Tytuł projektu: Projektowanie i wdrażanie dualnych studiów licencjackich
z uzyskaniem stopnia licencjata I tytułu mistrza rzemiosła - Licencjat & Mistrz (Bachelor & Meister)
Program: Erasmus+, Akcja 2
Czas trwania projektu: 01.09.2017 – 31.08.2020, 36 miesięcy
Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu wraz z partnerami z Niemiec, Litwy i Finlandii realizuje projekt w ramach Programu Erasmus+ Akcja 2 pt. Bachelor & Meister).
We wszystkich krajach wspólnotowych widoczny jest problem powiększającego się braku kadry kierowniczej i wykwalifikowanych pracowników w małych i średnich przedsiębiorstw, co w znaczącym stopniu ogranicza ich rozwój.
W wielu krajach europejskich jak Polska, Łotwa czy Litwa obserwuje się taką tendencję już od dziesięcioleci, a stosunek młodych ludzi wybierających kształcenie zawodowe lub studia wynosi odpowiednio 1/3 do 2/3.
W poszczególnych krajach, np. w Niemczech znacząca liczba młodych przedsiębiorców decyduje się na edukację w zawodzie, a w szczególności na podejmowanie szkolenia mistrzowskiego. Jednak ostatnie badania pokazują, że sytuacja zmienia się na niekorzyść edukacji zawodowej.
W Europejskich Ramach Kwalifikacji (ang. European Qualification Framework), tytuł mistrzowski został sklasyfikowany na równi z akademickim tytułem licencjata. Nie przynosi to jednak żadnych wymiernych efektów; nadal istnieją bariery w uznawalności tytułów pomiędzy edukacją zawodową a kształceniem akademickim.
Co do zasady, kompetencji nabywanych w ramach szkolenia mistrzowskiego nie uznaje się za wystarczające do podjęcia studiów. Ponadto kwalifikacje mistrza rzemiosła nie są w pełni uznawalne w wymiarze międzynarodowym.
Fachowcy z kwalifikacjami mistrzowskimi posiadają wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne, a także doświadczenie w danym zawodzie. Brakuje im jednak kompetencji kierowniczych i managerskich, aby skutecznie zarządzać przedsiębiorstwem.
W sektorze MŚP wiedza praktyczna i profesjonalizm są kluczowymi czynnikami, jeśli chodzi o prowadzenie działalności. Jako że wielu absolwentom uniwersytetów brakuje takiej wiedzy, małe i średnie przedsiębiorstwa mają problem z pozyskaniem przyszłej kadry kierowniczej.
Dlatego nabycie ważnych kompetencji w praktyce i teorii zawodu oraz profesjonalnej wiedzy powinno zostać ujęte jako cel studiów.
W celu polepszenia sytuacji na rynku, w projekcie zaproponowano rozwinięcie dualnych studiów licencjackich, które łączą dwa formy kształcenia – wyższego (akademicki tytuł licencjata) oraz zawodowego (tytuł mistrza w rzemiośle). W związku z tym głównymi celami projektu są:
Grupy docelowe to młode osoby, zakwalifikowane do podjęcia nauki na wyższej uczelni, studenci, pracownicy wykwalifikowani oraz MŚP jako partnerzy szkolący.
Dalszymi beneficjentami projektu będą uniwersytety/politechniki, izby rzemieślnicze, izby handlowo - przemysłowe oraz instytucje decyzyjne w zakresie szkolnictwa zawodowego.
Projekt zostanie przeprowadzony przez 6 doświadczonych partnerów z Niemiec, Polski, Litwy i Finlandii; jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +, od września 2017 do końca sierpnia 2020, przez okres 3 lat.
Ponadto w projekt, jako instytucje transferowe, zostanie włączonych 50 izb rzemieślniczych
i 18 uniwersytetów/ politechnik z 13 krajów. W/w placówki będą informowane na bieżąco
o postępach w projekcie.
W ramach projektu powstanie 5 produktów, dostępnych dla każdego zainteresowanego: