Wielkopolski Festiwal Rzemiosła

28 Wrzesień 2016, wyświetleń: 4009,

Pleszew promuje rzemiosło


 

 

 

 

 

Już po raz czwarty, tradycyjnie we wrześniu  w Pleszewie odbył się Wielkopolski Festiwal Rzemiosła.

 

Festiwal ma na celu promocję kształcenia zawodowego i tradycji rzemieślniczych regionu. Otwarcie festiwalu odbyło się w pleszewskim Domu Rzemiosła. Wśród oficjalnych gości byli przedstawiciele parlamentarzystów, samorządowcy, pracownicy oświaty, przedsiębiorcy, środowisko rzemieślnicze, a także delegacje zagraniczne z Liceum Zawodowego w Stebniku na Ukrainie oraz z Berufsbildende Schulen Ammerland w Rostrup w Niemczech. Naszą Izbę reprezentowali Wiceprezes Stanisław Marczak i Dyrektor Tomasz Wika.  

 

Festiwal pomyślany i zorganizowany jest tak,  by każdy bez względu na wiek mógł bliżej zapoznać się z pracą rzemieślników. Z bogatej oferty korzystali zatem  gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych,  a także młodsze dzieci z przedszkoli.  Chętni mogli zobaczyć czym zajmują się  między innymi murarz, fryzjer, mechanik, stolarz albo piekarz. A najważniejsze, że dzieci i młodzież mogły własnoręcznie przekonać,  w czasie tak zwanych żywych warsztatów na czym polega praca rzemieślników. Można  było do woli degustować wyroby cukiernicze i wędliniarskie. Atrakcji nie brakowało na wielu stoiskach, bo wyplatano koszyki, pieczono chleb ale też budowano karmniki dla ptaków.

 

Dawniej tego typu zajęcia dzieci i młodzież miały na zajęciach praktycznych w szkole. Dlatego dziś gdy takiego przedmiotu po prostu nie ma okazja do zapoznawania się ze specyfiką poszczególnych zawodów jest po prostu bezcenna!  A najważniejszy jest fakt, że Festiwal w opinii bardzo licznej publiczności po raz kolejny odniósł sukces.

 

W tym roku festiwal rzemiosła połączono z obchodami Jubileuszu 130-lecia Zespołu Szkół Usługowo - Gospodarczych w Pleszewie. W uroczystościach wzięła udział prawnuczka patrona szkoły - Zofia Cegielska-Doerffer. Organizatorami festiwalu byli  Powiat Pleszewski, Miasto i Gmina  Pleszew, Izba Rzemieślnicza, Cech Rzemiosł Różnych w Pleszewie oraz ZSU-G. Wydarzenie objęli patronatem honorowym: Minister Edukacji Narodowej, Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Wojewoda Wielkopolski oraz Marszałek Województwa.

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

Zapraszamy do galerii foto
Tagi powiązane z wiadomością:
Festiwal Rzemiosła w PleszewieAnkieta