Staż uczniów z Konina i Gniezna 06-26.03.2022

Podsumowujemy efekty stażu uczniów stolarstwa

W ostatnich dniach odbyły się spotkania podsumowujące efekty i rezultaty stażu uczniów stolarstwa, który odbył się w Centrum Kształcenia w Götz w marcu br. W stażu zrealizowanym w ramach projektu ,,Nowe kompetencje dzięki stażom zagranicznym’’ z programu Erasmus+ wzięło udział 10 uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Gnieźnie oraz 6 uczniów Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie.
Dnia 21 kwietnia 2022 r. odbyło się spotkanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Gnieźnie, w którym udział wziął m.in. pan Tomasz Wika – Dyrektor WIR w Poznaniu. W spotkaniu w Rzemieślniczej Szkole Zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie, które odbyło się dzień później, udział wziął natomiast pan Marek Skoraszewski – Zastępca Prezesa WIR w Poznaniu i Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie.  Oczywiście nie zabrakło także uczestników stażu, którzy opowiedzieli o swoich wrażeniach i doświadczeniach wyniesionych z wyjazdu. Dodatkowo w każdym ze spotkań udział wzięli uczniowie szkół – potencjalni kandydaci kolejnych staży, które odbędą się już jesienią.
Podczas spotkań uczniowie zaprezentowali, czego mieli okazję nauczyć się podczas trwającego trzy tygodnie stażu. Szczególną uwagę zwrócili na umiejętności i kompetencje, które nabyli dzięki zagranicznej praktyce, a które niekoniecznie mają okazję wykonywać podczas codziennej pracy w zakładach rzemieślniczych, gdzie odbywają praktyczną naukę zawodu. Wśród takich umiejętności wymienili m.in. obróbkę ręczną drewna. Podkreślali także, że dużym atutem była dla nich praca z maszynami do obróbki drewna takimi jak piły, frezarki czy szlifierki, podczas której bardzo podkreślane były zasady BHP, co przyczyni się w przyszłości do zwracania przez nich większej uwagi na bezpieczeństwo podczas pracy.
Uczniowie zaprezentowali także zdjęcia przedstawiające efekty ich pracy, czyli wykonane przez nich przedmioty z drewna: skrzynkę, wieszak ścienny, wieszaki na ubrania oraz stolik z szachownicą oraz fugą krzyżową.
Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że staż był dla nich bardzo pozytywnym i wzbogacającym przeżyciem, nie tylko pod względem nabytych umiejętności zawodowych, ale także pod względem kulturowym, ponieważ w weekendy mieli okazję zwiedzić Berlin oraz Poczdam i dowiedzieć się więcej nt. kultury i historii Niemiec.
Spotkania były także doskonałą okazją, aby pogratulować uczestnikom pomyślnego ukończenia stażu oraz wręczyć im zaświadczenia uczestnictwa oraz dokumenty Europass-Mobilność potwierdzające nabyte przez nich kompetencje.
Udział w stażu z pewnością dał uczniom wiele dobrego umożliwiając im m. in. podniesienie kompetencji zawodowych i kulturowych oraz zwiększając tym samym ich szanse na rynku pracy. Natomiast pozytywne głosy i wrażenia z wyjazdu przekazane przez uczestników z pewnością zachęcą innych uczniów do udziału w stażach zagranicznych w przyszłości.
Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za współudział wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu z RSZCRR w Koninie oraz z ZSP nr 3 w Gnieźnie.
 
 
Uczniowie na stażu w Niemczech
W niedzielę, 6 marca, 10 uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Gnieźnie oraz 6 uczniów z Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie wyruszyło pod opieką dwóch opiekunów na staż zawodowy w Centrum Kształcenia w Götz. Przez najbliższe trzy tygodnie uczestnicy będą doskonalić swoje praktyczne i teoretyczne umiejętności z zakresu stolarstwa.
W programie stażu przewidziano przede wszystkim obsługę maszyn służących do obróbki drewna, m.in. pilarek różnego typu, strugarek, frezarek i szlifierek. Uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania maszyn oraz praktycznie ćwiczyć ich obsługę. Ponadto poznają także techniki ręcznej obróbki drewna takie jak dłutowanie, wykonywanie połączeń wczepowych czy też oczyszczanie i klejenie drewna. Nie zabraknie także podczas stażu wiedzy i umiejętności z zakresu uszlachetniania powierzchni drewna. Uczniowie poznają teoretycznie i praktycznie techniki malowania, bejcowania i lakierowania drewna. Dowiedzą się, w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć drewno przed działaniem różnych czynników zewnętrznych.
Wiedza teoretyczna i praktyczne umiejętności zawodowe, których nabycie i poszerzenie są głównym celem realizowanego stażu, to oczywiście nie wszystko, co czeka uczniów. W weekendy uczestnicy będą realizować program kulturowych, w ramach którego odbędą wycieczki do Berlina i Poczdamu, aby lepiej poznać kulturę naszego zachodniego sąsiada.
Trzymamy kciuki za wszystkich uczniów biorących udział w stażu i liczymy, że za trzy tygodnie wrócą bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.
Staż został zorganizowany w ramach programu Erasmus+, projektu nr 2020-1-PL01-KA102-079874, pt. ,,Nowe kompetencje dzięki stażom zagranicznym’’ we współpracy z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Gnieźnie oraz Rzemieślniczą Szkołą Zawodową Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie.

 
Rekrutacja uzupełniająca
W dniu 13 stycznia 2022 roku odbyła się rekrutacja uzupełniająca na staż uczniów stolarstwa. Nabór uzupełniający został przeprowadzony w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Gnieźnie. 
 
 
Rusza rekrutacja na staż dla uczniów stolarstwa z Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie!
Dnia 8 grudnia 2021 roku rozpoczyna się rekrutacja na staż dla uczniów stolarstwa, który będzie odbywał się w terminie 06-26.03.2022 r. w Centrum Kształcenia w Götz działającym przy Izbie Rzemieślniczej w Poczdamie.
 

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony