Obecna sytuacja w rzemiośle w świetle unijnych wymogów 

Co zrobić aby lepiej promować szkolnictwo zawodowe? Jak najskuteczniej dotrzeć z tą wiedzą do gimnazjalistów, a także ich rodziców i nauczycieli? Ja" /> Obecna sytuacja w rzemiośle w świetle unijnych wymogów 

Co zrobić aby lepiej promować szkolnictwo zawodowe? Jak najskuteczniej dotrzeć z tą wiedzą do gimnazjalistów, a także ich rodziców i nauczycieli? Ja" />
 

Spotkanie organizacji rzemieślniczych 5.III.2013

05 Marzec 2013, wyświetleń: 3964,

Obecna sytuacja w rzemiośle w świetle unijnych wymogów 


 

 

 

 

 

Co zrobić aby lepiej promować szkolnictwo zawodowe? Jak najskuteczniej dotrzeć z tą wiedzą do gimnazjalistów, a także  ich rodziców i nauczycieli? Jak najskuteczniej informować rzemieślników  o najważniejszych zagadnieniach oświatowych, prawnych czy finansowych?

To zaledwie cześć pytań, na które starano się znaleźć odpowiedź w czasie dzisiejszego spotkania. Problematyka oświatowa i sposoby promowania szkolnictwa zawodowego były motywami przewodnimi pierwszej jego części.  Na wstępie jednak Dyrektor Tomasz Wika powrócił do dyskusji panelowych , które odbyły się w czasie narady przed miesiącem. Zgodnie z ówczesnymi zapowiedziami  dziś starano się wspólnie wypracować najlepsze rozwiązania.

Jak wspomniano - pierwszą cześć  spotkania zdominowała tematyka oświatowa. Na wstępie Iwona  Derda  Naczelnik Wydziału Oświaty omówiła stan przygotowań do powołania Komisji Egzaminacyjnych na następną kadencję. Potem zaprezentowała różne konkursy organizowane przez Izbę z myślą o obecnych jak i przyszłych uczniach zawodu. Udział w tych konkursach to szansa nie tylko na sprawdzenie wiedzy na przykład z zakresu BHP. To także  porównanie swoich umiejętności w zmaganiach zawodowych i możliwość wywalczenia znakomitych nagród oraz  zwolnienia z części czeladniczego egzaminu praktycznego.  Izba organizuje również  konkursy plastyczne, fotograficzne i filmowe, które maja przybliżyć zarówno przedszkolakom jak i uczniom podstawówek  i  gimnazjów nasze środowisko.

W drugiej części dzisiejszego spotkania próbowano na wielkopolskie rzemiosło spojrze z odleglejszej – europejskiej perspektywy. Czy obecna sytuacja w rzemiośle spełnia  unijne  wymogi? Odpowiedzi na to pytania starała się szukać Bogumiła Frąckowiak – Naczelnik Wydziału Promocji Gospodarczej prowadząc kolejną dyskusję panelową. Przedstawiła także szeroką gamę szkoleń prowadzonych przez Izbę. Zagadnienia podatkowe, zusowskie czy też szkolenia komputerowe mogą skutecznie podnieść konkurencyjność firm rzemieślniczych. Bardzo ważnym narzędziem wymiany i pozyskiwania informacji  jest Internet – ale jak z żalem konkludowała  Bogumiła Frąckowiak wciąż zdaje się być przez wielu rzemieślników nie dość doceniany!

Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w czasie późniejszych rozmów kuluarowych cieszyły się zagadnienia przedstawione przez  Główną Księgową Izby. Agnieszka Winckowska –Napierała omówiła  rachunkowość w Unii Europejskiej czyli co każda organizacja rzemieślnicza wiedzieć powinna.  Do tematyki rozliczeń i najróżniejszych związanych z tym pułapek nawiązywało późniejsze wystąpienie Konrada Wnuka. Radca Prawny Izby omówił najważniejsze problemy wynikające z korzystania z pomocy publicznej i pomocy de mini mis. To wciąż nowe i bardzo zawiłe zagadnienia,  dlatego  przekazywanie przykładów dobrych praktyk  jest bardzo cenne.

Wiele uwagi poświęcono  dziś także działalności Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Poznań. Bogumiła Frąckowiak – Naczelnik Wydziału Promocji Gospodarczej omówiła miedzy innymi pytania z  jakimi ludzie zwracają się do punktu. Dotyczą one zarówno problematyki typowo biznesowej jak i czysto praktycznej wiedzy ułatwiającej podróżowanie czy podejmowanie pracy w krajach UE. A skoro już mowa o Unii Europejskiej … Natalia Krzyżan z Wydziału Promocji Gospodarczej opowiedziała o Roku Obywatela i różnych programach edukacyjnych. Przedstawiła projekty edukacyjne dla szkół zawodowych dzięki, którym uczniowie mogą nie tylko wyjeżdżać do innych krajów, ale przede wszystkim  uczestniczyć w stażach zawodowych i językowych.

Na zakończenie spotkania Dyrektor Tomasz Wika podziękował wszystkim uczestnikom za aktywną obecność i udział w debatach.

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

Zapraszamy do galerii foto

 




Tagi powiązane z wiadomością:
promocja kształcenia zawodowego, przepisy unijne



Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony