu (piątek-sobota, łącznie 10 godz.).
Grupa szkoleniowa to maksymalnie 10 os.

Zakres szkolenia:
Część I:
- moduł I – Kompetencje międzykulturowe – 30 godz.
- moduł II – Zarządzanie projektami międzynarodowymi  - 45 godz.
- moduł III – Systemy kształcenia i szkolenia zawodowego – 30 godz.
- moduł IV – Prowadzenie działalności gospodarczej i współpraca międzynarodowa – 30 godz.
- moduł V – Życie i praca w krajach niestabilnych – jak radzić sobie ze stresem? – 30 godz.
Wszystkie moduły szkolenia będą prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów w danych dziedzinach i wieloletnich praktyków.
Podczas szkolenia będzie możliwość spotkań i rozmów z osobami, które już należą do zespołu „Międzynarodowych Mistrzów”
i mają bogate doświadczenie w realizacji projektów międzykulturowych w krajach rozwijających się.
Część II:
- 2-3 tygodniowa nauka zawodu dla osoby z Ukrainy w firmie uczestnika szkolenia.
Część III
- możliwość nauki podstaw j. angielskiego lub ukraińskiego – 35 godz.
Dlaczego warto wziąć udział w cyklu szkoleń i zostać Międzynarodowym Mistrzem?
Korzyści:
• Zdobycie międzynarodowego doświadczenia i kompetencji międzykulturowych.
• Rozwinięcie kompetencji w zarządzaniu projektami międzynarodowymi.
• Poznanie systemów kształcenia zawodowego w różnych krajach.
• Umiejętność komunikacji i współpracy z ludźmi z różnych kręgów kulturowych.
• Możliwość działania na rzecz osób z krajów rozwijających się, w tym Ukrainy.
• Nauka podstaw języka angielskiego lub ukraińskiego.
• Możliwość dzielenia się swoimi umiejętnościami i wiedzą z potrzebującymi.
• Satysfakcja z pomagania w krajach rozwijających się.
• Możliwość poznania ciekawych krajów i kultur.
Zapisy na szkolenie: https://docs.google.com/forms/d/1j1nVDwFAXp-zw3zZAh-oWQwOixVqKDmWaEAL65eufvo/edit
Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca 2024 r. Liczba miejsc ograniczona.
Masz pytania. Skontaktuj się z nami!
Projekt „Rzemieślnicy bez granic” – „Międzynarodowy Mistrz”
Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu
Al. Niepodległości 2, 61-874 Poznań
tel. 601 913 140

e-mail. Rzemieslnicybezgranic@irpoznan.com.pl

 

 

Międzynarodowe spotkanie  projektowe w Poznaniu –
Wielkopolska i europejscy partnerzy projektu działają na rzecz Ukrainy


W dniach 28-29 odbyło się w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu I spotkanie Komitetu Sterującego Projektu „Rzemieślnicy bez Granic”. Honorowymi gośćmi byli Wojciech Jankowiak Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego,  Barbara Kwapiszewska Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Jarosław Frąckowiak Dyrektor Biura Hesja-Polska.


Spotkanie otworzył Marek Skoraszewski  Prezes WIR. W swoim wystąpieniu nawiązał do wieloletniej współpracy z Landem Hesji i z Izbą Rzemieślniczą w Wiesbaden, oraz do nowego partnera WIR - Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie nad Menem, która jest partnerem wiodącym w Projekcie „Rzemieślnicy bez granic”.
Jak powiedział Wicemarszałek Jankowiak Projekt „Rzemieślnicy bez granic’ wpisuje się bardzo dobrze w działania już realizowane przez Wielkopolskę, która wspiera -  od początku działań wojennych -  humanitarnie Ukrainę, w tym w szczególności Okręg Charkowski. Dzięki polskim rzemieślnikom Projekt w przyszłości umożliwi uzyskanie nowych kompetencji i kwalifikacji obywatelom Ukrainy.

Celem spotkania było zaprezentowanie przez partnerów projektowych z Niemiec, Francji, Włoch i Polski systemów kształcenia zawodowego w poszczególnych krajach. Goście specjalni spotkania – przedstawiciele  strony ukraińskiej: Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytucji Technicznego Kształcenia Zawodowego Obwodu Charkowskiego oraz Kierownik Departamentu Rozwoju Terytorialnego i Lokalnego oraz Stosunków Międzynarodowych Biura Wykonawczego Rady Obwodowej Charkowa zaprezentowali nie tylko obecny stan gospodarki ukraińskiej, ale również system kształcenia zawodowego i rzemiosła w Obwodzie Charkowskim. Do wątku ukraińskiego nawiązała Dyrektor Kwapiszewska, która przedstawiła prezentację na temat wsparcia osób z Ukrainy na wielkopolskim rynku pracy. Spotkanie było okazją do określenia zakresu zadań i działań stojących przed wszystkimi partnerami w 2024 r.


Projekt „Rzemieślnicy bez granic” finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (BMZ). Partnerem w projekcie jest Wielkopolska Izba Rzemieślnicza z Poznania oraz  organizacje rzemieślnicze z Niemiec, Francji i  oraz z Vicenzy z Włoch.  Samorząd Województwa Wielkopolskiego poproszony został o patronowanie projektowi w zakresie wykorzystania długoletnich relacji partnerskich z Obwodem Charkowskim.
W ramach Projektu, w 2024r. obędzie się szkolenie dla rzemieślników zainteresowanych współpracą rozwojową, którzy następnie będą dzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą z ukraińskimi koleżankami i kolegami, którzy będą chcieli nabyć nowe kompetencje i kwalifikacje.

 

https://www.umww.pl/rzemieslnicy-bez-granic-wspolne-dzialanie-wielkopolski-i-europejskich-partnerow-dla-ukrainy

https://app.inforia.pl/clipping/20231129-6453688237?clippingToken=ewogICJ0eXAiOiAiSldUIiwKICAiYWxnIjogIkhTMjU2Igp9.ewogICJpZCI6ICIyMDIzMTEyOS02NDUzNjg4MjM3IiwKICAiZ3IiOiAxOTk5LAogICJwbyI6IDE5OTYsCiAgInByb2oiOiA2NzE5NSwKICAiciI6IHsKICAgICJuIjogIkFubmEgTWFya2lld2ljeiAiLAogICAgImUiOiAiYW5uYS5tYXJraWV3aWN6QHVtd3cucGwiCiAgfSwKICAiY3JlIjogIjIwMjMtMTEtMzBUMDY6NTA6MDguNTI2MTY1NFoiCn0.8a08r5gwWRcfvB7UkEpe14csx6hMsnJrmjcloTPmSFM&portalId=1996&projectId=67195&src=Notification


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

„Rzemieślnicy bez granic” to projekt finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (BMZ). Jest to wspólny projekt europejskich organizacji rzemieślniczych z Niemiec, Francji, Włoch i Polski mający na celu promocję branż rzemieślniczych na całym świecie za pośrednictwem europejskich rzemieślników i „Rzemieślników bez granic”.
W trakcie projektu europejscy rzemieślnicy w ramach specjalnie dla nich opracowanego szkolenia
zdobywają dodatkowe kwalifikacje i są przygotowani do zagranicznych misji mających na celu szkolenie i doradzanie swoim odpowiednikom w krajach partnerskich.
Realizowany w Polsce projekt dotyczy działań na rzecz ukraińskich uchodźców.
Celem projektu jest :
- wsparcie ukraińskich uchodźców.
- powiększanie grupy „Rzemieślników bez granic” - bardzo dobrze wykwalifikowanych, z dużym doświadczeniem i wiedzą  europejskich rzemieślników, którzy są zainteresowani przekazywaniem swojej wiedzy i doświadczenia swoim odpowiednikom w innych krajach
- poprawa sytuacji ekonomicznej i zatrudnienia rzemieślników z krajów partnerskich, w tym w Ukrainie.
W Polsce partnerem operacyjnym Projektu „Rzemieślnicy bez granic” jest Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu, partnerem politycznym jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu – Oddział Międzynarodowy.
Szkolenie dla polskich rzemieślników rozpocznie się w Poznaniu na początku przyszłego roku, tak aby ukraińscy uchodźcy w Poznaniu i okolicach, a później, po zakończeniu wojny, ukraińscy rzemieślnicy na Ukrainie skorzystali ze szkoleń i porad udzielanych przez ich polskich rzemieślników.
Zainteresowanych udziałem w projekcie zapraszamy do kontaktu:
Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu
tel. 61 859 35 24, e-mail: rzemieslnicybezgranic@irpoznan.com.pl
www.craftspeople-without-borders.com

 

Informacje w mediach o projekcie:
https://zwielkopolski24.pl/z-regionu/wsparcie-grup-rzemieslniczych-na-ukrainie-projekt-rzemieslnicy-bez-granic/oYbf33bC6WUVYotyCMBY


 

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony