Cena maksymalna gazu

20 Kwiecień 2023, wyświetleń: 967,

Kolejne przepisy


8 kwietnia 2023 r. weszły w życie kolejne przepisy dotyczące stosowania ceny maksymalnej gazu – ustawa z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023  r. w związku z sytuacją na rynku gazu /Dz. U. z 2022r. poz. 2687 ze zmianami Dz. U. z 2023 r. poz. 295, 556/.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie piekarstwa i cukiernictwa i wykorzystujący w swojej działalności piece ogrzewane gazem ziemnym mogą korzystać z obniżonych względem cen rynkowych stawek za gaz. Dla tej grupy przedsiębiorców maksymalna cena gazu została ustalona na poziomie 200,17 zł/MWh i będzie obowiązywać do 31 grudnia 2023 r.
Warunki jakie zainteresowany przedsiębiorca musi spełnić by skorzystać z tej pomocy:
1. złożyć poprzez platformę PUE ZUS wniosek o cenę maksymalną /RPG/ do ZUS wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym lub z wykorzystaniem potwierdzania dokumentów udostępnianym bezpłatnie przez ZUS. Wniosek należy złożyć nie później niż w terminie 30 dni od dnia wystawienia faktury za dostarczone paliwo. W przypadku, gdy faktura została wystawiona przed wejściem w życie ustawy to wniosek można złożyć w ciągu 30 dni od 8 kwietnia 2023 r. Każdy wniosek o cenę maksymalną może dotyczyć wyłącznie jednej faktury. Do wniosku należy dołączyć kopię faktury, zaświadczenie o pomocy de minimis oraz informacje określone w przepisach o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.


2. nie może zalegać na dzień złożenia wniosku w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FGŚP, Fundusz Pracy, itd.
 

3. prowadzić na dzień 31 grudnia 2022 r.:
- działalność gospodarczą oznaczoną kodem PKD 2007 jako rodzaj przeważającej działalności - 10.71.Z /produkcja pieczywa, produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek/ lub
- działalność gospodarczą oznaczoną kodem PKD 2007 - 10.71.Z /produkcja pieczywa, produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek/ i uzyskać  przychód w rozumieniu przepisów podatkowych w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku w wysokości co najmniej 50% ze sprzedaży wyprodukowanego pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek.

 

4. posiadać odpowiedni do uzyskanej pomocy niewykorzystany limit pomocy de minimis. Wysokość limitu wynosi 200 tys. EURO łącznie za rok bieżący i dwa lata wstecz.


 






Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony