Gęsina na imieninach

08 Listopad 2023, wyświetleń: 729,

Zapraszamy 11 listopada


Po raz dziesiąty mamy przyjemność zaprosić nie tylko mieszkańców miasta Poznania na degustację gęsiny podczas obchodów dni patrona Miasta 11 listopada. Chcemy wypromować gęsinę jako wyjątkowo zdrowe mięso. Chcielibyśmy, żeby tradycja jej pożywania obecna była nie tylko w Wielkopolsce, ale również i w pozostałych regionach naszego kraju - podkreślał Jacek Marcinkowski Zastępca Prezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, przedstawiciel Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników-Wędliniarzy-Kucharzy w Poznaniu podczas konferencji prasowej, która odbyła się 7 listopada br.
Wszystkich poznaniaków i nie tylko zapraszamy na darmową degustację pasztetów z gęsi, pierogów z szarpaną gęsiną czy żołądków gęsich w wywarze.  Wszystkich smakołyków będzie można spróbować w kilku lokalizacjach: na rogu św. Marcin/ ul. Gwarna gdzie z wielkiego kotła serwowana będzie zupa z gęsiny. Ponadto zapraszamy na scenę kulinarną, na której prowadzone będą prezentacje przysmaków z gęsi, animacje dla dzieci czy porady dietetyka. Również zapraszamy na Łęgi Dębińskie, gdzie z wielkiej patelni będziemy serwować potrawy z gęsiny.

Podobnie jak w latach ubiegłych gąsek nie zabraknie w uroczystym świętomarcińskim korowodzie.
Ktoś zapyta, co ma gęsina do św. Marcina? Otóż ma. Syn rzymskiego oficera urodzony ok. 316 roku na Węgrzech święty Marcin w młodym wieku wstąpił do wojska. Po tym jak ze swoim garnizonem trafił do Galii – jak przypomina portal naludowo.pl – w jego życiu miało miejsce pewne wydarzenie. Otóż wracając pewnego dnia z patrolu ujrzał proszącego o litość półnagiego mężczyznę i okrył tegoż żebraka połową swego płaszcza. Okazało się, że owym żebrakiem był sam Chrystus, co objawiło mu się wkrótce we śnie. Odczytując to jako znak z niebios skromny Marcin wstąpił do stanu duchownego, nie marząc oczywiście o jakichkolwiek kościelnych zaszczytach.
Po latach odwiedził rodziców. Krótko przed ich śmiercią naprowadził ich na wiarę chrześcijańską. Wkrótce zmarł biskup. Kapłani chcieli, aby to mnich Marcin został jego następcą. Jedna z wersji legendy głosi, że duchowni wysłali gońca do Marcina, aby przekazać mu tę wiadomość. Gdy ten przed przybyciem gońca dowiedział się, że ma zostać biskupem wbrew swojej woli, schował się w kurniku, gdzie były też gęsi. One tak głośno gęgały, że wydało się, gdzie ukrył się Marcin. Wreszcie zgodził się zostać biskupem. Od tamtej pory gęś, zwana świętomarcińską, jest atrybutem świętego Marcina, który imieniny obchodzi 11 listopada. Gęsinę serwujemy nie tylko tego dnia.






Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony