Fryzjerskie doświadczenia z Hesji

26 Maj 2022, wyświetleń: 1100,

Relacja ze stażu fryzjerów


17 i 18 maja br. odbyła się wizyta monitorująca staż odbywający się w Centrum Kształcenia i Technologii w Wetzlar przeprowadzona przez koordynatora stażu z WIR w Poznaniu. Staż rozpoczął się 9 maja, a zakończy się 27 maja, co oznacza, że uczestnikom pozostał już tylko niespełna tydzień zajęć.
Podczas wizyty mogliśmy ujrzeć na własne oczy, jak uczniowie pracują podczas zajęć fryzjerskich prowadzonych przez niemiecką instruktorkę zawodu – panią Manuelę Reiter, która już kolejny raz ma okazję realizować zajęcia warsztatowe dla polskiej grupy. Już pierwsze wrażenie powiedziało wiele – uczestnicy pracują bardzo pilnie i są zachęceni do zdobywania wiedzy fryzjerskiej, a pozytywną atmosferę można wychwycić od razu po wejściu do pracowni. W czasie pierwszego dnia wizyty uczniowie wykonywali na główkach fryzjerskich fryzury upinane i plecione, a następnego dnia zajęli się cięciem włosów (początkowo w teorii w roli obserwatorów) oraz symulacją rozmowy z klientem. Oczywiście to, co można było obserwować przez dwa dni zajęć to jedynie mały ułamek programu, który realizują uczniowie. W pierwszym tygodniu odbyły się zajęcia z zakresu fryzjerstwa męskiego: strzyżenia włosów oraz brody, a następnie trwałej ondulacji oraz wykonywania makijażu. W kolejnym tygodniu uczestniczki miały okazję odwiedzić także salon fryzjerski pani Manueli i zobaczyć, jak wygląda praca fryzjera z klientami w Niemczech. Oczywiście ostatni tydzień będzie równie obfitujący w nową wiedzę i umiejętności.
A jak polscy uczniowie oceniają zajęcia w niemieckim centrum kształcenia? Z odbytych rozmów wynika, że bardzo pozytywnie. Uczestniczki zgodnie stwierdziły, że udział w stażu to dla nich nowe możliwości, ponieważ już po pierwszym tygodniu odczuły, że zyskały bardzo dużo nowej wiedzy fachowej, a zapowiada się, że będzie jej jeszcze więcej. Z ich opinii wynika, że zajęcia umożliwiają im nie tylko poprawienie znanych już wcześniej technik, ale także opanowanie całkiem nowych sztuczek z nożyczkami i grzebieniem w ręku. A dodatkowo mają możliwość nauczyć się podstaw wykonywania makijażu, czego w polskim szkolnictwie nie oferuje się osobom uczącym się w zawodzie fryzjera.
Z zajęć w pracowni zadowolone są także opiekunki grupy, które podkreślają, że zajęcia prowadzone są w pełni profesjonalnie z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu fryzjerskiego. Obserwowanie zajęć spowodowało, że same poznały nowe techniki prowadzenia tego typu warsztatów, które będą chciały zastosować w pracowni szkolnej.
Także niemieccy partnerzy są pod wrażeniem zaangażowania uczennic w pracę. Pani Manuela bardzo pozytywnie ocenia ich motywację i chęć zdobywania wiedzy, a także to, w jaki sposób koncentrują się na jak najlepszym wykonaniu poszczególnych zadań. Widać to szczególnie w momencie oceny efektów końcowych fryzur tworzonych przez uczestniczki, ponieważ mimo małych niedociągnięć (zawsze musi być jakieś ,,ale’’), każda stażystka pracuje z dużą starannością, co powoduje, że z każdym dniem efekty są coraz lepsze.
Ale nie samą pracą i nauką wyjazd jest okraszony. W dni wolne od zajęć w pracowni oraz popołudniami uczestnicy realizują bardzo bogaty program kulturowy. Grupa zwiedzała już Gießen, Marburg, Wetzlar i Wiesbaden, a w planie pozostał jeszcze Frankfurt nad Menem i oczywiście znajdujące się tam lotnisko. Dzięki temu uczennice poznają bogatą kulturę Niemiec oraz Hesji, a także różne ciekawostki historyczne.
Staż zakończy się 27 maja, a kolejnego dnia rano uczestnicy wyruszą w drogę do Polski. Nie oznacza to jednak zakończenia przygody, ponieważ również w kraju będą miały miejsce działania związane z zagraniczną praktyką. Najważniejszym na pewno będzie spotkanie podsumowujące, podczas którego uczniowie podzielą się swoimi doświadczeniami. Otrzymają także dokument Europass-Mobilność poświadczający nabyte przez nich na stażu kwalifikacje zawodowe, który w przyszłości przyczyni się do zwiększenia ich szans na rynku pracy.
Staż w Centrum Kształcenia i Technologii w Wetzlar został sfinansowany z programu POWER, projektu nr POWERVET 2019-1-PL01-KA102-063563 pt. ,,Czas na staż’’ i jest efektem współpracy Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu z Izbą Rzemieślniczą w Wiesbaden oraz Zespołem Szkół Odzieżowych w Poznaniu.

Judyta Wolniaczyk

 






Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony