Wielkopolska na słodko!

05 Listopad 2012, wyświetleń: 6719,

Certyfikaty dla producentów rogali świętomarcinskich - rozdane


 

Po raz kolejny już w okolicach Święta Niepodległości w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu przyznane zostały potwierdzenia uzyskania prawa do wytwarzania produktu regionalnego chronionego prawem Unii Europejskiej.

W tym roku taki certyfikat uzyskało 98 firm cukierniczych, które wykonują rogale świętomarcińskie  zgodnie z prawem i według określonej receptury.

Rogale są tradycyjnym słodkim przysmakiem poznaniaków 11 listopada, w dzień imienin świętego Marcina, patrona głównej ulicy w mieście. Jako unijny produkt regionalny rogale  są rozprowadzane od 2009r.

"Co roku w zakładach sprawdzany jest cały proces produkcji rogali, czy są one wykonywane z ciastapółfrancuskiego i białego maku. Dzięki potwierdzeniom umieszczonym w witrynach sklepowych klienci będą wiedzieli, że sprzedawane tam rogale są certyfikowane" – mówił Piotr Koperski z Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu.


 

W tym roku uroczyste wręczenie zaszczyciło wielu znamienitych gości, a zarazem smakoszy rogali między innymi Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny wraz z Zastępcą Tomaszem Kayserem, Dyrektor Generalny Związku Rzemiosła Polskiego - Maciej Prószyński, Mirosława Mruk z Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Poznaniu, a także przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu i Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. 

    


Produkcja rogali już ruszyła, bo część wypieków rozprowadzana jest przez Internet, w ramach współorganizowanej przez miasto kampanii alleRogal. Poza tym goście, którzy przyjeżdżają do Poznania mogą kupić rogale na dworcu PKP oraz na lotnisku.

Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich w Poznaniu sięga 1891 roku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina (11 listopada), ówczesny proboszcz poznańskiej parafii zaapelował do wiernych, aby - wzorem patrona - zrobili coś dla biednych. Józef Melzer, jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza, upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W następnych latach dołączyli do niego inni, aby każdy mógł w ten dzień najeść się do syta. Bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo. Zwyczaj wypieku w 1901 przejęło Stowarzyszenie Cukierników. A po I wojnie światowej do tradycji obdarowywania ubogich powrócił Franciszek Rączyński, natomiast tuż po II wojnie światowej przed zapomnieniem rogala uratował Zygmunt Wasiński. Tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich na dzień 11 listopada przetrwała w Poznaniu do dziś. W tym dniu poznaniacy zjadają go kilkaset ton.

Życząc smacznego serdecznie zapraszamy do cukierni na rogale z certyfikatem!






Podobne tematy dla tagów: certyfikat,rogale świętomarcińskie,Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu,

ROGALE ŚWIĘTOMARCIŃSKIE
Rogale ... słodki symbol Poznania
ROGALE ŚWIĘTOMARCIŃSKIE – JUŻ Z CERTYFIKATEM
Rogale świętomarcińskie - słodki symbol Poznania
Certyfikaty dla Rogali Świętomarcińskich rozdane!
Rogale świętomarcińskie i gęsina
Święto chleba
XII Wielkopolskie Święto Chleba
Jubileuszowe pasowanie uczniów.
Msze w intencji patronów
Mazurek pod biało-czerwoną flagą.
Święto Patronów Cechu

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony