Tu w Poznaniu bije serce polskiego biznesu!
Tu w Poznaniu bije serce polskiego biznesu – takim stwierdzeniem Premier rozpoczął spotkanie z Wielopolskim Rzemiosłem. Na spotkaniu z Premierem byli wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, posłowie - miedzy innymi Tadeusz Dziuba i Joanna Lichocka, europoseł Ryszard Czarnecki oraz kandydat PiS na prezydenta Poznania Tadeusz Zysk. Salę witrażową zapełniło wielu rzemieślników, a także mieszkańcy Poznania i goście z Wielkopolski. W roli współgospodarza spotkania wystąpił Prezes Jerzy Bartnik.


…”Nie byłoby dzisiejszego sukcesu gospodarczego, gdyby nie polskie rzemiosło. Wielkopolska to zahartowana w bojach część polskiej historii i gospodarki. Model gospodarki, na jaki dziś stawiamy, to pracodawca, który szanuje pracownika i inwestuje w niego, oraz pracownik, który to szanuje”… - mówił premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu jakie dziś odbyło się w Naszej Izbie. Premier dziękował rzemieślnikom za ich zaangażowanie w tworzenie pomyślności polskiej gospodarki i kultywowanie patriotyzmu gospodarczego.
Premier odniósł się także do kwestii gospodarczych, które najbardziej interesują właścicieli firm. Szef rządu wiele nadziei wiąże z ustanowioną niedawno Konstytucją dla Biznesu. Zapowiedział także zmiany, które mają obowiązywać już od 1 stycznia 2019 roku . To wtedy podatek CIT obniżony zostanie z 15 do 9 % i zmienione zostaną zasady wyliczania obowiązkowej składki ZUS, która będzie odtąd naliczana proporcjonalnie do wysokości obrotów.
Mateusza Morawieckiego niepokoi fakt, że głos polskich przedsiębiorców nie jest wystarczająco silny w Brukseli, w Europie i w świecie. Przyczyny takiego stanu rzeczy upatruje w fakcie, iż przedsiębiorcy zrzeszają się w zbyt wielu stowarzyszeniach.
Premier przekonywał, że jego rząd stawia na "rozwój rozproszony" w myśl , którego wiele ważnych wydarzeń ma być organizowanych poza Warszawą. Dlatego szczyt Procesu Berlińskiego, czyli spotkania państw Unii Europejskiej z państwami Bałkanów Zachodnich. szczyt odbędzie się w przyszłym roku w Poznaniu. Zapowiedział także rozwój kolejnictwa i rewitalizacje połączeń lokalnych, a także bardzo znaczący wzrost nakładów na drogi lokalne.
Formuła spotkania nie przewidywała dyskusji, głosu udzielono jedynie trzem osobom. Tym bardziej więc donośny był głos Prezesa Jerzego Bartnika, który przypomniał , że nasze środowisko niepokoją plany dotyczące oświaty zawodowej. Prezes podkreślał, że rozumiemy potrzebę zmian, ale nie mogą one być rewolucyjne i zaburzać sprawdzonego system egzaminowania prze izby rzemieślnicze. A mówił o tym w imieniu Izby, która kształci w Polsce najwięcej przyszłych rzemieślników.
Premier w odpowiedzi podkreślił, że tylko w Wielkopolsce spotkał się z takim stanowiskiem – jak stwierdził w innych regionach nastawienie do radykalnych zmian w systemie szkolnictwa zawodowego jest zdecydowanie bardziej przychylne. Zachęcał równocześnie przedsiębiorców do współtworzenia klas patronackich.
Inne nurtujące nas problemy zostały zawarte w pisemnym stanowisku, które zostało przekazane na ręce Premiera.
Dzisiejszy dzień z pewnością zapisze się w historii nie tylko wielkopolskiego rzemiosła. Nasza Izba jest jak do tej pory jedyną izbą , w której gościł Premier Polski, po to by mówić o kondycji gospodarki i problemach przedsiębiorców!