Fotograf

Czy jako dziecko lubiłeś „pstrykać” fotki swoim bliskim podczas różnych uroczystości rodzinnych lub kolegom i koleżankom na podwórku, w szkole czy też podczas spotkań towarzyskich?  Może fascynuje Cię fotografowanie zwierząt, przyrody albo martwej natury? Może fotografia to Twoje hobby? A może po prostu marzysz, aby nauczyć się tej sztuki? Wykonywanie tego zawodu w połączeniu z hobby i pasją oraz przy odrobinie chęci, samozaparcia i zdolności może z powodzeniem stać się nie małym źródłem utrzymania.  
Jeżeli posiadasz zmysł artystyczny i bystre oko, Twoje fotografie będą wiernie, ciekawie oraz pięknie odzwierciedlać przedstawiany obiekt. Wybierając ten zawód nauczysz się komponować kadry oraz dostosowywać głębię i światło do każdego ujęcia. Nauczysz się wywoływać zdjęcia z kliszy, skanować i obrabiać zdjęcia cyfrowe w programach graficznych. Obejrzyj poniższy film, zapoznaj się z ulotką oraz sprawdź, jakie kompetencje są wymagane do wykonywania tego zawodu.  
 
 
Kompetencje ważne przy wykonywaniu zawodu
kreatywność, wyobraźnia przestrzenna, szybki refleks, umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy, dokładność, cierpliwość, podzielność uwagi, umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi
Predyspozycje zdrowotne
bardzo dobry wzrok, prawidłowe rozróżnianie kolorów i ich odcieni, widzenie stereoskopowe, dobra kondycja fizyczna, koordynacja wzrokowo-ruchowa, sprawność manualna, dobry słuch
Przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania zawodu
wady wzroku i słuchu niedające się skorygować okularami i aparatami słuchowymi,
problemy ze sprawnością manualną, daltonizm
 
W zależności od tego, jaką dziedzinę fotografii wybierzesz - artystyczną czy użytkową ludzie będą korzystali z Twoich usług podczas przyjęć, ślubów, chrzcin i innych uroczystości rodzinnych lub firmowych, możesz znaleźć zatrudnienie również w mediach, u wydawców czasopism, książek oraz materiałów reklamowych.