Pasowanie najlepszych młodych fryzjerów

20 Październik 2014, wyświetleń: 5140,

Święto Patronki Fryzjerów Św. Marii Magdaleny


Sekcja Fryzjersko-Kosmetyczna działająca przy Cechu Rzemiosł Różnych w Poznaniu jak zawsze w październiku organizuje Święto Patronki Fryzjerów. 19 października 2014 w Poznańskie Farze na uroczystej  Mszy Św. zgromadzili się członkowie Cechu wraz z rodzinami i wielu zaproszonych gości. Wspaniałą tradycją tych październikowych mszy jest uroczyste pasowanie najlepszych czeladników. Zgodnie z wielowiekowym obyczajem to właśnie wtedy następuje oficjalne wyzwolenie ucznia i przyjęcie do grona czeladników. W niedzielę tego zaszczytu dostąpiło ponad czterdziestu  młodych ludzi. Zdali swój pierwszy zawodowy egzamin  z wynikiem  bardzo dobrym lub dobrym. Złożyli ślubowanie na sztandar Cechu, by następnie insygniami cechowymi zostać wyzwolonym przez Wiceprezesa Stanisława Marczaka na czeladnika. Odebrali także świadectwa stwierdzające oficjalnie, że zdali pierwszy,  państwowy egzamin potwierdzający ich kwalifikacje zawodowe.

Świadectwa otrzymały uczennice Ewy Andrzejak . są to Julietta   Handkowska , Magdalena Urbaniak i Magdalena Palinkiewicz,  Ratajczak Marta uczennica Lidii Bereś oraz Ewa Sobczak , która uczyła się u Państwa Bereszyńskich. Do zawodu Anna Bobel  przygotowała Angelikę Kożuszkiewicz i Magdalenę Skrzypczak. Z kolei Jędrzej Bobel uczył Monikę  Roszkiewicz. Roksana Świderska tytuł czeladnika uzyskała po nauce u Alicji Durczyńskiej. Pani Ewa Fiołka uczyła  Annę Różańską. Katarzyna Grygiel przygotowała do zawodu dwie uczennice : Agnieszkę Kosmulską  i Weronikę Kubacz. Joanna Olszewska uczyła się u Izabeli Grzempowskiej, a u Roberta Grzempowskiego naukę zakończyła Patrycja Grzempowska. Magdalena Piaskowska tytuł czeladnik zdobyła w salonie Edyty Idzik , a Anita Mikołajczak  , która zdała egzamin na bdb uczyła się w salonie Haliny Jańczak. Na piątkę zdała też  Magdalena Dalke ucząca się pod okiem Marii Katscher. Agnieszka Borowczyk naukę pobierała u Agnieszki Hoffmann, a Elżbieta Jankowiak przygotowała do zawodu i egzaminu  Patrycję Jankowiak. Fryzjerskie szlify  u Violetty Konopko zdobyła Paulina Żurek, natomiast Karolina Wysłużal korzystała z mistrzowskiego doświadczenia Beaty Kranc. Magdalena Tadyszak  kończyła naukę u Ewy Krawiec, a Magdalena Krysztofiak u Anety Krabskiej. Elżbieta Kwietniewska przygotowała do egzaminu  Sandrę Kapalską. Paulina Klota  korzystała z pomocy Małgorzaty Lesińskiej , a Katarzyna Grzona uczyła sie  u Agnieszki Łyczyńskiej. Iwona Mankiewicz-Osińska towarzyszyła na uroczystości dwom uczennicom:  Darii Kalocie  oraz  Klaudii Połczyk. Pan Paweł Markowski przygotował Klaudię Banaszak. Aleksandra Szulc korzystała z porad Katarzyny Mazurek.  Mistrzynią dla Natalii Łaszczewskiej była Alicja Milińska , a dla Karoliny Kuberackiej Urszula Nowak. Mirosława Ogrodowczyk z dumą towarzyszyła Katarzynie Ogrodowczyk, z dumą bo córka zdała egzamin na najwyższą  ocenę. Lidia Podlewska do zawodu przygotowała  Paulinę Kempińską.  Maria Porada uczyła Adriannę Brzozowską, a Krystyna Siebert Patrycję Burakowską. Mistrzynią dla Kaludii Andrzejak była Dorota Tomsia, a dla Sandry Ornawki Małgorzata Szyfter.  Wśród najlepszych z najlepszych z egzaminem na piątkę była Anna Szydłowska, która uczyła się u Hanki Rudnickiej. Agnieszka Preiss przygotowała do dorosłego, zawodowego życia Alicję Partykę i Martę Biernacką.  Monika Rybarczyk odebrała tytuł czeladnika po nauce u Wojciecha Stańko, a Waldemar Zdanowski przygotował Dominikę Woźniak. Honoru  panów w tym pięknym acz bardzo sfeminizowanym towarzystwie  bronili  Bartłomiej Kaczor od Syliwii Preiss , Mateusz Michalski od mistrzyni Krystyny Piaseckiej oraz Tomasz Kaczmarek,  który fachu uczył się od Moniki Lisewskiej. Ta uroczystość jest też tradycyjnie okazją do podziękowania dla  mistrzów szkolących za kilkuletni trud przygotowania  do zawodu. Jak przez trzy lata nauki stali więc  za nimi o krok z tyłu i w niedzielę wysłuchali formuły „ Pasuje Cię na czeladnika”…

Dalsza część niedzielnych uroczystości upłynęła w mniej oficjalnej atmosferze. Gościnne sale restauracyjne Aleksandra Tecława sprzyjały mniej oficjalnym rozmowom i odświeżaniu znajomości. zmieściły wielu mistrzów, ich rodziny i pracowników.

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

Zapraszamy do galerii foto

 

 


Podobne tematy dla tagów: Cechu Rzemiosł Różnych w Poznaniu,Pasowanie najlepszych młodych fryzjerów,

Święto Patronki Fryzjerów Św. Marii Magdaleny

Ankieta