Goście z Poczdamu

15 Listopad 2016, wyświetleń: 3193,

Delegacja z Izby Rzemieślniczej w Poczdamie z roboczą wizytą w Poznaniu


 

 

 

 

 

 

Do Izby z krótką roboczą wizytą przyjechała delegacja z  Izby Rzemieślniczej w Poczdamie. Niemieccy goście, którym przewodził Prezes Robert Wüst interesowali się przede wszystkim bieżącą sytuacją na naszym rynku pracy i planowanymi zmianami systemu oświaty zawodowej.

 

.

 

 

Okazuje się, że nasi sąsiedzi zza Odry mają spory problem z pozyskiwaniem nowych uczniów do rzemiosła. Podobnie jak w Polsce, w Niemczech  popełniono błąd znacząco degradując rolę szkolnictwa zawodowego – to bardzo szybko – mówiąc kolokwialnie - zemściło się brakiem rak do pracy i brakiem wykwalifikowanych pracowników.

W rozmowach, w których uczestniczyli – Wiceprezes Antoni Odzimek, Dyrektor Tomasz Wika,  a także Ralph Bührig Dyrektor Izby w Poczdamie i dr Andreas Meyer zajmujący się problematyką współpracy zagranicznej i doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej poruszano kwestię warunków w jakich w Polsce można otwierać i prowadzić firmy. Wiele także mówiono na temat zatrudniania, a właściwie socjalizowania uchodźców.  

 

 

Przypomnijmy, że z Izbą Rzemieślnicza w Poczdamie współpracujemy od lat. W należącym do Izby Centrum Wspierania Rzemiosła w Götz   wielu naszych młodych fryzjerów i mechaników samochodowych zdobywało swoje pierwsze zagraniczne szlify.   Tematem poniedziałkowych rozmów była również wymiana stażystów i kontynuowanie naszej współpracy w ramach projektów Erasmus+.

 

 

Niemieccy goście mieli także okazję posmakować słodkiego symbolu naszego miasta – bo rogale świętomarcińskie tradycyjnie już uświetniają takie spotkania.

 

Zapraszamy również do lektury najbliższego numeru Wielkopolskiego Rzemieślnika, gdzie znajdą Państwo obszerną relację z wizyty we wspomnianych Götz. W tym roku na stażu przebywali tam uczniowie z Gniezna. 

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

Zapraszamy do galerii foto


Ankieta