Egzaminy 2013

10 Lipiec 2013, wyświetleń: 6825,

Informacje dla kandydatów do egzaminu


 

 

 

 

 

Z uwagi na zakończenie roku szkolnego i termin zakończenia praktycznej nauki zawodu oraz przyuczenia do wykonywania określonej pracy, przypominamy o obowiązku przystąpienia do egzaminu czeladniczego lub sprawdzającego. Obowiązek ten wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. Nr 60, poz. 278 z późniejszymi zmianami)orazpodpisanej umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Informujemy, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 września 2012 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (Dz. U. z 2012 r., poz. 1117), uczniowie ubiegający się o przystąpienie do egzaminu czeladniczego i odbywający dokształcanie teoretyczne w formie pozaszkolnej powinni składać wnioski na dwa miesiące przed terminem zakończenia praktycznej nauki zawodu, a w przypadku, gdy dokształcanie teoretyczne realizowali w szkole – po zakończeniu zajęć edukacyjnych.

Z wyżej wymienionych względów uprzejmie prosimy o jak najszybsze składanie wniosków.

Terminowe składanie wniosków przyczyni się do wcześniejszego przystąpienia do egzaminu i uzyskania świadectwa czeladniczego lub zaświadczenia o złożeniu egzaminu sprawdzającego. Posiadanie dokumentu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe zwiększa szansę na zatrudnienie w wyuczonym zawodzie.

Przypominamy również, iż zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. Nr 60, poz. 278 z późniejszymi zmianami)pracodawcazatrudniający młodocianych pracowników opłaca koszty przeprowadzania egzaminów zdawanych w pierwszym wyznaczonym terminie oraz może pokryć również koszty ewentualnego egzaminu poprawkowego.

Stawki opłat za egzaminy:

  • czeladnicze dla kandydatów - pracowników młodocianych, których pracodawca jest członkiem cechu - 490 zł;
  • czeladnicze dla kandydatów, których pracodawca nie jest zrzeszony w cechu - 690 zł;
  • sprawdzające po przyuczeniu do wykonywania określonej pracy - 290 zł. 

Do egzaminu zostaną dopuszczone osoby, które wypełnią wnioski o dopuszczenie do egzaminu i wraz z wymaganymi załącznikami dostarczą do Izby (wykaz załączników jest zamieszczony na druku wniosku). Kandydaci, którzy nie ukończyli zasadniczej szkoły zawodowej w chwili składania dokumentów do egzaminu czeladniczego, muszą dołączyć kserokopię ostatniego świadectwa szkolnego (np. świadectwo ukończenia gimnazjum) wraz z kserokopią zaświadczenia potwierdzającego dokształcanie teoretyczne w systemie pozaszkolnym. Podczas składania wniosku oryginały wszystkich dokumentów należy przedstawić w celu uwierzytelnienia ich kopii.

Informujemy, iż na stronie internetowej Izby w zakładce oświata zawodowa – egzaminy znajduje się aktywna wersja wniosku o dopuszczenie do egzaminu z możliwością jego wypełnienia, a następnie wydrukowania i  przesłania wraz z załącznikami do Izby.

Ponadto w zakładce oświata zawodowa znajdują się również:

  • wersja demonstracyjna części pisemnej egzaminu, po otwarciu której istnieje możliwość rozwiązania przykładowego testu, a następnie sprawdzenia prawidłowości zakreślonych odpowiedzi;
  • informatory egzaminacyjnezawierającewykazy zadań egzaminacyjnych występujących na etapie praktycznym oraz wykazy zagadnień obejmujących część ustną i pisemną egzaminu.

 

Materiały te zostały przygotowane z myślą o umożliwieniu lepszego przygotowania kandydatów  do egzaminu. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Wszystkim tegorocznym kandydatom życzymy powodzenia na egzaminie!

 

Iwona Derda

Załączniki do pobrania i przydatne linki:

 

Informatory egzaminacyjne

Część pisemna egzaminu – wersja demonstracyjna

Wniosek o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego – on-line

Wniosek o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego – pusty druk

Wniosek o dopuszczenie do egzaminu sprawdzającego – on-line

Wniosek o dopuszczenie do egzaminu sprawdzającego – pusty druk

Zaświadczenie ukończenia przyuczenia do wykonywania określonej pracy

Zaświadczenie ukończenia nauki zawodu

Druk polecenia zapłaty

 

 

 

 

 

 

 

 






Podobne tematy dla tagów: egzaminy,potwierdzenie kwalifikacji zawodowych,wymagania,informacje dla zdających,

Po sesji egzaminacyjnej…
Ważne przed egzaminem !
Prowadzimy nabór kandydatów
Ostatnie miejsca na bezpłatne egzaminy czeladnicze
W uznaniu dla najlepszych!
Egzaminy
Prowadzimy nabór kandydatów do komisji egzaminacyjnych

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony