Staż instalatorów w Grossenhain

18 Maj 2017, wyświetleń: 2105,

Tradycja wędrujących czeladników wciąż żywa


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 uczniów leszczyńskiego Zespołu Szkół nr 4 odbywa w Niemczech staż zawodowy. To monterzy sieci, instalacji urządzeń sanitarnych. Do Centrum Kształcenia w Grossenhain niedaleko Drezna wyjechali na trzy tygodnie.

 

Pod okiem niemieckich nauczycieli zawodu i polskich opiekunów grupy realizują bogaty program zawodowy, językowy  i kulturalny.Codziennie mają zajęcia wzbogacające ich wiedzę miedzy innymi  z zakresu zakładania i konserwacji instalacji wodnych, kanalizacyjnych, grzewczych. Bardzo ciekawe są też zajęcia dotyczące rozprowadzania sieci  instalacyjnych i ich mocowania do przegród budowlanych. Najważniejsze jest też – na co bardzo zwracają  uwagę niemieccy instruktorzy – przyszłe bezpieczeństwo użytkowników  takich sieci. Dlatego wiele uwago poświęca się na zajęciach łączeniu poszczególnych elementów sieci. Młodzi instalatorzy uczą się w Grossenhain różnych technik spawania, zaprasowywania i lutowania. W warsztacie spędzają czas przed południem, a resztę dnia poświęcają na szlifowanie języka niemieckiego – także tego zawodowego oraz  poznawanie kultury naszych zachodnich sąsiadów.  

 

Podczas wizyty monitorującej  polski opiekun grupy - Adam Krupiński, który na co dzień jest w ich macierzystej szkole kierownikiem szkolenia praktycznego z dumą prezentował pierwsze dokonania uczniów. Dyrektor Tomasz Wika oraz Anna Borowiak opiekująca się stażystami ze strony WIR oglądali efekty pomyślnie zdanego  testu szczelności układu instalacyjnego przygotowanego przez uczniów. To  potwierdza solidność naszych uczniów, którzy są przez Niemców bardzo chwaleni.

 

Wyjazd sfinansowany został w ramach Projektu ERASMUS+ i jest efektem naszej współpracy z Izbą Rzemieślniczą w Dreźnie    

 

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

Zapraszamy do galerii foto

 

Zapraszamy na relację filmową 
Tagi powiązane z wiadomością:
staż w NiemczechAnkieta