Flexicurity szansą na zrównoważony rozwój rynku pracy

21 Październik 2011, wyświetleń: 5744,

Konin 20 października 2011


 

 

 

Flexicurity – obcobrzmiące słowo, które w dodatku trudno wymówić… Niestety nikt jeszcze nie zdołał stworzyć jego polskiego odpowiednika, a tymczasem powinniśmy je nie tylko poznać ale i polubić ! Będzie się coraz częściej przewijać przez różne opracowania, artykuły czy audycje… O co więc w nim chodzi i dlaczego 20 października było tak ważne w Koninie?

Flexicurity szansą na zrównoważony rozwój rynku pracy – tak brzmiał tytuł konińskiej konferencji, która rozpoczynała jednocześnie projekt o tej samej nazwie. Celem konferencji i całego projektu  jest upowszechnienie koncepcji flexicurity wśród przedstawicieli pracodawców i pracowników przedsiębiorstw z subregionu konińskiego i kaliskiego oraz zainicjowanie publicznej dyskusji nad modelem flexicurity adekwatnym do potrzeb regionalnego rynku pracy.

Projekt jest  realizowany przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu w partnerstwie z poznańską firmą Doradztwo Społeczne i Gospodarcze. Finansowany jest ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

W trakcie spotkania w Koninie przedstawiono między innymi samą idee Flexicurity i jej różnorodne przejawy w Europie. Na czym zatem polega sama idea? Najprościej mówiąc jest pojęciem, na które składają się dwa angielskie słowa. Flexi – czyli elastyczny, dopasowujący się do potrzeb, do danej sytuacji i security – bezpieczeństwo. Jeden z uczestników konferencji słusznie z resztą zauważył, że z tym pojęciem spotykamy się już od jakiegoś czasu, wiele firm niemal intuicyjnie stosuje się do zasad felxicurity choć tego jeszcze tak nie nazywa. Wynika to między innymi z tego ,że polskie prawodawstwo z zakresu zatrudnienia w wielu przypadkach wyprzedziło propagowanie zasad flexi. Aktywna polityka rynku pracy, elastyczność  prawna i organizacyjna, kształcenie ustawiczne czy wreszcie system zabezpieczenia socjalnego pracowników to główne zagadnienia jakie promować będzie projekt. Ale za tymi poważnie brzmiącymi hasłami, kryje się  codzienność zarówno pracodawców jak i pracowników. Dla przykładu : telepraca dla kobiet wychowujących małe dzieci, zatrudnienie ludzi w wieku 50+, aktywizacja bezrobotnych  czy też możliwość zdobycia dotacji na dokształcanie pracowników. Można tak bardzo długo wymieniać.  Najprościej mówiąc – zagadnień do omawiania i problemów do rozwiązania jest bardzo , bardzo dużo – bo też jest to bardzo nomen omen elastyczne pojęcie i obejmuje swoim działaniem całą sferę zatrudnia.  Doświadczenia europejskie pokazują , że w zasadzie każdy kraj wypracowuje swoje własne przejawy stosowania zasad flecicurity  - przed Polską w wielu dziedzinach jest jeszcze sporo do zrobienia, ale jak już wspomniano wielu korzystnych rozwiązań mogą nam pozazdrościć inne kraje.

Projekt rozpoczął się w  czerwca tego roku, a zakończy się w listopadzie przyszłego. Przewiduje on między innymi  zorganizowanie specjalnych seminariów dla pracodawców, w trakcie których będzie można się dowiedzieć jak w praktyce stosować zasady flexicurity. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na stronę projektu www.flexicurityirpoznan.pl, warto tam zaglądać by na bieżąco śledzić nowości z tego zakresu.

Zapraszamy do galerii foto

Zaparszamy na relację filmową z konferencji

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

 






Podobne tematy dla tagów: flexicurity,„Flexicurity szansa na zrównoważony rozwój rynku pracy”,

Zapraszamy na BEZPŁATNE spotkanie informacyjne na temat Flexicurity
Flexicurity szansą na zrównoważony rozwój rynku pracy
Flexicurity szansą na zrównoważony rozwój rynku pracy
Zapraszamy przedsiebiorców na seminarium do Gniezna
Bezpłatne seminarium w Pleszewie
Elastyczne formy zatrudnienia - korzyści dla pracodawców i pracowników
„Elastyczne formy zatrudnienia - korzyści dla pracodawców i pracowników”

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony