Nowe wzory druków ZUS DRA i ZUS RCA

20 Kwiecień 2023, wyświetleń: 1278,

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej


1. Informujemy, iż w rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 31 stycznia 2023 /Dz. U.,  poz. 258/ w sprawie m. in. wzorów druków zgłoszeń ZUS wprowadzono nowe wzory druków ZUS DRA i ZUS RCA, które obowiązywać będą od 1 maja 2023 r. Zostały one dostosowane do obecnie obowiązujących przepisów w zakresie rocznego rozliczania składki zdrowotnej przez podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym oraz podatkiem zryczałtowanym.
Przypominamy, iż oprócz rozliczeń miesięcznych - zgodnie z nowymi przepisami - roczną składkę zdrowotną za rok poprzedni należy wykazać w dokumentach rozliczeniowych /ZUS DRA i ZUS RCA/ składanych za miesiąc, w którym upływa termin złożenia rocznego zeznania podatkowego / kwiecień/. W roku 2023 termin na złożenie rozliczenia rocznego upływa      22 maja /20 maja przypada w sobotę/.
Rozliczenia rocznego składki zdrowotnej należy dokonać w:
- ZUS DRA /blok XII/ - jeśli płatnik składek prowadzi działalność gospodarczą jednoosobowo,
- US RCA /blok III.F/ - jeśli płatnik składek opłaca je za inne osoby, rozliczenie roczne składki zdrowotnej dotyczy tylko płatnika.

 

2. Informujemy również, iż od 1 kwietnia 2023 r. rozpoczął się nowy roczny okres rozliczeniowy składki na ubezpieczenie wypadkowe. Generalnie stopy procentowe na ubezpieczenie wypadkowe nie uległy zmianie.
W przypadku płatników składek, którzy:
zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych, lub
• nie podlegają wpisowi do rejestru REGON bez względu na liczbę zatrudnionych,
wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w roku składkowym, który trwa od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r. wynosi 1,67% (50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na w/w rok składkowy dla grup działalności), zgodnie z § 3 i załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków /tj. Dz. U. z 2022 r., poz. 740/.
    

Ponadto indywidualnego ustalenia stopy procentowej przez płatnika na ubezpieczenie wypadkowe wymagają następujące przypadki:
• płatnik do 2021 roku zgłaszał do ubezpieczenia nie więcej niż 9 osób /płacił składkę w wysokości 1,67%/, natomiast w 2022 r. liczba ta wzrosła do co najmniej 10 osób – powinien płacić składkę zdrowotną w  wysokości stopy procentowej, zgodnie z w.wym. rozporządzeniem przypisaną dla grupy działalności PKD do której przedsiębiorca, zgodnie z ewidencją REGON należał na dzień 31 grudnia 2022 r.,
• zmiana profilu działalności gospodarczej – jeżeli PKD płatnika ujętego w systemie REGON na 31 grudnia 2022 r. uległo zmianie w stosunku do PKD na dzień 31 grudnia 2021 r. to powinien on  ustalić ponownie stopę procentową składki wypadkowej  na bieżący okres, ponieważ zmiana kodu PKD mogła się wiązać ze zmianą grupy działalności i tym samym ze zmianą stopy procentowej, zgodnie z w.wym. rozporządzeniem.

Natomiast płatników składek, którzy przekazali informację ZUS IWA za trzy kolejne ostatnie lata kalendarzowe /w roku bieżącym dotyczy to lat 2020-2022/ zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych /tj. Dz. U. z 2022 r., poz. 2189 z późn. zm./ o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w danym roku składkowym, Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien powiadomić do dnia 20 kwietnia danego roku wyłącznie w formie elektronicznej na profilu

 






Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony