Dni Ubezpieczonego w ZUS

04 Październik 2012, wyświetleń: 4554,

Jesteś pracownikiem? Nie wiesz, czy pracodawca odprowadza za Ciebie składki? Planujesz wyjechać do pracy za granicę? Zastanawiasz się, jak sprawdzić składki w OFE?

 


 

 

Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci podczas Dni Ubezpieczonego  w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zainteresowanych zapraszamy od 8 do 12 października br. do placówek ZUS na terenie całej Polski.

Celem organizowanej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych akcji jest  edukacja
i aktywizacja ubezpieczonego oraz stworzenie możliwości uzyskania kompleksowej informacji, nie tylko z zakresu ubezpieczeń społecznych.

- Z badań wynika, że ubezpieczeni są najliczniejszą, ale i najmniej świadomą swoich praw
 i obowiązków  grupą klientów ZUS. W trakcie tego tygodnia chcemy zachęcić wszystkich, którzy na co dzień nie mają kontaktu z ZUS, by zainteresowali się swoimi sprawami ubezpieczeniowymi, gdyż nasze wybory dzisiaj będą miały znaczący wpływ na naszą przyszłość
– mówi Maria Nowak – dyrektor I Oddziału ZUS w Poznaniu.

Wychodząc naprzeciw naszym klientom, z których większość to osoby ubezpieczone, Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Poznaniu organizuje Dni Ubezpieczonego w ZUS, które odbędą się od 8 do 12 października br., w godzinach od 8.00 do 15.00, a w poniedziałek (8 października) do godziny 17.00.

Specjalnie dedykowane na ten tydzień punkty informacyjne uruchomione zostaną w Salach Obsługi Klientów we wszystkich podległych oddziałowi placówkach Zakładu (I Oddział ZUS w Poznaniu, ul. Dąbrowskiego 12, Inspektorat w Poznaniu, ul. Fabryczna 27/28, Inspektorat ZUS w Szamotułach, w Grodzisku Wielkopolskim, Nowym Tomyślu i Międzychodzie).

Nasz Oddział obsługuje prawie 400 tysięcy ubezpieczonych, to właśnie z myślą o nich, Zakład postanowił zorganizować Dni Ubezpieczonego – mówi Marlena Nowicka - rzecznik prasowy I Oddziału ZUS w Poznaniu – Specjalnie na te dni zaplanowaliśmy szereg działań skierowanych do osób aktywnych zawodowo oraz do tych, które wkrótce ten rynek zasilą.

W trakcie Dni Ubezpieczonych będzie można uzyskać porady między innymi
z zakresu podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, stanu konta ubezpieczonego oraz subkonta w ZUS , na które wpływają dodatkowe środki po zmniejszeniu w ubiegłym roku części strumienia składki kierowanego do Otwartych Funduszy Emerytalnych, zasad nawiązywania członkowstwa w OFE, a także właściwego ustawodawstwa, w przypadku wykonywania pracy w krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

Ponadto, w dniach 9 i 10 października br., w siedzibie I Oddziału ZUS w Poznaniu, przy
ul. Dąbrowskiego 12, w godzinach od 10.00 do 14.00, planowane są wspólne działania
z lokalnymi instytucjami, które w sposób znaczący wzbogacą  zakres udzielanych w tych dniach porad. Obok dodatkowych punktów informacyjnych ekspertów ZUS, utworzone zostaną punkty konsultacyjne Izby Skarbowej oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przy stoisku Izby Skarbowej zainteresowani będą mogli uzyskać informację z zakresu rozliczenia rocznego, opodatkowania dochodów uzyskanych na terenie Unii Europejskiej, ulg, spadków
i darowizn.

Do dyspozycji uczestników akcji będą ponadto przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia. Przy wspólnym stoisku NFZ i ZUS, ubezpieczeni uzyskają informacje z zakresu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz świadczeń rzeczowych i pieniężnych osób ubezpieczonych w Polsce a przebywających czasowo poza granicami kraju.

Podczas Dni Ubezpieczonego zorganizowane zostaną również dyżury telefoniczne ekspertów ZUS. Na osoby, które pracują za granicą ekspert czekać będzie w poniedziałek, we wtorek dowiemy się wszystkiego o kapitale początkowym, w środę specjalista wyjaśni, jakim ubezpieczeniom podlegamy z tytułu umowy o pracę, a jakim gdy pracujemy na umowach cywilnoprawnych, w czwartek poznamy zasady nawiązywania członkowstwa w OFE
a piątkowy dyżur skierowany będzie do osób preferujących wirtualny kontakt z ZUS
– wszystko o Platformie Usług Elektronicznych – pierwszym polskim e-urzędzie. Eksperci ZUS dyżurować będą codziennie od godziny 13.00 do 14.00 pod numerem 61 841 61 99.

W ramach Dni Ubezpieczonego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przewidział również akcje edukacyjne skierowanych do młodego pokolenia, które już niedługo zasili szeregi osób aktywnych zawodowo. Planujemy w tych dniach warsztaty z maturzystami w IX Liceum  Ogólnokształcącym w Poznaniu oraz seminarium tematyczne z poznańskimi studentami na Uniwersytecie Ekonomicznym.

Ponadto, w trakcie udzielania porad wyświetlane będą prezentacje multimedialne zawierające przydatne dla ubezpieczonych informacje, a każdy zainteresowany otrzyma specjalnie na te dni przygotowane materiały i ulotki informacyjne.

 

Marlena Nowicka

Rzecznik Prasowy

I Oddziału ZUS w Poznaniu
Tagi powiązane z wiadomością:
ZUS, dni otwarte, ubezpieczenia, pracownicy, prawo pracy


Podobne tematy dla tagów: ZUS,dni otwarte,ubezpieczenia,pracownicy,prawo pracy,

Polsko-Niemieckie Dni Poradnictwa Emerytalno-Rentowego.
Tydzień dla Przedsiębiorców w ZUS
Środy Edukacyjne w ZUS
Rozliczenia z ZUS dla przedsiębiorców
Szkolenie dla przedsiębiorców
Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców
Ogólnopolski Finał Konkursu wiedzy o BHP
Zatrudnienie Pracowników

Ankieta