Wstąpili w szeregi rzemiosła

21 Listopad 2011, wyświetleń: 4752,

Ponad 100 młodych ludzi zostało pasowanych na uczniów.


 

 

Wierzyć się nie chce ale ta tradycja kultywowana jest w Poznaniu z małymi przerwami od … 1253 roku czyli od chwili gdy w naszym mięście powstał cech piekarski.

Te chlubne tradycje podtrzymują  zarówno Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu jak i nieco starszy Wielkopolski Cech Rzeźników  Wędliniarzy i Kucharzy.  Wzorem ubiegłych lat 16 listopada 2011 ponad setka przyszłych cukierników piekarzy, rzeźników  oraz sprzedawców i kucharzy małej gastronomii złożyło w Izbie  uroczyste ślubowanie.

 

Na uroczystości obecni byli zarówno przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, a także nauczyciele ze szkół zawodowych współpracujących z cechami  i współpracującej  firmy Fawor. Nie zabrakło też  przedstawicieli firm sponsorujących tą uroczystość Firmy Zelandia oraz Komplet i Lesaffre Polska, od których uczniowie dostali miłe upominki.

 

Marian Weber Podstarszy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu w imieniu barci rzemieślniczej złożył wszystkim uczniom najlepsze życzenia i zapewnił o opiece jaką będą teraz nad nimi sprawować zarówno nauczyciele w szkole jak i mistrzowie szkolący. Przypomniał, że z rzemieślniczych szeregów wywodzą się artyści zawodu, mistrzowie świata uznani i doceniani na wielu konkursach międzynarodowych. Życzył wszsytkim młodym uczniom wytrwałości i umiejętnego czerpania z wiedzy i doświadczenia nauczycieli i mistrzów, a także ponownego spotkania w tym granie gdy będą odbierać tytuł  czeladnika.

Marzena Rutkowska - Kalisz


Podobne tematy dla tagów: Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu,piekarze,cukiernicy,ślubowanie uczniów,

Słodki konkurs karnawałowy
XVI Święto Chleba
Rogale świętomarcińskie - słodki symbol Poznania
Święto Cechowe Patronów - Św. Anny i Św. Marcina
Pasowanie piekarzy, cukierników i wędliniarzy
Święto miłośników pączków
Bułki , bułeczki, Bochny, bochenki...
XII Wielkopolskie Święto Chleba
Jubileuszowe pasowanie uczniów.
Przyszli czeladnicy na start!
Finały ogólnopolskich zmagań młodych spożywców
Turnieje spożywcze 2012
Turnieje spożywcze 2012 - rozstrzygnięte

Ankieta