Narada Oświatowa

27 Wrzesień 2017, wyświetleń: 4027,

Omawiano najważniejsze problemy kształcenia zawodowego


 

 

 

27 września odbyła się Narada oświatowa starszych cechów,  dyrektorów i kierowników biur cechów. 

 

Na ponad pięciogodzinne spotkania przyjechali przedstawiciele cechów z całej Wielkopolski. Zebranych powitał Prezes Jerzy Bartnik, który pokrótce przedstawił najważniejsze zagadnienia omawiane w czasie spotkania. Odniósł się także do tzw Planu Morawieckiego, który stawia na wyższą jakość kształcenia, podnoszenie poziomu kwalifikacji i innowacyjność.  Rzemiosło jeśli chce nadal odgrywać znaczącą rolę w procesie przygotowania nowych kadr dla gospodarki musi sprostać nowym wyzwaniom. 

 

Niewątpliwie najpilniejszym zadaniem jest współpraca z nowopowstającymi Centrami Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego. Iwona Derda – Naczelnik Wydziału Oświaty omówiła krótko cel i podstawy funkcjonowania tych placówek.   W czasie dyskusji , która wywiązała się po jej prezentacji wyrażano zarówno obawy przed ich funkcjonowaniem jak i starano się znaleźć pozytywy takiej sytuacji. Centra już są w Poznaniu i w Kaliszu , niebawem  uruchomione zostaną w Lesznie, w Koninie i w Pile.  Wokół ich funkcjonowania narosło wiele wątpliwości - jak się okazuje - wiele nas łączy ale są też zagadnienia , które zdecydowanie nas dzielą. Teraz najpilniejszą potrzebą jest wypracowanie wspólnego obszaru działań uwzględniających oczywiście naszą tradycyjną pozycje na rynku szkolnictwa zawodowego.  

 

Dyrektor Tomasz Wika wiele uwagi poświęcił także działaniom organizacji rzemiosła w obszarze szkolenia i potwierdzenia kwalifikacji zawodowych młodocianych pracowników. W trudne zawiłości prawnicze  wprowadził zgromadzonych Konrad Wnuk, a jego wyjaśnienia były bardzo istotne  w kontekście obowiązku zrzeszania się pracodawców-rzemieślników i możliwości uzyskania dofinansowania kosztów kształcenia.  

 

W dalszej części spotkania wicedyrektor Wiesław Ratajczak przekazał informacje na temat możliwości uzyskania wsparcia z Funduszu Promocji Kształcenia Zawodowego w Rzemiośle. Przypomnijmy jest to Fundusz, który ma wspomagać różne działania cechów mające na celu promocje szkolnictwa zawodowego albo raczej - mówiąc po nowemu - branżowego.  

 

W czasie ożywionej dyskusji wiele mówiono  na temat kondycji naszych organizacji, wymieniano ich  słabe i mocne strony... Konkluzja nasuwa się w zasadzie sama - zmiany systemu nauczania zawodu - wydawałoby się kosmetyczne - wymagają od rzemiosła zupełnie innego - bardzo nowoczesnego podejścia do całego procesu kształcenia. Dostosowanie się do nowych wymagań jest najpilniejszą potrzebą naszego środowiska. Realizacji tych zadań nie wolno odkładać na dalsze lata, tym bardziej,że informacje płynące z Ministerstwa Rozwoju i plany powołania Samorządu Gospodarczego na zasadach nie koniecznie zgodnych z naszymi oczekiwaniami może dodatkowo osłabić nasze organizacje. 

 

Na szczegółową relacje z tego spotkania zapraszamy Państwa do najbliższego wydania naszego czasopisma Wielkopolski Rzemieślnik

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

 

Zapraszamy do galerii foto






Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony