ZRP informuje

02 Kwiecień 2020, wyświetleń: 3024,

Ważne wiadomości dot. ZUS


Komentarz do art. 31zo ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy
o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych.
 
W związku z wątpliwościami organizacji rzemieślniczych w sprawie stosowania przepisu art. 31zo ww. ustawy dotyczącego zwolnień ze składek ubezpieczeniowych, m.in.:
 
- płatników składek ubezpieczeniowych zgłaszających do ubezpieczenia mniej niż 10 ubezpieczonych,
 
- jednoosobowych firm osób fizycznych o przychodzie (w lutym 2020 r.), nie wyższym, niż 15 681 zł
 
w oparciu o najczęściej zgłaszane przez organizacje i rzemieślników pytania Związek Rzemiosła Polskiego uprzejmie informuje:
 
Czy Cechy też mogą skorzystać ze zwolnienia z ZUS? (zatrudniają mniej niż 9 osób i prowadzą działalność gospodarczą polegającą na wynajmie pomieszczeń)
 
Zgodnie z art. 31zo ust.1 ww. ustawy na wniosek płatnika, który zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych - zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych składek od marca do maja 2020 r. Uważamy zatem, że większość cechów może skorzystać z tego rozwiązania, bowiem raczej nie zgłosiło do ubezpieczenia ponad 9-ciu ubezpieczonych.
 
Czy młodocianych pracowników wlicza się do ogółu zatrudnionych w firmie? Chodzi o sytuację, gdy razem z młodocianymi zatrudnionych jest powyżej 9 osób, a pracodawca chciałby skorzystać ze zwolnienia od opłacania składek w miesiącach od kwietnia do maja br.
 
Po ponownym przeanalizowaniu zapisu przepisu art. 31 zo.ust.1 ww. ustawy uważamy, że pracowników młodocianych zatrudnionych w celu nauki zawodu zalicza się do 9-osobowego limitu ubezpieczonych, którego nie przekroczenie jest warunkiem do uzyskania zwolnienia. Ustawodawca posługuje się terminem płatnik składek i ubezpieczeni, a nie mikroprzedsiębiorca i zatrudniony, o których jest mowa m.in. w prawie przedsiębiorców, które wyłącza zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego ze średniorocznego zatrudnienia.
 
Ewentualne wątpliwości w interpretacji tego przepisu wynikały z tego, że w debatach nad tym rozwiązaniem posługiwano się pojęciami mikroprzedsiębiorcy, czy firmy. Również w rządowym projekcie ustawy (w wersji druk nr 299) przekazanym do Sejmu RP przepis art. 31zo dotyczył osób prowadzących działalność gospodarczą, w tym mikroprzedsiębiorców. Stąd mogły pojawić się wątpliwości. Obecnie, objęcie tym przepisem wszystkich płatników składek, którzy zgłosili do ubezpieczenia mniej niż 10 osób umożliwi skorzystanie z niego większej grupie płatników (nie tylko przedsiębiorcom), w tym np. wszystkim organizacjom rzemieślniczym nie będącym w rejestrze przedsiębiorców.
 
Niezależnie uważamy, że nie ma uzasadnienia dla włączania pracowników młodocianych do przyjętego limitu ubezpieczonych warunkującego skorzystanie ze zwolnienia od opłacania składek. Dlatego Związek Rzemiosła Polskiego wystąpił o interpretację omawianego przepisu, albo o jego zmianę, w tym kierunku, aby pracowników młodocianych nie zaliczać do przyjętego w ustawie limitu ubezpieczonych.
 
Elżbieta Lutow
Dyrektor Zespołu Rozwoju Przedsiębiorczości
Związek Rzemiosła Polskiego
 
źródło:





Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony