Narada Oświatowa - kwiecień 2019

16 Kwiecień 2019, wyświetleń: 2587,

Nowe przepisy, nowe zadania, nowe plany


 

 

 

 

Do Izby przyjechali dziś z całej Wielkopolski starsi cechów, dyrektorzy i kierownicy biur cechów oraz pracownicy cechów odpowiedzialni za szkolenie młodocianych.
 
Sporo się dzieje w oświacie branżowej. Dlatego trzeba w czasie Narady oświatowej zapoznać się nowymi rozporządzeniami i szczegółowymi przepisami. Wyjaśnianiem ich zawiłości zajęli się Dyrektor Tomasz Wika, Iwona Derda naczelnik Wydziału Oświaty oraz pracownice tego wydziału.
 
Omówieniem zmian w zakresie szkolenia i potwierdzania kwalifikacji zawodowych  młodocianych pracowników wynikających ze zmiany Ustawy Prawo oświatowe, Ustawy o systemie oświaty, Ustawy Kodeks pracy, Ustawy o rzemiośle i innych ustaw zajęły się Małgorzata Maciejewska i Magdalena Nowaczyk. 
 
Następnie omówiono zmiany dotyczące praktycznej nauki zawodu, a także ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. 
 
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przekłada się w praktyce na umiejętne korzystanie z klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Katalog tych zawodów nie jest ostatecznie zamknięty, może ulegać modyfikacjom w zależności od regionu i potrzeb lokalnego rynku pracy. Najistotniejsze jest jednak to, by uruchamiając nowy kierunek szkolenia mieć na uwadze autentyczne, zatrudnieniowe  potrzeby przedsiębiorców.   
Zmieniły się też wymagania w stosunku do osób, które będą instruktorami praktycznej nauki zawodu. Mówiła o tym Monika Nowicka. Ustawodawca znacząco obniżył wymagania w stosunku do osób, które będą mistrzami szkolącymi. Niestety mistrzami tylko z nazwy, bo według nowego rozporządzenia nie muszą już mieć rzemieślniczego tytułu mistrza, a także średniego wykształcenia. Trudno jeszcze powiedzieć,  jak te złagodzone wymagania wpłyną na jakość kształcenia, ale z pewnością odbiegają one od dotychczas przyjętych wzorców. Tym bardziej, że skróceniu ulega także kurs pedagogiczny, którego ukończenie jest wymagane w stosunku do kandydatów na praktycznych instruktorów nauki zawodu. 
  
Klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, która zaczęła obwiązywać od połowy lutego grupuje zawody, w których prowadzona jest nauka w 32 branżach. Zmienia też nazwy niektórych zawodów. Te nowości omówiła Hanna Ratajczak. 
 
Następnie Dyrektor Tomasz Wika omówił pokrótce planowane zmiany w Ustawie o rzemiośle, w szczególności w zakresie definicji rzemieślnika w kontekście obowiązku zrzeszania się pracodawców-rzemieślników  i możliwości uzyskania dofinansowania kosztów kształcenia. 
 
O planach dotyczących zmianach w Rozporządzeniu MEN w sprawie egzaminów czeladniczych, egzaminów mistrzowskich oraz egzaminów sprawdzających przeprowadzanych przez komisji egzaminacyjne izb rzemieślniczych mówiła Iwona Derda. 
 
Na koniec dzisiejszego spotkania Wicedyrektor Wiesław Ratajczak omówił najistotniejsze zmiany w Regulaminie Funduszu oferującego wsparcie różnych działań promujących szkolnictwo branżowe. Przewiduje on teraz refundację kosztów zakup sprzętu multimedialnego. Ale najważniejszą zmianą jest to, że teraz o dofinansowanie można ubiegać się przez cały rok, trzeba jedynie złożyć wniosek dwa miesiące przed planowanym wydarzeniem. 
 
Dzisiejszemu, bardzo licznemu spotkaniu towarzyszyło znaczne zainteresowanie uczestników. Było bardzo dużo ludzi, dużo pytań, ale jest też bardzo dużo zmian, które trzeba teraz wprowadzić w życie. 
 
 
Marzena Rutkowska-Kalisz
 





Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony