Z kart historii

06 Wrzesień 2016, wyświetleń: 4644,

Nasza siedziba na zdjęciach z archiwum domowego rodziny Sobkowskich


 

 

 

 

 

Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu wzbogaciła swoje zbiory o niezmiernie interesujący zestaw zdjęć pochodzących z lat 1945-46 i przedstawiających gmach Izby oraz ówczesnych przedstawicieli poznańskiego rzemiosła. Fotografie te przekazał nam pan Stanisław Sobkowski z Gdańska, który z kolei odziedziczył je po swoim ojcu, Franciszku Sobkowskim. Rodzice Pana Stanisława oraz jego brat mieszkali w budynki Izby Rzemieślniczej w Poznaniu od 1946 do 1977 roku. Wypada w tym miejscu wspomnieć, że Franciszek Sobkowski, powstaniec wielkopolski, był od 1937 roku kierownikiem Biura Organizacyjno-Handlowego Rzemiosła Izby Rzemieślniczej w Poznaniu i racji tej funkcji współorganizował IV. i organizował samodzielnie V. i VI. Ogólnopolskie Targi Rzemiosła w Poznaniu. Podczas okupacji został zatrudniony w niemieckiej Handwerkskammer jako tłumacz. Po wojnie zgodnie z zaleceniem pełnomocnika Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów na miasto Poznań został 9 marca 1945 roku powołany przez Władysława Zakrzewskiego, przedwojennego i powojennego prezesa, na stanowisko kierownika biura (p.o. dyrektora) Izby. Od kwietnia 1946 roku Franciszek Sobkowski zajmował stanowisko wicedyrektora Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, jednocześnie będąc referentem d.s. odbudowy gmachu Izby. W okresie stalinowskim (lata 1949-50) był represjonowany, a nawet uwięziony na podstawie absurdalnych zarzutów, które w toku śledztwa nie zostały podtrzymane. Oto jeden z wielu przykładów, jak władze komunistyczne prześladowały niewinnych (nawet z ich punktu widzenia) ludzi.

 

            Prezentujemy w naszej galerii najciekawsze, mające unikalny charakter fotografie, które znakomicie obrazują skalę zniszczeń poznańskiego Domu Rzemieślniczego oraz godną podziwu determinację towarzyszącą jego odbudowie.

 

 

 

Dom Rzemieślniczy w okresie okupacji niemieckiej, od strony Alei Niepodległości przebudowano już ryzalit wejściowy wybijając w nim charakterystyczne podcienia.

 

 

Wstępne prace zabezpieczające –

dobrze widoczny stopień zniszczeń budynku,

z którego w znacznym stopniu pozostały tylko mury zewnętrzne;

prawdopodobnie 1945 rok.

 

 

Lewe skrzydło budynku od strony Alei Niepodległości

zostało już odbudowane i zadaszone; czerwiec 1946 roku.

 

 

Część gmachu od strony Alei Niepodległości została odbudowana, ale jeszcze nie otynkowana (wyraźnie widoczne ślady po działaniach wojennych), część od strony ul. Niezłomnych nadal zrujnowana; prawdopodobnie jesień 1946 roku.

 

 

Zniszczona część gmachu od strony ul. Niezłomnych,

uwagę zwraca rozbity czołg T-34, z którego wymontowano silnik – zapewne dla innego wozu bojowego; wiosna – lato 1945. Fotografię wydano jako pocztówkę.

 

 

Fasada od strony ul. Niezłomnych – ujęcie podobne jak na poprzednim zdjęciu.

Fotografię wykonał R.S. Ulatowski.

 

 

Fragment fasady od strony ul. Niezłomnych,

wyraźnie widoczna skala zniszczeń. Fotografię wykonał R.S. Ulatowski.

 

 

Sala Reprezentacyjna Domu Rzemieślniczego

(część gmachu od strony ul. Niezłomnych), warto zwrócić uwagę na zarwane,

zwisające na prętach zbrojeniowych stropy oraz resztki żyrandola (?);

prawdopodobnie 1945 rok. Fotografię wydano jako pocztówkę.

 

 

Widok z ruin Sali Reprezentacyjnej Domu Rzemieślniczego

na zniszczony Dom Żołnierza; prawdopodobnie 1945 rok.

Fotografię wydano jako pocztówkę.

 

 

Część od strony ul. Kościuszki widziana od strony dziedzińca  – prace przy więźbie dachowej, warto zwrócić uwagę na liczbę robotników przy nich zatrudnionych;

koniec 1947 roku.

 

 

 

Michał Krupski

 

 

 




Tagi powiązane z wiadomością:
historia, budynek


Podobne tematy dla tagów: historia,budynek,

O nas - historycznie
Zapraszamy na niezwykły spacer

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony