Staż fryzjerów z Poznania 08-28.05.2022

 

CZAS PODSUMOWAĆ STAŻ
Podczas akademii zakończenia roku szkolnego, 24.06.2022, w Zespole Szkół Odzieżowych odbyło się podsumowanie stażu uczniów fryzjerstwa, którzy uczestniczyli w praktykach w Centrum Kształcenia i Technologii w Wetzlar w terminie od 9 do 27 maja br. zrealizowanych w ramach programu PO WER, projektu pt. ,,Czas na staż’’.


W trakcie spotkania zaprezentowano prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów. W prezentacji znalazło się dużo zdjęć z zajęć praktycznych oraz informacje nt. tego, czego uczniowie nauczyli się na stażu. Zwieńczeniem spotkania było uroczyste wręczenie dokumentów Europass-Mobilność, które stanowią potwierdzenie kompetencji i umiejętności nabytych podczas zagranicznej mobilności.
Uczniowie podczas stażu brali udział w zajęciach praktycznych oraz teoretycznych z zakresu fryzjerstwa i kosmetyki, co stanowiło wartość dodaną programu stażu, ponieważ polski program nauczania dla fryzjerów nie obejmuje zagadnień z kosmetyki. Staż umożliwił zatem uczniom nabycie umiejętności wykonywania makijażu dziennego i wieczorowego, malowania paznokci oraz regulowania brwi i nakładania henny na brwi i rzęsy. Takich czynności nie wykonują oni na co dzień w zakładach fryzjerskich, w których odbywają praktyki.
Zagraniczna praktyka przyniosła uczestnikom rozmaite korzyści. Najistotniejszą jest oczywiście rozwój zawodowy i nabycie nowych umiejętności fryzjerskich. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję ćwiczyć rozmowę z klientem i planowanie przebiegu usługi fryzjerskiej, modelowali włosy różnymi technikami, wykonywali fryzury upinane i plecione oraz nawijali włosy na wałki, dokonywali koloryzacji, cięli włosy zarówno damskie jak i męskie, stylizowali zarost i doskonalili wiele innych umiejętności, co z pewnością będzie miało pozytywny skutek podczas wykonywanej przez nich pracy w zawodzie fryzjer. Nabyte kompetencje potwierdzone dokumentem Europass-Mobilność to także zwiększenie szans na rynku pracy w przyszłości.
Uczestnicy pozytywnie wypowiadali się na temat swoich doświadczeń związanych ze stażem, a nawet byli zdania, że chętnie przedłużyliby swój pobyt w centrum kształcenia o kolejny tydzień, aby jeszcze w większym stopniu skorzystać z wyposażenia warsztatów oraz z możliwości nauki od miejscowej instruktorki zawodu. Podobnego zdania były nauczycielki, które towarzyszyły grupie jako opiekunki. Również przyznały, że wiele wyniosły ze stażu, także dla swojej pracy jako nauczycieli zawodu w szkole.


 

Jednak nie samą nauką człowiek żyje! Podczas trzytygodniowego pobytu w Hesji uczestnicy brali także udział w bardzo bogatym programie kulturowym. Zwiedzali m.in. Marburg, Wiesbaden, Frankfurt nad Menem oraz Wetzlar, gdzie mieszkali przez trzy tygodnie, i pobliskie Gießen. Umożliwiło im to poszerzenie wiedzy kulturowej i historycznej nt. Niemiec.
Mamy nadzieję, że przyszłe staże zagraniczne również będą dla uczestników tak pozytywnym przeżyciem i przyniosą wiele korzyści w postaci podniesienia kompetencji zawodowych, kulturowych i interpersonalnych. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i realizację projektu.

 

FRYZJERSKIE DOŚWIADCZENIA PROSTO Z HESJI
17 i 18 maja br. odbyła się wizyta monitorująca staż odbywający się w Centrum Kształcenia i Technologii w Wetzlar przeprowadzona przez koordynatora stażu z WIR w Poznaniu. Staż rozpoczął się 9 maja, a zakończy się 27 maja, co oznacza, że uczestnikom pozostał już tylko niespełna tydzień zajęć.


