Razem dla rozwoju rzemiosła

14 Marzec 2012, wyświetleń: 3787,

Konferencja otwierająca projekt


 

 

13 marca 2012 r. w Izbie odbyła się konferencja inaugurująca realizację projektu „Razem dla rozwoju rzemiosła”. Głównym jego celem jest zwiększenie zdolności adaptacyjnych wielkopolskich zakładów rzemieślniczych w zakresie stosowania zasad społecznej odpowiedzialności biznesu i idei flexicurity, poprzez budowanie świadomości i wzrost wiedzy wśród rzemieślników.

Zaplanowane działania obejmują ocenę znajomości instrumentów aktywnej polityki rynku pracy, zakres wykorzystania elastycznych form zatrudnienia w rzemiośle oraz sposoby motywowania do podnoszenia kwalifikacji. Projekt dotyczy szczególnie identyfikacji problemów rynku pracy w województwie wielkopolskim z punktu widzenia zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników.

Na wstępie dr Krzysztof Bondyra – kierownik naukowy badań realizowanych w ramach tego projektu – przedstawił ich metodologie. Mają one odpowiedzieć na pytania dotyczące między innymi potrzeb szkoleniowych wielkopolskich rzemieślników, znajomości różnych, elastycznych form zatrudnienia i sposobów motywacji do podnoszenia kwalifikacji. Tym celom mają w przyszłości służyć między innymi: cykl seminariów, które odbędą się we wszystkich cechach, a także specjalny portal internetowy.

Kolejnym punktem obrad było omówienie podstawowych elementów składających się na wciąż nierozpoznawalne i niedostatecznie rozumiane pojęcie flexicurity. Ze stosowania tych zasad płyną korzyści zarówno dla pracodawców jak i pracowników, ale powszechna świadomość społeczna jest w tym zakresie wciąż zbyt mała. Projekt ma to zmienić.

Bardzo ciekawe było omówienie różnorodnych form zatrudnienia. Telepraca, zmienne godziny pracy lub  zatrudnienie w niepełnym wymiarze niosą ze sobą plusy i minusy, ale cała sztuka polega na takim ich zastosowaniu, by nie zakłócać bardzo delikatnej równowagi między pracą a życiem. Co ciekawe – zaburzenia tej równowagi można obserwować zarówno w skali mikro – na poziomie firm,  jak i makro – w całej gospodarce. Niższa wydajność pracy, gorsza jakość, gorsze relacje z klientami, a także stres w większej skali zaowocują pogłębianiem się różnic społecznych, biernością zawodową, brakiem poczucia bezpieczeństwa zawodowego, a nawet spadkiem liczby rodzących się dzieci.

Obok pojęcia flexicurity bardzo często pojawia się w różnych opracowaniach termin skrót CSR. Mówiąc najprościej to Społeczna odpowiedzialność biznesu (przedsiębiorstw)(z ang.CSR – Corporate Social Responsibility). Jest to koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania swojej strategii dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska, a także relacje z różnymi grupami pracowników, klientami, nabywcami usług lub też władzami lokalnymi.

Czy rzemiosło może być w myśl tych zasad partnerem dla samorządu? Bardzo ciekawie w tym kontekście zabrzmiało wystąpienie Marcina Wojtkowiaka. Niestety z przedstawionych wyników badań wynika, że wiele musimy zrobić jako rzemiosło. Przede wszystkim jednak należy zmienić całkowicie myślenie o roli jaką rzemiosło odgrywa na poziomie gminy lub powiatu. Czas osobistych relacji, opartych na płaszczyźnie patron - klient bezpowrotnie przeminął. Brak kooperacji wśród rzemieślników, brak wzajemnego zaufania, a co za tym idzie rozproszenie interesów powoduje znaczące osłabienie oddziaływania. O ile na poziomie powiatu udaje się jeszcze  w miarę poprawnie układać relacje z władzami to na poziomie gminy bywają one po prostu mizerne. Czy jest zatem jakieś „lekarstwo” na usprawnienie procedur urzędniczych, na lepszą promocję gospodarczą i kształtowanie korzystniejszej oferty edukacyjnej? Odpowiedź tkwi w bliższym poznaniu wyżej wspomnianych zasad CSR.

Jak już wspomniano ich upowszechnieniu będą służyły seminaria w poszczególnych cechach zrzeszonych w Izbie. Będzie to nie tylko okazja do podzielenia się doświadczeniami wynikającymi z nierówności na lokalnych rynkach pracy, ale również możliwość do zaprezentowania dobrych praktyk i sukcesów.

 

Zaparszamy na www.razemdlarzemiosla.pl

Zapraszamy do galerii foto

 




Tagi powiązane z wiadomością:
Razem dla rozwoju rzemiosła


Podobne tematy dla tagów: Razem dla rozwoju rzemiosła,

Razem dla rozwoju rzemiosła
RAZEM DLA ROZWOJU RZEMIOSŁA

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony