Międzynarodowa konferencja za nami

28 Październik 2019, wyświetleń: 2229,

Relacja


W dniu 25 października 2019 roku odbyła się międzynarodowa konferencja
pt. ,,Innowacyjne metody kształcenia szansą na rozwój kadr MŚP”, organizowana przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu wraz z Parlamentem Hanzeatyckim oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu w ramach Projektu Bachelor&Meister.

            Głównym tematem konferencji było dualne kształcenie zawodowe oraz porównanie kształcenia młodych pracowników w różnych krajach europejskich, głównie Polski, Niemiec, Litwy oraz Finlandii. Uczestniczyło w niej łącznie 113 osób – głównie przedstawicieli świata nauki, uczniów oraz przedsiębiorców.

Konferencja rozpoczęła się powitaniem gości przez pana Jerzego Bartnika – Prezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu. Następnie pierwszy panel rozpoczęła prelekcja pani Doroty Kinal – Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, która przedstawiła dobre praktyki w zakresie kształcenia dualnego w województwie wielkopolskim i płynące z niego korzyści. Mówiła również o doświadczeniach UMWW w zakresie promocji kształcenia zawodowego. Następnie goście mieli okazję wysłuchać wystąpienia pana Wiesława Banasia – Z-ca Dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta, na temat dokonań UM w zakresie promocji i rozwoju szkolnictwa zawodowego, oraz kształcenia uczniów w szkołach prowadzonych przez UM.

Podczas konferencji zagraniczni prelegenci przedstawili kształcenie dualne w swoich krajach; dr Jürgen Hogefoster – Przewodniczący Parlamentu Hanzeatyckiego w swoim wystąpieniu zaprezentował wyzwania przed jakimi stoi współczesny rynek pracy, wskazał na istotną rolę jaką odgrywają MŚP w tworzeniu miejsc pracy oraz mówił o zależnościach między dualnym systemem edukacji a zatrudnieniem kadr w przedsiębiorstwach.

W kolejnym panelu Dr Audrius Grainys z Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego
im. Giedymina przedstawił możliwości kształcenia dualnego na Litwie, szczególnie
w odniesieniu do studentów energetyki oraz zaprezentował założenia studiów dualnych
z możliwością uzyskania tytułu mistrza rzemiosła. Swoje doświadczenia w zakresie wdrażania i prowadzenia dualnych studiów zawodowych, a także statystyki oraz trendy w szkolnictwie wyższym w Niemczech przedstawił prof. Andreas Weise z Hochschule 21 w Buxtehude. Panel zakończył się wystąpieniem dr Sirpy Sandelin z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Satakunta w Finlandii, która zaprezentowała sposoby uczenia kadr w Finlandii, w tym nauczania przedsiębiorczości w szkolnictwie zawodowym.

Ostatnia część konferencji była poświęcona „Edukacji i rozwojowi kadr w Poznaniu” i rozpoczęła się od wystąpienia prof. Edwarda Roszyka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który podzielił się dobrą praktyką w zakresie przeprowadzania dualnych studiów zawodowych przedstawiając projekt realizowany na Wydziale Technologii Drewna. Następnie zaprezentowano Zakład Fryzjerski Marii Katscher „Renesans urody”, która ma kilkudziesięcioletnią tradycję w szkoleniu uczniów, którzy na przestrzeni lat zdobywali liczne laury i nagrody w krajowych i zagranicznych konkursach. Na zakończenie pan Tomasz Wika – Dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, przedstawił różnorodne działania Izby na rzecz promocji dualnego kształcenia zawodowego oraz podnoszenia kompetencji i kwalifikacji uczniów oraz rzemieślników.

Konferencja była doskonałą okazją do międzynarodowej wymiany doświadczeń oraz porównania rozwiązań stosowanych w państwach europejskich na rzecz poprawy jakości kształcenia zawodowego i podnoszenia kompetencji przedsiębiorców. Wartościowe wykłady pokazały, że przyszłość kształcenia zawodowego może zostać wsparta dzięki silnej współpracy z sektorem akademickim. Zarówno dla gości, jak i prelegentów uczestnictwow konferencji było cennym doświadczeniem – spotkanie, liczne dyskusje oraz otwarta przestrzeń na wymianę poglądów stwarzały możliwość zacieśnienia współpracy pomiędzy partnerami i zbudowały płaszczyznę do kontynuacji inicjatyw na rzecz kształcenia zawodowego.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym gościom za tak liczne przybycie!


Zapraszamy do galerii






Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony