Współcześni wędrujący czeladnicy

20 Październik 2016, wyświetleń: 4149,

Mechanicy samochodowi na stażu w Niemczech


 

 

 

 

 

 

 

W Centrum Kształcenia w Hennickendorf przebywa na trzytygodniowym stażu grupa 16 mechaników samochodowych. To uczniowie 2 i 3 klasy Zespołu Szkół Budowlanych w Poznaniu.Staż jest efektem  naszej wieloletniej współpracy z Izbą Rzemieślniczą we Frankfurcie nad Odrą. Został zorganizowany  w ramach Programu Erasmus + kształcenie i szkolenia zawodowe.

Młodzi mechanicy mogą w znakomicie przygotowanych i wyposażonych warsztatach pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności praktyczne. Niemieccy nauczyciele zawodu bardzo chwalą polskich uczniów za sumienność i chęć do nauki. Mają  już za sobą podstawy spawania i zajęcia z techniki silników diesla. Nic więc dziwnego, że po dwóch tygodniach praca przy komputerowych symulatorach awarii silnik jest coraz łatwiejsza. Ale Polacy są chwaleni nie tylko za to!

Cieszymy się co roku na grupę uczniów z Państwa Izby. Uczniowie są bardzo zmotywowani,  bardzo pilni, chętnie się uczą. Mają  świetnego tłumacza, który wspomaga ich w nauce i komunikacji. Bardzo sobie to cenimy i I zawsze cieszymy się na ich przybycie tutaj. – mówi Roland Moritz Dyrektor Centrum Kształcenia w Hennickendorf

Dla naszej delegacji – Dyrektora Tomasza Wiki i Anny Borowiak, która organizuje w Izbie te wyjazdy to były bardzo miłe i satysfakcjonujące słowa.

Wyjazd jest też okazją do wymiany doświadczeń i rozmowy na temat planów dalszej współpracy. Niemców interesowało czy będą zmiany w naszym systemie kształcenia zawodowego i czy nadal jesteśmy zainteresowani wymianą stażystów. Dyrektor Roland Moritz z dumą podkreślał, że centrum jest właśnie bardzo intensywnie modernizowane. Okazuje się, że tego typu centra mają dwa lata na wprowadzenie do swojej oferty szkoleń z technologii, które znalazły powszechne zastosowanie. Jeśli więc  na przykład w Niemczech jeżdżą samochody z napędem elektrycznym lub hybrydowym w Hennickendorf musi być pracownia zajmująca się elekromobilnością. Powstaje więc tu stacja obsługi takich samochodów – tak by przygotować młodych mechaników do pracy w serwisach. Bardzo intensywnie modernizują też warsztat lakierniczy. 

Przed uczniami ostatni tydzień pobytu. Z Hennickendorf wyjadą z Europass’em potwierdzającym odbycie zagranicznego stażu. Wymiana zagraniczna – jak się okazuje-  to wcale  nie wynalazek naszych czasów. W dawnej Europie,  szczególnie w Niemczech – powszechna była „instytucja” wędrownych czeladników. Krążyli po różnych krajach i zdobywali doświadczenie w zagranicznych warsztatach , u innych rzemieślników. Nic  zatem nowego – niezmiennie też taki wyjazd przynosi korzyści i daje doświadczenie zawodowe, które zaprocentują nawet za kilka lat. 

 

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

Zapraszamy do galerii foto

Zapraszamy na relację filmową 
Tagi powiązane z wiadomością:
Centrum Kształcenia w Hennickendorf.Ankieta