Podsumowanie konferencji

25 Listopad 2022, wyświetleń: 1913,

„Rola wielkopolskiego rzemiosła w kształceniu zawodowym – wyzwania i kierunki rozwoju”


W dniach 22-23.11. odbyła się w Tarnowie Podgórnym konferencja pn. „Rola wielkopolskiego rzemiosła w kształceniu zawodowym – wyzwania i kierunki rozwoju”. Wydarzenie było skierowane w pierwszej części do przedstawicieli szkół branżowych, cechów i jednostek zaangażowanych w kształcenia zawodowe, natomiast drugą część dedykowaliśmy pracownikom i przedstawicielom zarządów cechów.

W konferencji wzięło udział blisko 200 osób. Przedsięwzięcie było odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez szkoły i cechy w zakresie zmian w przeprowadzaniu egzaminów czeladniczych, wypracowania nowoczesnych narzędzi umożliwiających teoretyczne przygotowanie do egzaminu, promocji nauki zawodu w rzemiośle oraz wsparcia kadry organizacji rzemiosła w świadczeniu usług. Konferencja została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Spotkanie rozpoczął Pan Jerzy Bartnik – Prezes WIR w Poznaniu, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie współpracy pomiędzy szkołami i pracodawcami w procesie szkolenia oraz ciągłego jej rozwijania dla lepszego przygotowania kadr dla gospodarki. Pan Zbigniew Talaga – Wicekurator Oświaty zwrócił uwagę na szczególnie trudną, tegoroczną sytuację w zakresie szkolenia i egzaminowania wynikającą z podwójnego rocznika absolwentów nauki zawodu oraz kandydatów do szkół ponadpodstawowych, a także konieczności znalezienia rozwiązań w celu stworzenia dla uczniów jak najlepszych warunków. Z kolei Pan Czesław Kruczek – Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego podkreślał rolę współpracy samorządu z rzemiosłem oraz zaprezentował działania prowadzone przez Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego. Pan dr inż. Maciej Szafrański – Kierownik zadań Politechniki Poznańskiej w projekcie „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska” wskazał na współpracę Urzędu Marszałkowskiego, Politechniki, WIR w Poznaniu oraz Cechów w ramach projektu i optymistycznym słowem wyraził nadzieję na kontynuowanie działań w przyszłości.
Podczas konferencji omawiano następujące tematy:
Jak samorząd organizacji rzemiosła wspiera szkolnictwo zawodowe? W ramach tego bloku następujący przedstawiciele organizacji zaprezentowali obszary prowadzonych działań wspierających:
Małgorzata Grys – Kierownik Biura Cechu przedstawiła współpraca cechu i szkoły branżowej na przykładzie Cechu Rzemiosł Różnych w Gostyniu,
Radosław Ewertowski – Dyrektor Cechu zaprezentował działania cechu prowadzone na rzecz pracodawców szkolących na przykładzie Cechu Rzemiosł Różnych w Wągrowcu,
Justyna Jóźwiak – Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Gnieźnie przy Cechu Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie przedstawiła realizację turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników,
Iwona Derda – Naczelnik Wydziału Oświaty WIR omówiła innowacyjne narzędzia teoretycznego przygotowania do egzaminu czeladniczego oraz promocji kształcenia zawodowego,
Bogumiła Frąckowiak – Naczelnik Wydziału Promocji WIR przedstawiła doskonalenie umiejętności praktycznych młodocianych pracowników poprzez konkursy i wymiany zagraniczne.
• Egzaminy czeladnicze po zmianach - Iwona Derda – Naczelnik Wydziału Oświaty WIR krótko podsumowała egzaminy czeladnicze przeprowadzone przez Izbę w 2022 r. dla młodocianych pracowników będących uczniami szkoły.
Następnie w ramach tego bloku odbył się panel dyskusyjny pt. ”Jak usprawnić współpracę pomiędzy szkołą, pracodawcą, cechem i izbą?” Udział w nim wzięli:
Arkadiusz Dratwa – Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. Rogera Sławskiego w Poznaniu,
Magdalena Ambrozik - Kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp.,
Iwona Derda – Naczelnik Wydziału Oświaty WIR w Poznaniu,
Anna Andrzejczak - Kierownik Biura Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Rogoźnie,
Sławomir Jokś – właściciel PPUH Stolarz oraz Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej WIR w zawodzie stolarz.
Paneliści wypowiadali się, m. in. na następujące tematy:
Jak oceniają zmianę w zakresie terminu przystąpienia do egzaminu czeladniczego młodocianych pracowników będących uczniami szkoły branżowej I stopnia? (Art. 44 q ustawy o systemie oświaty dotyczy obowiązku przystąpienia do odpowiednio egzaminu zawodowego lub czeladniczego przez ucznia szkoły branżowej I stopnia, które warunkuje uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły)? Czy obowiązujący system/ przepisy prawa w zakresie wskazania instytucji właściwej do przeprowadzeniu egzaminu czeladniczego lub zawodowego jest dobry? W jaki sposób przekazywać sygnały od komisji egzaminacyjnych do cechów, pracodawców i szkół, aby być bardziej skutecznym w zakresie dobrego przygotowania uczniów do egzaminu? Czy obowiązujący okres nauki i termin jej zakończenia przypadający na 31.08. jest właściwym rozwiązaniem przy obecnym systemie nauczania i egzaminowania? Jakie rozwiązania należałoby zastosować, aby usprawnić przepływ informacji o uczniu pomiędzy izbą i szkołą dotyczących pozyskania informacji o ukończeniu szkoły niezbędnej do wydania świadectwa czeladniczego przez izbę oraz uzyskania szczegółowych informacji nt. egzaminu czeladniczego do formalnego zakończenia nauki w szkole?
•  Wykorzystanie Internetu do komunikacji i promocji jednostek związanych
z kształceniem zawodowym
– Pani dr hab. Aleksandra Kaniewska – Sęba z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawiła dobre praktyki i inspirujące przykłady w zakresie komunikacji z klientami oraz budowania stron internetowych i zamieszczania informacji na nich,
•  E-learningowe kursy przygotowujące do egzaminów czeladniczych – Pani dr inż. Magdalena Graczyk-Kucharska oraz Pan Piotr Janowski z Politechniki Poznańskiej zaprezentowali e-learningowe kursy w zawodzie stolarz i mechanik pojazdów samochodowych wytworzone w projekcie „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska.” Narzędzia najprawdopodobniej zostaną udostępnione do powszechnego korzystania w lutym 2023 r.
• Rola działalności oświatowej prowadzonej w organizacjach rzemiosła – Pan Tomasz Wika – Dyrektor WIR w Poznaniu.
• Podstawowe informacje w zakresie funkcjonowania organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła zrzeszonych w WIR w Poznaiu – Pani Magdalena Białas – Naczelnik Wydziału Samorządowo-Organizacyjnego WIR, Pan Tomasz Wika – Dyrektor Izby oraz Pani Agnieszka Winckowska – Napierała – Główna Księgowa Izby - omówili najistotniejsze kwestie w ramach spraw samorządowo-organizacyjnych i księgowych.
• Wykorzystanie potencjału samorządu organizacji rzemiosła. Teraźniejszość i przyszłość – szanse i zagrożenia - dyskusja w gronie samorządowców.
• Skuteczne techniki komunikacji z klientem – szkolenie dla pracowników organizacji rzemiosła.
Wydarzenie zostało bardzo dobrze ocenione przez uczestników.
Dzięki tej konferencji Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu po raz kolejny miała możliwość zacieśnienia współpracy z jednostkami współpracującymi, wymiany doświadczeń oraz wyznaczenia kierunków dalszego rozwoju.

 

Iwona Derda – Naczelnik Wydziału Oświaty WIR
Foto. Katarzyna Rusin-Smolińska


Galeria




Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony