Dialog Obywatelski w Poznaniu

27 Czerwiec 2018, wyświetleń: 2047,

Polska w Unii Europejskiej – przyszłe wyzwania


 

 

 

 

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce wraz z naszą Izbą, a ściślej z  Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct - Poznań zaprosiło dziś na kolejną debatę o przyszłości Unii Europejskiej. Dialog Obywatelski, na które szczególne zaproszenie otrzymali seniorzy przebiegało pod hasłem „Polska w Unii Europejskiej – przyszłe wyzwania”. Gośćmi specjalnymi tego bardzo ciekawego spotkania byli Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce – Marek Prawda oraz aktor Olgierd Łukaszewicz.

Jak wykazał sondaż przeprowadzony ostatnio przez redakcję ”Rzeczpospolitej”  85 % pytanych zdecydowanie pozytywnie ocenia naszą przynależność do Unii , a blisko 80% respondentów na pytanie w ewentualnym referendum głosowałoby za Polską w Unii . Niby nie ma problemu, a jednak w znacznej części społeczeństwa rośnie obawa przed kiełkującą „ideą polexitu”.

 

Co się stało z naszym postrzeganiem Unii? Jak po tych kilkunastu latach patrzymy na zjednoczoną Europę? Jaki jest nasz bilans zysków i start  wynikających z przynależności do UE i jaka będzie Unia za 30 lat? Odpowiedzi na takie pytania poszukiwali  uczestnicy dzisiejszego spotkania.

 

Marek Prawda -  były  ambasador Polski  w Niemczech i w Szwecji podkreślał , że Unię  wymyślono,  by zatrzeć okrutną pamięć tego co starsze pokolenia przeżyły w czasach wojny. Ale trzeba też myśleć w starzejącej się Europie o przyszłych pokoleniach. …”Nowa opowieść o Europie musi być bardzo konkretna – potrzeba żeby przekonać całe pokolenie, że UE ma rozwiązanie ciemnych problemów globalizacji i ma sposoby na dominację wielkich korporacji. Tylko Unia jako organizacja międzynarodowa ma siłę, by chronić europejski dorobek”mówił Marek Prawda. To właśnie tym młodym ludziom , którzy dorastali  w Polsce zjednoczonej z Unią trzeba przypominać albo wręcz uświadamiać  dlaczego  zdecydowaliśmy się być w zachodnim kręgu kulturowym – bo właśnie tym był  akces do unijnych struktur. Tak potwierdziliśmy naszą wiarę w demokrację, europejską praworządność, samorządność i obywatelskość. A Polska może być szczególnie dumna z dorobku Solidarności i pokojowej transformacji – to dało nam w Europie poczucie wartości! Niestety o tym młode pokolenie zdaję się zapominać  – konkludował Marek Prawda.

 

Uczestników poznańskiego spotkania interesowało też dlaczego znany i ceniony aktor  wziął się za sprawy Unii Europejskiej. Olgierd Łukaszewicz odpowiedział bez namysłu -  żeby brexit nie powtórzył się w Polsce. Dlatego też założył Fundację MyObywateleUE i walczy o to , aby młodzi ludzie znali historię i nie zlekceważyli doświadczeń starszego pokolenia. W bardzo emocjonalny sposób opowiadał o swoich spotkaniach z młodymi ludźmi, którzy niedouczeni, nieświadomi mylnie interpretowali wydarzenia, których on był naocznym świadkiem. Dlatego zastanawia się „ czy aby na pewno dobrze opowiedzieliśmy młodym historie naszego pokolenia, skoro nie rozumieją kontekstów, mylą fakty i powtarzają nieprawdy”. Olgierd Łukaszewicz apelował o ogromną rozwagę przy kolejnych wyborach. Ujął to krótko …´”Nie wybieramy psujów do Europarlamentu. To samo tyczy się wyborów samorządowych. Idziemy na wybory i  pytajmy przedtem kandydatów jaki mają stosunek do naszej obecności w  UE. (…) Dożyliśmy zniesienia granic – mamy Polskę i UE w paszporcie! Mamy niejako dwa obywatelstwa – dlatego uważajcie  co wybieracie,  bo za chwilę możecie mieć tylko jedno z paszportem ważnym tylko w Polsce – młodzi tego nie rozumieją!”…

 

Marek Parwda podkreślał też, że nie możemy naszej obecności w Unii sprowadzać jedynie do pieniędzy. Choć nowe drogi, nowe oczyszczalnie ścieków czy odnowione zabytki są tego najlepiej widocznym efektem, to nie wolno nam zapominać o wolności – przemieszczania się wyboru pracy czy miejsca zamieszkania. Europa stała się wspólnym domem i urzeczywistnieniem marzeń pokolenia wychowanego w PRL-u. O tym seniorzy uczestniczący w dzisiejszym spotkaniu powinni mówić młodszym!

 

Wiele głosów z sali potwierdzało opinie prelegentów. Uczestnicy debaty  z obawą wyrażali się o radykalizacji i frustracji młodszego pokolenia, tego wychowanego już w Polsce po transformacji. Brak kultury politycznej, niewiedza, uproszczone historyczne kalki … diagnozy zjawiska bywały różne ale bez wątpienia w tych wszystkich działaniach powinno chodzić o jedno - aby znając wartość Polski i wartość naszej obecności w UE wybrać właściwych ludzi w następnych wyborach do UE. My świadomi obywatele musimy działać , a  tego uświadomienia i wychowania obywatelskiego wciąż jest za  mało. Nasza niełatwa historia potwierdza, że w osamotnieniu możemy być skazani jedynie na rozpamiętywanie naszego położenia geograficznego i wynikających z tego konsekwencji.

 

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

Zapraszamy do galerii foto






Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony