Czas podsumować staż

27 Czerwiec 2022, wyświetleń: 363,

Fryzjerki na praktykach


Podczas akademii zakończenia roku szkolnego, 24.06.2022, w Zespole Szkół Odzieżowych odbyło się podsumowanie stażu uczniów fryzjerstwa, którzy uczestniczyli w praktykach w Centrum Kształcenia i Technologii w Wetzlar w terminie od 9 do 27 maja br. zrealizowanych w ramach programu PO WER, projektu pt. ,,Czas na staż’’.
W trakcie spotkania zaprezentowano prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów. W prezentacji znalazło się dużo zdjęć z zajęć praktycznych oraz informacje nt. tego, czego uczniowie nauczyli się na stażu. Zwieńczeniem spotkania było uroczyste wręczenie dokumentów Europass-Mobilność, które stanowią potwierdzenie kompetencji i umiejętności nabytych podczas zagranicznej mobilności.
Uczniowie podczas stażu brali udział w zajęciach praktycznych oraz teoretycznych z zakresu fryzjerstwa i kosmetyki, co stanowiło wartość dodaną programu stażu, ponieważ polski program nauczania dla fryzjerów nie obejmuje zagadnień z kosmetyki. Staż umożliwił zatem uczniom nabycie umiejętności wykonywania makijażu dziennego i wieczorowego, malowania paznokci oraz regulowania brwi i nakładania henny na brwi i rzęsy. Takich czynności nie wykonują oni na co dzień w zakładach fryzjerskich, w których odbywają praktyki.
Zagraniczna praktyka przyniosła uczestnikom rozmaite korzyści. Najistotniejszą jest oczywiście rozwój zawodowy i nabycie nowych umiejętności fryzjerskich. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję ćwiczyć rozmowę z klientem i planowanie przebiegu usługi fryzjerskiej, modelowali włosy różnymi technikami, wykonywali fryzury upinane i plecione oraz nawijali włosy na wałki, dokonywali koloryzacji, cięli włosy zarówno damskie jak i męskie, stylizowali zarost i doskonalili wiele innych umiejętności, co z pewnością będzie miało pozytywny skutek podczas wykonywanej przez nich pracy w zawodzie fryzjer. Nabyte kompetencje potwierdzone dokumentem Europass-Mobilność to także zwiększenie szans na rynku pracy w przyszłości.
Uczestnicy pozytywnie wypowiadali się na temat swoich doświadczeń związanych ze stażem, a nawet byli zdania, że chętnie przedłużyliby swój pobyt w centrum kształcenia o kolejny tydzień, aby jeszcze w większym stopniu skorzystać z wyposażenia warsztatów oraz z możliwości nauki od miejscowej instruktorki zawodu. Podobnego zdania były nauczycielki, które towarzyszyły grupie jako opiekunki. Również przyznały, że wiele wyniosły ze stażu, także dla swojej pracy jako nauczycieli zawodu w szkole.


 

Jednak nie samą nauką człowiek żyje! Podczas trzytygodniowego pobytu w Hesji uczestnicy brali także udział w bardzo bogatym programie kulturowym. Zwiedzali m.in. Marburg, Wiesbaden, Frankfurt nad Menem oraz Wetzlar, gdzie mieszkali przez trzy tygodnie, i pobliskie Gießen. Umożliwiło im to poszerzenie wiedzy kulturowej i historycznej nt. Niemiec.
Mamy nadzieję, że przyszłe staże zagraniczne również będą dla uczestników tak pozytywnym przeżyciem i przyniosą wiele korzyści w postaci podniesienia kompetencji zawodowych, kulturowych i interpersonalnych.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i realizację projektu.


Judyta Wolniaczyk


Ankieta