Młodzi mechanicy na stażu w Niemczech

29 Listopad 2017, wyświetleń: 2277,

Po naukę w Centrum Kształcenia w Hennickendorf


 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 20. 11. 2017 odbyła się wizyta monitorująca stażu dla uczniów mechaniki i elektromechaniki pojazdowej w Centrum Kształcenia w Hennickendorf. Staż został zorganizowany przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu, Zespół Szkół Budowlanych w Poznaniu oraz Handwerkskammer Frankfurt Oder Region Ostbrandenburg w ramach programu Erasmus+, w całości współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

 


    Wizyta monitorująca była dobrą okazją do porozmawiania z uczniami i szkoleniowcami na temat przebiegu stażu. W ocenie uczniów staż przyniósł im wiele korzyści. Szczególnie cieszyli się z możliwości nauki spawania, co stanowi znaczne poszerzenie szkolnych treści kształcenia. Wszyscy ukończyli kurs spawalniczy z ocenami pozytywnymi, uzyskując tym samym certyfikat niemieckiego związku Deutscher Verband für Schweißen und verwandte Verfahren e.V. (DVS). Młodzi mechanicy i elektromechanicy zapoznali się z funkcjonowaniem silników Otto i Diesel - m.in. funkcjonowaniem wtrysków w pojazdach, sond lambda i różnego rodzaju czujników. Uczniowie uzyskali dobre podstawy teoretyczne, a także mieli okazję doskonalić umiejętności praktyczne. W wypowiedziach podkreślili także, mogli utrwalić swoją wiedzę. Byli także zadowoleni z jakości sprzętu szkoleniowego, który znacznie ułatwiał im zdobywanie wiedzy. Podczas stażu uzyskali wiele użytecznych wskazówek, które z pewnością będą mogli wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej.

     Zdaniem niemieckiego szkoleniowca, młodzi uczniowie byli bardzo zaangażowani w pracę na zajęciach. Jak podkreślił, ważne są nie tylko zdolności manualne, ale także gruntowna wiedza teoretyczna.

    Oprócz praktycznego uczenia się zawodu, dla młodzieży został także zorganizowany program kulturowy. Uczniowie brali więc udział w wycieczkach do Berlina i Poczdamu, gdzie mogli zobaczyć najpiękniejsze i najbardziej znane zabytki – m.in. Bramę Brandenburską, ulicę Unter den Linden i Pałac Sanssouci.

    Poprzez uczestnictwo w stażu młodzież miała doskonałą okazję do rozwijania swoich umiejętności. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyda się na egzaminie czeladniczym,
a doświadczenia, jakie uczniowie zyskali podczas stażu będą im pomocne w przyszłej karierze zawodowej.  
    

Dagmara Janiszewska


Ankieta