Jak złożyć deklarację o źródłach ciepła

16 Sierpień 2021, wyświetleń: 1244,

Wyjaśniamy krok po kroku, jak to zrobić


Od 1 lipca rozpoczął się obowiązek składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła w budynkach. Obejmie około pięć milionów budynków w Polsce, w tym domy, bloki, lokale usługowe i instytucje. Wyjaśniamy krok po kroku, jak to zrobić.
Obowiązek rejestracji źródła ogrzewania rozpoczął się 1 lipca szturmem na stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. W efekcie, złożenie deklaracji przez stronę gunb.gov.pl, graniczyło z cudem. - Pół miliona wejść na stronę położy każdy serwer  - tłumaczyła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka i zapewniała, że w kolejnych dniach to się zmieni. Rzeczywiście, od 2 lipca wróciła możliwość złożenia deklaracji przez Internet. W formie papierowej deklaracje przyjmują urzędy gmin i miast.
Do rejestracji ogrzewania zobowiązani są właściciele i zarządcy budynków, w bazie mają znaleźć się wszelkie źródła spalania paliw o mocy do 1 MW. Takich źródeł nie trzeba było wcześniej rejestrować. Zmieniła to ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.
W przypadku domu jednorodzinnego deklarację składa właściciel lub współwłaściciel. Natomiast w przypadku budynków wielorodzinnych - zarządca. Jest jednak wyjątek, jeśli ktoś na własną rękę zainstalował sobie dodatkowe źródło ciepła w mieszkaniu, np. kozę, piec czy kominek. Wówczas powinien sam je zarejestrować, albo poinformować o tym zarządcę, by ten uwzględnił to dodatkowe źródło w deklaracji składanej dla całego budynku.

Ankieta