Konferencja Platforma Flexicurity dla MŚP

15 Październik 2014, wyświetleń: 4979,

9-11 października, Leszno


Jak firmy rzemieślnicze mogą korzystać ze wsparcia finansowego na szkolenie pracowników? Czy rynek pracy po nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia będzie sprzyjał  MŚP? Co zrobić aby nie tylko podnosić poziom kształcenia zawodowego ale także skutecznie je promować wśród młodzieży?

To tylko część pytań,   na  które starano się znaleźć odpowiedź w czasie trzydniowej konferencji jaka odbyła się 9-11 października  w Lesznie.  Została ona zorganizowana w ramach projektu jaki wspólnie realizuje  Związek Rzemiosła Polskiego oraz Izba Rzemieślnicza Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Szczecinie.

Projekt „Platforma felxicurity dla MŚP. Kreowanie płaszczyzny współpracy w zakresie flexicurity w obszarze MŚP” pozwolił na wypracowanie nowych form współpracy między firmami rzemieślniczymi.  Ale w czasie czwartej już konferencji dyskutowano także o problemach oświatowych. Specyfika naszego systemu szkolenia zawodowego polega właśnie na ścisłym powiązaniu z rynkiem pracy. Kształcimy przyszłe kadry dla gospodarki  i jednocześnie musimy bardzo pilnie śledzić wszystkie jej wahania, tak by jak najlepiej przygotować pracownika.  Między innymi o tym obradowano w Lesznie.

Na konferencję  przyjechali przedstawiciele izb z Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego ale przede wszystkim  – mówiąc  kolokwialnie „ cała Warszawa ” -  z Prezesem  Jerzym Bartnikiem na czele. Sporej części obrad przysłuchiwał się też  wiceprezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.  Obecność  na konferencji władz samorządowych,  a także dyrektorów szkół zawodowych bardzo cieszy – bo świadczy o autentycznym zainteresowaniu tematami, które nurtują nasze środowisko.

W czasie wykładów ,seminariów i warsztatów nie tylko dyskutowano o systemie dualnym ale również  takim kształtowaniu rynku pracy i warunków zatrudnienia, który  pracownikowi ma zagwarantować poczucie bezpieczeństwa.  Elastycznego podejścia do różnych form zatrudniania wciąż jeszcze musimy się uczyć i poznawać ale właśnie to łączenie elastyczności z poczuciem bezpieczeństwa zawiera się w trudnym do przetłumaczenia na język polski określeniu   flexicurity.  Uczestnicy  konferencji chwalili bogaty program, podkreślając , że mieli możliwość uzyskania wielu bardzo ciekawych informacji. Takie spotkania sprzyjają też  mniej oficjalnym rozmowom  i  wymianie poglądów. Szkoda , że nie wszystkie wielkopolskie cechy skorzystały z tej okazji.  

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

Zapraszamy do galerii foto
Tagi powiązane z wiadomością:
ZRP, flexicurity, Leszno


Podobne tematy dla tagów: ZRP,flexicurity,Leszno,

Projekt SME Trainet - informacje
Ostatnie szkolenia z projektu "Etyka i Biznes"
Zakończenie projektu "Etyka i Biznes"
Kompendium dobrych praktyk dla MŚP
Informacja nt. pierwszej międzynarodowej konferencji w ramach projektu SME-TraiNet (Program Leonardo Da Vinci)
Firmy Rodzinne
Zapraszamy na BEZPŁATNE spotkanie informacyjne na temat Flexicurity
Flexicurity szansą na zrównoważony rozwój rynku pracy
Flexicurity szansą na zrównoważony rozwój rynku pracy
Flexicurity szansą na zrównoważony rozwój rynku pracy
Zapraszamy przedsiebiorców na seminarium do Gniezna
Bezpłatne seminarium w Pleszewie
Dramatyczny apel !
Niemieccy uczniowie na praktyce w Polce
Jak zachęcic do nauki w rzemiośle?
VII TARGI DOM i OGRÓD w Lesznie
Certyfikaty dla młodych stolarzy
Zapraszamy do Leszna!

Ankieta