Znamy Laureatów Konkursu
6 grudnia br. odbyła się uroczysta Gala ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród w Konkursie o tytuł „Lidera Kształcenia Dualnego w Rzemiośle”. Przedsięwzięcie to jest nową inicjatywą Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, której celem jest rozwój i promocja rzemiosła oraz kształcenia zawodowego prowadzonego na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego w rzemieślniczym modelu kształcenia. W ramach Konkursu wyróżniliśmy się najlepsze firmy rzemieślnicze, które upowszechniają pozytywne wzorce, m. in. w zakresie szkolenia pracowników, prowadzenia działalności gospodarczej oraz wpływu na lokalne środowisko. Uroczystość została objęta honorowymi patronatami Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz Okręgowego Inspektora Pracy w Poznaniu.
Konkurs dedykowany jest rzemieślnikom zrzeszonym w Cechach z terenu działania WIR. Zwycięscy wyłaniani są w dwóch kategoriach - „Lidera Kształcenia Dualnego w Rzemiośle w kategorii mikroprzedsiębiorstwo” oraz „Lidera Kształcenia Dualnego w Rzemiośle w kategorii małe i średnie przedsiębiorstwo”.
Zwycięzcą pierwszej edycji Konkursu w kategorii mikroprzedsiębiorstwo jest firma Adam Szulc Barber z Poznania.
Pan Adam Szulc zajmuje się strzyżeniem męskim. Wyszkolił 26 czeladników. Jest współtwórcą i realizatorem eksperymentu pedagogicznego „Fryzjer męski barber” prowadzonego w Zespole Szkół Odzieżowych w Poznaniu. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej Izby w zawodzie fryzjer męski. Prowadzi pokazy fryzjerstwa, sędziuje konkursom, cyklicznie uczestniczy w akcjach charytatywnego strzyżenia. Poniżej udostępniamy materiał filmowy o zwycięskiej firmie:
Zwycięzcą pierwszej edycji Konkursu w kategorii małe i średnie przedsiębiorstwo jest firma Complet Chmielewscy Spółka Jawna z Myślęcina.
Firma rodzinna prowadzona od ponad 30 lat przez Panów Zbigniewa i Roberta Chmielewskich. Specjalizuje się w produkcji mebli tapicerowanych, docenianych w wielu konkursach, sprzedawanych w Europie, Stanach Zjednoczonych i w krajach Zatoki Perskiej, szkoli młodocianych pracowników w zawodach tapicer, stolarz oraz krawiec i szeroko angażuje się w edukację, współpracując z placówkami oświatowymi.
Poniżej udostępniamy materiał filmowy o zwycięskiej firmie:
Pozostałe firmy wyróżnione i nominowane do tytułu to:
W KATEGORII MIKROPRZEDSIĘBIORSTWO:
1. Elektra Volt Jacek Szpot z Piły
Firma świadcząca usługi w branży elektrycznej od ponad 35 lat. Pan Jacek Szpot wyszkolił 50 czeladników, jest członkiem komisji egzaminacyjnej w Izby, był nauczycielem zawodu w Zespole Szkół Budowlanych w Pile. Cyklicznie prowadzi wykłady oraz prelekcje o nauce zawodu w szkołach z terenu miasta Piły oraz powiatu pilskiego.
2. Piekarnia - Cukiernia Fabian Małecki z Jutrosina
Firma oferująca ponad 150 rodzajów pieczywa i ciast od ponad 40 lat na rynku. Pan Fabian Małecki wyszkolił 18 czeladników. W okresie świątecznym odwiedzają firmę przedszkolaki i uczniów szkół podstawowych, którzy poznają tajniki zawodów spożywczych.
3. Piekarnia Wiesława Nowakowska z Miejskiej Górki
Pokoleniowa firma rodzinna, produkująca wyroby z naturalnych surowców zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Pani Wiesława Nowakowska wyszkoliła 41 czeladników. Udziela się społecznie, jest Przewodniczącą Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Miejskiej Górce.
4. Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowe „Monter” Zdzisław Czerniawski z Poznania
Pan Zdzisław Czerniawski prowadzi firmę budowlaną blisko 30 lat, wyszkolił 160 czeladników. Jest członkiem komisji egzaminacyjnej Izby w zawodzie monter instalacji i urządzeń sanitarnych. Udziela się społecznie, prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży.
5. Zakład Malarski Marek Bidziński z Wilczyna
Firma budowlana działająca od ponad 30 lat. Pan Marek Bidziński wyszkolił 79 czeladników, jest z-cą przewodniczącego komisji egzaminacyjnej Izby w zawodach monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie i malarz - tapeciarz. Aktywnie uczestniczy w promowaniu rzemiosła, wspiera finansowo miejscowe zbiórki na cele charytatywne.
W KATEGORII MAŁE I ŚREDNIE PRZEDSIĘBIORSTWO
1. BOSCH SERVICE GARNEC Spółka Jawna Leszek Garnec z Obornik
Firma oferuje od 30 lat kompleksowe usługi z zakresu napraw i diagnostyki aut wszystkich marek. Pan Leszek Garnec wyszkolił 66 młodocianych pracowników. Organizuje spotkania z młodzieżą szkół podstawowych, spotyka się z przedszkolakami, przybliżając pracę mechanika pojazdów samochodowych, jest również członkiem komisji egzaminacyjnych Izby w zawodach mechanik oraz elektromechanik pojazdów samochodowych.
2. BUILDING SERVICE Piotr Wtorkowski z Murowanej Gośliny
Firma z blisko 40-letnim doświadczeniem na rynku budowlanym, specjalizuje się w budowie domów oraz kompleksowym prowadzeniu prac wykończeniowych. Pan Piotr Wtorkowski wyszkolił 52 młodocianych pracowników, współpracuje z placówkami oświatowymi, bierze czynny udział w promocji nauki zawodu, jest fundatorem nagrody finansowej dla najlepszego ucznia kończącego naukę zawodu oraz członkiem komisji egzaminacyjnych Izby.
3. Ślusarstwo Kowalstwo Instalatorstwo Wodne Kanalizacyjne I Co Wiesław Konieczny z Krzywinia
Firma zajmuje się wykonywaniem konstrukcji metalowych oraz renowacją przedmiotów metalowych od 1982 r. Pan Wiesław Konieczny szkoli młodocianych pracowników, bierze czynny udział w promocji szkolnictwa zawodowego podczas festiwali i dni otwartych, jest fundatorem nagród w konkursach, wspiera Uczniowski Klub Sportowy Promień w Krzywiniu. Jest członkiem komisji egzaminacyjnych Izby.
4. „Szymon Kwaśnik” ze Zbąszynia
Firma „Szymon Kwaśnik” od 20 lat oferuje usługi stolarskie. Największym osiągnięciem gospodarczym było wybudowanie Akademii Dobrego Montażu, w której powstały warsztaty do nauki zawodu monter stolarki budowlanej oraz stolarz. Firma kształci młodocianych pracowników, prowadzi szkolenia branżowe dla osób dorosłych oraz wspiera promocję szkolnictwa zawodowego. Pan Szymon Kwaśnik był jednym z inicjatorów powstania zawodu monter stolarki budowlanej.
Nasza uroczystość towarzyszyła Gali wręczenia nagród i wyróżnień w Konkursie „Wielkopolski Mistrz i Czeladnik Roku” organizowanej przez Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Centra Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego. Podczas tego wydarzenia wręczono też odznaki honorowe za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego osobom wybitnie zasłużonym w regionie i działającym na rzecz rzemiosła. Byli to: Pani Grażyna Łakomiec – była dyrektor Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu oraz Pan Hieronim Jurga – przedsiębiorca i działacz społeczny działający w strukturach organizacji rzemiosła.
Wszystkim laureatom, odznaczonym oraz wyróżnionym składamy gratulacje i wyrazy uznania. Życzymy dalszego dynamicznego rozwoju, sukcesów i realizacji kolejnych, ważnych inicjatyw społecznych oraz biznesowych. Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie w przyszłym roku.