Otwarcie skweru Józefa Przesławskiego

19 Październik 2021, wyświetleń: 835,

Oficjalne uroczystości


W poniedziałek 18 października odbyła się uroczystość otwarcia skweru Józefa Przesławskiego, mistrza introligatorskiego, działacza społecznego oraz Radnego Miejskiego.
Z inicjatywą uhonorowania zasłużonego rzemieślnika, w 2016 roku wystąpił jego prawnuk Karol Przesławski, dokumentujący działalność poznańskich introligatorów. Wniosek został poparty przez Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą w Poznaniu oraz Wielkopolskie Towarzystwo Przyjaciół Książki. Ostateczna lokalizacja została wybrana we współpracy z Radą Osiedla Stare Winogrady. Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Poznania, radni uchwalili nazwanie jego imieniem skweru położonego w rejonie ulicy Owsianej na Winogradach. Upamiętnienie Józefa Przesławskiego w przestrzeni miejskiej Poznania następuje w roku 135. rocznicy jego urodzin.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11:00 na skwerze Przesławskiego, przy skrzyżowaniu ulic Owsianej i Dożynkowej. Spotkanie rozpoczęło się od odegrania Hejnału Miasta Poznania i wprowadzenia Sztandaru Miasta Poznania. W uroczystościach wzięli udział: Katarzyna Ueberhan, Posłanka na Sejm RP, radni miasta Poznania Halina Owsianna i Mateusz Rozmiarek, 
Sekretarz Miasta Poznania Stanisław Tamm, Tomasz Wika, Dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, ksiądz dziekan Witold Parecki, ksiądz proboszcz Waldemar Kapusta, Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz mieszkańcy Winograd i Poznania. Wystąpienie okolicznościowe wygłosił Sekretarz Miasta Poznania Stanisław Tamm, a życiorys patrona przedstawił inicjator upamiętnienia Karol Przesławski. Po odsłonięciu tablicy, nastąpiło jej poświęcenie. Na zakończenie uroczystości złożono wiązankę kwiatów w imieniu Mieszkańców Miasta oraz odegrano Hymn Bractw Kurkowych. Po zakończeniu uroczystości na skwerze, zebrani przeszli na Mszę Świętą, do kościoła pw. św. Jana Bosko przy ulicy Warzywnej. W kościele eksponowana będzie wystawa poświęcona Józefowi Przesławskiemu. Dzięki współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków i Wirtualnym Muzeum Historii Poznania zaprezentowane zostaną także archiwalne zdjęcia Winograd.
Karol Przesławski

Ankieta