Podczas wizyty mogliśmy ujrzeć na własne oczy, jak uczniowie pracują podczas zajęć fryzjerskich prowadzonych przez niemiecką instruktorkę zawodu – panią Manuelę Reiter, która już kolejny raz ma okazję realizować zajęcia warsztatowe dla polskiej grupy. Już pierwsze wrażenie powiedziało wiele – uczestnicy pracują bardzo pilnie i są zachęceni do zdobywania wiedzy fryzjerskiej, a pozytywną atmosferę można wychwycić od razu po wejściu do pracowni. W czasie pierwszego dnia wizyty uczniowie wykonywali na główkach fryzjerskich fryzury upinane i plecione, a następnego dnia zajęli się cięciem włosów (początkowo w teorii w roli obserwatorów) oraz symulacją rozmowy z klientem. Oczywiście to, co można było obserwować przez dwa dni zajęć to jedynie mały ułamek programu, który realizują uczniowie. W pierwszym tygodniu odbyły się zajęcia z zakresu fryzjerstwa męskiego: strzyżenia włosów oraz brody, a następnie trwałej ondulacji oraz wykonywania makijażu. W kolejnym tygodniu uczestniczki miały okazję odwiedzić także salon fryzjerski pani Manueli i zobaczyć, jak wygląda praca fryzjera z klientami w Niemczech. Oczywiście ostatni tydzień będzie równie obfitujący w nową wiedzę i umiejętności.
A jak polscy uczniowie oceniają zajęcia w niemieckim centrum kształcenia? Z odbytych rozmów wynika, że bardzo pozytywnie. Uczestniczki zgodnie stwierdziły, że udział w stażu to dla nich nowe możliwości, ponieważ już po pierwszym tygodniu odczuły, że zyskały bardzo dużo nowej wiedzy fachowej, a zapowiada się, że będzie jej jeszcze więcej. Z ich opinii wynika, że zajęcia umożliwiają im nie tylko poprawienie znanych już wcześniej technik, ale także opanowanie całkiem nowych sztuczek z nożyczkami i grzebieniem w ręku. A dodatkowo mają możliwość nauczyć się podstaw wykonywania makijażu, czego w polskim szkolnictwie nie oferuje się osobom uczącym się w zawodzie fryzjera.
Z zajęć w pracowni zadowolone są także opiekunki grupy, które podkreślają, że zajęcia prowadzone są w pełni profesjonalnie z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu fryzjerskiego. Obserwowanie zajęć spowodowało, że same poznały nowe techniki prowadzenia tego typu warsztatów, które będą chciały zastosować w pracowni szkolnej.
Także niemieccy partnerzy są pod wrażeniem zaangażowania uczennic w pracę. Pani Manuela bardzo pozytywnie ocenia ich motywację i chęć zdobywania wiedzy, a także to, w jaki sposób koncentrują się na jak najlepszym wykonaniu poszczególnych zadań. Widać to szczególnie w momencie oceny efektów końcowych fryzur tworzonych przez uczestniczki, ponieważ mimo małych niedociągnięć (zawsze musi być jakieś ,,ale’’), każda stażystka pracuje z dużą starannością, co powoduje, że z każdym dniem efekty są coraz lepsze.
Ale nie samą pracą i nauką wyjazd jest okraszony. W dni wolne od zajęć w pracowni oraz popołudniami uczestnicy realizują bardzo bogaty program kulturowy. Grupa zwiedzała już Gießen, Marburg, Wetzlar i Wiesbaden, a w planie pozostał jeszcze Frankfurt nad Menem i oczywiście znajdujące się tam lotnisko. Dzięki temu uczennice poznają bogatą kulturę Niemiec oraz Hesji, a także różne ciekawostki historyczne.
Staż zakończy się 27 maja, a kolejnego dnia rano uczestnicy wyruszą w drogę do Polski. Nie oznacza to jednak zakończenia przygody, ponieważ również w kraju będą miały miejsce działania związane z zagraniczną praktyką. Najważniejszym na pewno będzie spotkanie podsumowujące, podczas którego uczniowie podzielą się swoimi doświadczeniami. Otrzymają także dokument Europass-Mobilność poświadczający nabyte przez nich na stażu kwalifikacje zawodowe, który w przyszłości przyczyni się do zwiększenia ich szans na rynku pracy.
Staż w Centrum Kształcenia i Technologii w Wetzlar został sfinansowany z programu POWER, projektu nr POWERVET 2019-1-PL01-KA102-063563 pt. ,,Czas na staż’’ i jest efektem współpracy Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu z Izbą Rzemieślniczą w Wiesbaden oraz Zespołem Szkół Odzieżowych w Poznaniu.

 

CZAS ROZPOCZĄĆ STAŻ


W niedzielę 8 maja 2022 grupa 16 uczennic wraz z 2 opiekunkami z Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu wyruszyła do Wetzlar, gdzie przez najbliższe trzy tygodnie odbywać będą staż zawodowy zorganizowany w ramach programu POWER, projektu nr POWERVET 2019-1-PL01-KA102-063563, pt. ,,Czas na staż’’. W trakcie trwania stażu dziewczęta będą nabywać wiedzę i umiejętności z zakresu fryzjerstwa i kosmetyki.
Na trzy tygodnie pobytu zaplanowano program obejmujący wiedzę oraz ćwiczenia praktyczne z zakresu strzyżenia damskiego, męskiego i koloryzacji włosów, wykonywania upięć i fryzur plecionych czy też stylizacji i modelowania włosów. Uczestniczki będą także wykonywać loki i fale oraz nawijać włosy na wałki do trwałej ondulacji. Ponadto nabędą także całkowicie nowe umiejętności, m.in. z technik wykonywania makijażu dziennego oraz wieczorowego czy też malowania paznokci, co wykracza poza program nauczania fryzjerów w polskich szkołach.
W dni wolne od zajęć uczestniczki oraz opiekunowie będą uczestniczyć w programie kulturowym, który umożliwi im poznanie Hesji oraz niemieckiej kultury.
Trzymamy kciuki za uczestniczki i życzymy sukcesów na stażu!

 

Dnia 15 lutego 2022 roku rozpoczyna się rekrutacja na staż dla uczniów fryzjerstwa, który będzie odbywał się w terminie 08-28.05.2022 r.
w Centrum Kształcenia i Technologii w Wetzlar działającym przy 
Izbie Rzemieślniczej w Wiesbaden.

Dla kogo?
Uczestnikami stażu mogą zostać uczniowie II i III klasy szkoły branżowej pierwszego stopnia w zawodzie fryzjer.
Zgłoszenie chęci udziału
Zgłoszenia można dokonać poprzez złożenie Formularza Zgłoszeniowego (załącznik 2) uzupełnionego przez ucznia (w przypadku osób niepełnoletnich – rodzica), mistrza szkolącego oraz wychowawcę w sekretariacie szkoły najpóźniej do dnia 11.03.2022 r. Wraz z formularzem należy dostarczyć także podpisane Oświadczenie dot. COVID (załącznik 3). Przed złożeniem formularza należy zapoznać się z Regulaminem stażu (załącznik 1).
Rozmowy kwalifikacyjne
Po upłynięciu terminu przyjmowania Formularzy Zgłoszeniowych i sprawdzeniu ich pod kątem formalnym kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Informacja
o terminie rozmów kwalifikacyjnych zostanie przekazana kandydatom indywidualnie przez Opiekuna stażu ze szkoły.
Kryteria naboru
Uczestnicy stażu zostaną wybrani wg. kryteriów oceny, które zostały opisane w regulaminie stażu w §4 pkt 8. Ostateczną punktację kandydatów wg. kryteriów oceny przygotuje Komisja Rekrutacyjna w oparciu o informacje uzyskane od wychowawcy oraz na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej.
Lista rankingowa
Lista uczestników wraz z przyznaną punktacją zostanie podana do informacji w gablocie szkolnej. Ponadto uczestnicy zostaną bezpośrednio poinformowani przez Opiekuna stażu ze szkoły.
WAŻNE!: W przypadku samodzielnego wydruku Formularza Zgłoszeniowego z załącznika na stronie prosimy o wykonanie dwustronnego wydruku w kolorze. Formularze czarno-białe nie będą przyjmowane!
Załączniki:

 

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony