W związku z pojawiającymi się w środkach masowego przekazu nieprawdziwymi informacjami na temat przyjętej w dniu 13 kwietnia 2007r. przez Sejm RP ustawy o zmianie ustawy o rzemiośle informujemy," /> W związku z pojawiającymi się w środkach masowego przekazu nieprawdziwymi informacjami na temat przyjętej w dniu 13 kwietnia 2007r. przez Sejm RP ustawy o zmianie ustawy o rzemiośle informujemy," />
 

Informacja na temat zmian w ustawie o rzemiośle

20 Kwiecień 2007, wyświetleń: 3492,

W związku z pojawiającymi się w środkach masowego przekazu nieprawdziwymi informacjami na temat przyjętej w dniu 13 kwietnia 2007r. przez Sejm RP ustawy o zmianie ustawy o rzemiośle informujemy,


że osoby, które posiadają świadectwa kwalifikacyjne (dyplomy mistrzowskie, świadectwa czeladnicze i inne równorzędne) nie będą miały obowiązku ponownego przystępowania do egzaminów. Inaczej mówiąc, wszystkie wydane wcześniej dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe zachowują ważność. Ustawa nie nakłada też na osoby wykonujące działalność rzemieślniczą obowiązku uzyskiwania jakichkolwiek dodatkowych certyfikatów poza wymienionymi wcześniej dokumentami. Do egzaminów kwalifikacyjnych nie będą musiały przystępować również osoby, które ukończyły 50 lat i od co najmniej 10 lat wykonują swój zawód.
            Nieprawdą jest również informacja, że tylko w Polsce wprowadza się obowiązek posiadania kwalifikacji zawodowych. Obecnie obowiązek taki istnieje m.in. w Niemczech i we Francji. Nieprawdą jest również, że egzamin przeprowadzają urzędnicy izb rzemieślniczych, albowiem zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 października 2005r. w sprawie egzaminów na tytuły czeladnika i mistrza w zawodzie, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych członkami komisji egzaminacyjnych decydującymi o wyniku egzaminu są wysoko kwalifikowani fachowcy spełniający warunki określone w w/w rozporządzeniu.
            W projekcie ustawy nie mówi się także nic o pozwoleniach na wykonywanie zawodu. Bezpodstawnym należy uznać również zarzut łapówkarstwa i korupcji, gdyż nie ma żadnych dowodów na to, że sytuacja taka występuje obecnie albo będzie miała miejsce w przyszłości. Nieprawdziwą jest również informacja, że obowiązek posiadania kwalifikacji zawodowych wpłynie w sposób bezpośredni na podwyższenie cen usług, gdyż osoby zobowiązane do uzyskania kwalifikacji będą musiały wnieść jednorazowo opłatę egzaminacyjną w wysokości około 400 złotych.
            Tekst ustawy przyjęty przez Sejm RP i przekazany do Senatu przekazujemy w załączeniu
Poznań, dnia 20 kwietnia 2007r.     
Tomasz Wika
Dyrektor Izby
 





Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony