„PRAKTYKA EUROPEJSKA W KSZTAŁCENIU ZAWODOWYM”
PROJEKT PL/08/LLP-LdV/IVT/140322
„PRAKTYKA EUROPEJSKA W KSZTAŁCENIU ZAWODOWYM”
PROJEKT PL/08/LLP-LdV/IVT/140322
 

Leonardo uczy młodych

15 Październik 2010, wyświetleń: 5313,

„PRAKTYKA EUROPEJSKA W KSZTAŁCENIU ZAWODOWYM”
PROJEKT PL/08/LLP-LdV/IVT/140322
PROGRAMU LEONARDO DA VINCI zrealizowany w Zespole Szkół Budowlano- Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu.

 


Za tymi sucho brzmiącymi nazwami kryje sie wspaniała przygoda. Młodzi ludzie poznawali nie tylko tajniki  swojego przyszłego zawodu ale przede wszystkim odkrywali  kraj naszych zachodnich sąsiadów...

Projekt „Praktyka europejska w kształceniu zawodowym” zrealizowany został , zgodnie z postanowieniami zapisanymi w Umowie, w czasie od 15 stycznia 2009r. do 31 maja 2010r. Udział w projekcie wzięło łącznie 16 uczniów Technikum Budowlano- Drzewnego- 8 z nich to uczniowie kształcący się w zawodzie technik technologii drewna i 8 uczniów kształcących się w zawodzie technik budownictwa. Projekt obejmował trzytygodniowe praktyki uczestników wiosną 2009 i 2010 roku w zakładach pracy w Hanowerze.
Praktyki te odbyły się w dwóch równych liczebnie i zawodowo grupach: 4 uczniów technologii drewna i 4 budowlańców. Najważniejszym celem projektu było wspieranie uczniów kształcących się zawodowo w zdobywaniu i wykorzystywaniu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji, mających na celu osobisty rozwój oraz zwiększenie szans na zatrudnienie, również na europejskim rynku pracy. Praktykanci mieli zapoznać się z warunkami pracy i technologiami stosowanymi w niemieckich firmach budowlanych i drzewnych oraz podjąć pracę zgodnie z kierunkiem kształcenia wraz z niemieckimi pracownikami. Po wstępnych przygotowaniach przeprowadzonych w zakładzie szkolenia praktycznego BBS3 w Hanowerze zostali przydzieleni do zakładów pracy położonych na terenie miasta. Przydzieleni zostali pojedynczo lub w parach w zależności od możliwości zakładu. Zostały im powierzone obowiązki na miarę ich możliwości zawodowych jak również, po przeszkoleniu oraz pod nadzorem mistrza opiekującego się praktykantem, również obsługę niektórych obrabiarek i urządzeń najnowszej generacji. Założone cele projektu zostały osiągnięte zgodnie z oczekiwaniami wszystkich stron uczestniczących a więc instytucji wysyłającej, instytucji przyjmującej i przede wszystkim samych praktykantów. Uczniowie mieli okazję poznać warunki pracy w firmach niemieckich, doświadczyć pracy z użyciem nowoczesnego sprzętu i technologii a przede wszystkim, co wielokrotnie podkreślają, sprawdzić się w warunkach samodzielności podejmowanych działań i decyzji, zarówno w pracy jak i poza nią. Dzięki udziałowi w praktykach uczniowie nabyli nowe umiejętności zawodowe, zmierzyli się ze stosowaniem (w praktyce zawodowej i w życiu codziennym) języka obcego, zapoznali się z kulturą i zwyczajami panującymi w Niemczech, mieli okazję brać udział w różnych działaniach kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, poznali nowych ludzi, z którymi nawiązali bardzo dobre kontakty, zwiedzili ciekawe miejsca, funkcjonowali w nowym środowisku z dużą dozą samodzielności i odpowiedzialności za swoje działania. Wszyscy praktykanci otrzymali zaświadczenie o odbyciu praktyk, wydane przez dyrektora Zespołu Szkół Budowlano- Drzewnych oraz otrzymają Europass(najprawdopodobniej w terminie IX/X 2010r).
Opracowanie: koordynator projektu Ewa Dzieciątkowska

 

Zapraszamy do galerii






Podobne tematy dla tagów: „Uczenie się przez całe życie”,Leonardo da Vinci.,

LEARNCOACHING-nowoczesne metody nauczania
LEARNCOACHING-nowoczesne metody nauczania

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony