Ważne przed egzaminem !

12 Lipiec 2011, wyświetleń: 5785,

Informacje dla kandydatów przystępujących do egzaminów.


Z uwagi na zakończenie roku szkolnego i termin zakończenia praktycznej nauki zawodu oraz przyuczenia do wykonywania określonej pracy, przypominamy o obowiązku przystąpienia do egzaminu czeladniczego lub sprawdzającego, który wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. Nr 60, poz. 278 z późniejszymi zmianami)oraz podpisanej umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Informujemy, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 października 2005r. w sprawie egzaminów na tytuły czeladnika i mistrza w zawodzie, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (Dz. U. Nr 215, poz. 820) uczniowie ubiegający się o przystąpienie do egzaminu czeladniczego i odbywający dokształcanie teoretyczne w formie pozaszkolnej powinni składać wnioski na dwa miesiące przed terminem zakończenia praktycznej nauki zawodu, a w przypadku, gdy dokształcanie teoretyczne realizowali w szkole – po zakończeniu zajęć edukacyjnych.

Z wyżej wymienionych względów uprzejmie prosimy o jak najszybsze składanie wniosków.

Terminowe składanie wniosków przyczyni się do wcześniejszego przystąpienia do egzaminu i uzyskania świadectwa czeladniczego lub zaświadczenia o złożeniu egzaminu sprawdzającego. Posiadanie dokumentu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe zwiększa szansę na zatrudnienie w wyuczonym zawodzie.

Przypominamy również, iż zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. Nr 60, poz. 278 z późniejszymi zmianami) pracodawca zatrudniający młodocianych pracowników opłaca koszty przeprowadzania egzaminów zdawanych w pierwszym wyznaczonym terminie oraz może pokryć również koszty egzaminu poprawkowego.

 

Stawki opłat za egzaminy:

  • czeladnicze dla kandydatów - pracowników młodocianych, których pracodawca jest członkiem cechu - 430 zł;

  • czeladnicze dla kandydatów, których pracodawca nie jest zrzeszony w cechu - 620 zł;

  • sprawdzające po przyuczeniu do wykonywania określonej pracy u rzemieślnika - 250 zł.

Do egzaminu zostaną dopuszczone osoby, których formularz zgłoszeniowy zostanie prawidłowo wypełniony i dostarczony wraz z wymaganymi załącznikami (wykaz załączników jest zamieszczony na druku formularza). Kandydaci, którzy nie ukończyli zasadniczej szkoły zawodowej w chwili składania dokumentów do egzaminu czeladniczego, muszą dołączyć kserokopię ostatniego świadectwa szkolnego (np. świadectwo ukończenia gimnazjum) wraz z kserokopią zaświadczenia potwierdzającego dokształcanie teoretyczne w systemie pozaszkolnym. Podczas składania wniosku oryginały wszystkich dokumentów należy przedstawić w celu uwierzytelnienia ich kopii.

 

Zachęcamy do pobrania ze strony internetowej Izby informatorów egzaminacyjnych, które ułatwią przygotowanie się do egzaminu.

 

Wszystkim tegorocznym kandydatom życzymy powodzenia na egzaminie!

 

Załączniki do pobrania:

Informatory egzaminacyjne

Formularz zgłoszeniowy do egzaminu czeladniczego

Formularz zgłoszeniowy do egzaminu sprawdzającego

Zaświadczenie ukończenia przyuczenia do wykonywania określonej pracy

Zaświadczenie ukończenia nauki zawodu

Blankiet polecenia zapłaty

 

Iwona Derda

 

 






Podobne tematy dla tagów: egzaminy,potwierdzenie kwalifikacji zawodowych,wymagania,informacje dla zdających,

Po sesji egzaminacyjnej…
Prowadzimy nabór kandydatów
Egzaminy 2013
Ostatnie miejsca na bezpłatne egzaminy czeladnicze
W uznaniu dla najlepszych!
Egzaminy
Prowadzimy nabór kandydatów do komisji egzaminacyjnych

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony