Po naukę za Odrę...

01 Czerwiec 2017, wyświetleń: 2497,

Uczniowie fryzjerstwa na stażu we Frankfurcie nad Odrą


 

 

 

 

 

 

 

…”Cieszę się kiedy Polacy chcą się uczyć w naszym Centrum Kształcenia Zawodowego, a takie staże zagraniczne służą nie tylko wzbogacaniu fachowej wiedzy ale też wymianie kulturalnej”… - tak trzytygodniowy  pobyt szesnastki poznańskich uczniów fryzjerstwa podsumował Uve Hoppe –Dyrektor Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie nad Odrą.

Dziś do naszych sąsiadów zza Odry z krótką robocza wizytą monitorując wybrała się delegacja naszej Izby. Mieliśmy okazję zobaczyć się z uczniami Zespołu Szkół Odzieżowych im. Władysława Reymonta i zapytać jak oceniają swój pierwszy zagraniczny staż. W ciągu tych kilku tygodni bardzo dużo pracowali – doskonalili techniki strzyżenia , koloryzacji, upinania włosów, pracowali z różnymi preparatami do modelowania i … jak podkreślają bardzo dużo się nauczyli. Ale najbardziej  byli zadowoleni z możliwości pogłębienia wiedzy, której polski program nauczania ich zawodu nie obejmuje. W przeciwieństwie do kolegów z Niemiec polski uczeń fryzjerstwa  w czasie nauki nie uczy się podstaw kosmetologii i wizażu.  Mieli więc okazję bardzo znacząco poszerzyć swoją fachową wiedzę.

Dla wielu z nich był to pierwszy wyjazd zagraniczny, w czasie którego zwiedzali Berlin, Poczdam i okoliczne miejscowości pod Frankfurtem.  Są bardzo  zadowoleni z komfortowych warunków zakwaterowania i …z sympatycznych znajomości, które nawiązały się w czasie pobytu w Niemczech. Na co dzień często się w ogóle nie widują, bo tak mają ułożony grafik zajęć w szkole, że po prostu się nie spotykają…. Jak podkreślają ich polscy opiekunowie teraz stanowią zgraną paczkę serdecznych znajomych.

Dzisiejsza wizyta  była także okazją do omówienia dalszych planów współpracy i wymiany stażystów. Jesienią do drugiego centrum kształcenia wyjadą mechanicy i elektromechanicy z Gostynia , a do Poznania przyjadą na praktykę  w naszych zakładach rzemieślniczych młodzi Niemcy. Te plany omawiali dziś Dyrektor Tomasz Wika oraz Uve Hoppe –Dyrektor Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie nad Odrą i Sven Kaczkowski, który kieruje centrami kształcenia we Frankfurcie i w Hennickendorfie.

Wyjazd młodych fryzjerek i fryzjerów jest  efektem naszej współpracy z Izbą Rzemieślniczą we Frankfurcie nad Odrą i został sfinansowany w ramach programu Erasmus+.

 

Na obszerną relacje z tej wizyty zapraszamy Państwa do najbliższego numeru Wielkopolskiego Rzemieślnika, który już wkrótce!

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

Zapraszamy do galerii foto

 

Zapraszamy na relację filmową


Ankieta