Wakacyjne warsztaty stylizacji

21 Lipiec 2011, wyświetleń: 5997,

 

Jakie są Twoje zainteresowania ? Jakie posiadasz umiejętności ? Co chciałbyś robić kiedy dorośniesz ? Czy wiesz o czym świadczy Twój wizerunek ? Jak myślisz, jakie ma to znaczenie? – czyli co można robić w wakacje…


 

Szkoła  Wizażu & Stylizacji Anity Folaron znana jest doskonale wszystkim, którzy chcą zdobyć świetny zawód. Znana jest także z organizowania różnorodnych szkoleń i pokazów. Ale w tym roku zasługuje na uwagę także z zupełnie nowego powodu. O niezwykłej inicjatywie skierowanej  m.in. do … Domów Dziecka rozmawiam z Panią Anitą Folaron, która wpadła na bardzo ciekawy pomysł…

Pomysł zorganizowania warsztatów  dla dzieci z Domów Dziecka zrodził się już dużo wcześniej. Lubię obserwować ludzi, lubię kiedy mogę pomóc, ale… patrząc na wielu z nich martwi mnie u nich częste poczucie bezradności,  braku  pewności siebie, braku  wiary we własne siły i możliwości. Często skutkuje to trudnościami i uniemożliwia  niezależny start w życiu, poszukanie dobrej pracy i  radości spełnienia .    

Jednym z zadań jakie sobie stawiamy w Szkole jest właśnie rozbudzenie kreatywności, wzmocnienie poczucia własnej wartości.  Analizując pewne sytuacje, zaczęłam  zadawać sobie pytanie, kto takiej pomocy potrzebuje jeszcze bardziej. Pomyślałam wówczas o dzieciach , które trafiają do Domu Dziecka mając za sobą bardzo dramatyczne przeżycia. Wtedy  najważniejsze  wydaje się być zapewnienie im podstawowych  warunków do  życia ( spanie wyżywienie, obowiązkowa nauka). Odkrywanie ich zainteresowań, umiejętności, rozmowy na temat przyszłości naturalnie spadają na plan dalszy…

Pomysł zatem był, czy wiązały się z nim jakieś obawy?

Najistotniejsze były wątpliwości czy na takie zajęcia będzie zapotrzebowanie. Nie wiedziałam gdzie czerpać informacje na ten temat i ile takich dzieci będzie? Z pomocą przyszły Panie z Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty, które wskazały mi Wydział Polityki Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim. Od tej chwili akcja nabrała zdecydowanie tempa. Ideę zorganizowania warsztatów dla dzieci i młodzieży z domów dziecka zaprezentowałam na specjalnej naradzie  jaką zorganizował Urząd Wojewódzki dla dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych, ośrodków adopcyjnych i powiatowych centrów pomocy rodzinie. Przyznam, że miałam ogromna tremę. Obawiałam się, że pomysł się nie spodoba – ale wątpliwości rozwiały się niemal natychmiast po mojej prezentacji. W efekcie kalendarz spotkań z dziećmi z całej Wielkopolski jest zapełniony na całe wakacje i początek jesieni.

Pierwsze warsztaty już się odbyły…. Jakie są Pani refleksje z tych spotkań?

Tak. Pierwsze warsztaty prowadziłam razem z naszą absolwentką Kasią Przwoźniak, która jest nie tylko  Wizażystą – Stylistą, ale również świetnym doradcą zawodowym… to wspaniała i wrażliwa dziewczyna,   która zdecydowała się na współpracę.

 Bardzo ciepło wspominamy spotkanie z młodziutką 19- letnią Karoliną, która właśnie odebrała  klucze do swojego mieszkania i zdała na studia. Przeprowadziliśmy  ciekawe rozmowy z zakresu doradztwa zawodowego oraz przeprowadziliśmy warsztaty z kreowania wizerunku biznesowego. Zwróciliśmy uwagę na sposób wykonania delikatnego makijażu, sposób uczesania, a także odpowiednie dla niej kolory i fasony ubioru. Pokazaliśmy, jak wielka siła tkwi w odpowiednio dopasowanych szczegółach ubioru i jak duży wpływ ma ubiór na naszą ocenę.  Jak się okazało wybrany przez Karolinę kierunek studiów jest zgodny z jej umiejętnościami i zainteresowaniami. Ma szczęście, że jej opiekunka to kobieta o wielkim sercu, której bardzo zależy na przyszłości  Karoliny. 

 

                                      

Gościliśmy również trójkę chłopców. Bardzo baliśmy się , że mogą być za mali. Okazało się jednak ,że są bardzo dojrzali . Nie ma się co z resztą dziwić bo bagaż ich życiowych doświadczeń  załamałby niejednego dorosłego człowieka , a oni mają zaledwie 10,11 i 12 lat. Każdy z nich marzy o rodzinie, przyjaciołach, wspólnych zainteresowaniach w rodzinie, poczuciu wspólnoty … Ich odpowiedzi czy przemyślenia jak na ich wiek były tak „poważne” , bardzo  nas wzruszały. Każda spędzona z nimi godzina coraz bardziej zbliżała ich do nas. Najbardziej cieszył kontakt z chłopcem , który na początku był bardzo nieufny.  Swobodne rozmowy, zabawy z psem i gry stopniowo wzmacniały kontakt … a kiedy zaczęliśmy wyciągać z walizki ubrania i spokojnie tłumaczyć co i kiedy trzeba założyć okazało się, że można, a nawet trzeba pozbyć się z szafy zbyt  małej koszulki, czy przykrótkich już spodni, które w szkole i wśród rówieśników prowokowały docinki. Największą satysfakcję sprawiły nam potem telefony od dyrektorów placówek, którzy mówili, że dzieciaki chciałby do nas wrócić!

Jakie są zatem plany  na następne tygodnie? Czy ta - podkreślmy - bezpłatna ze strony Państwa oferta będzie miała ciąg dalszy?

Tak . Chcemy się z nimi wszystkimi spotkać jeszcze raz po wakacjach i oczywiście rozpocząć warsztaty z nowymi dziećmi.  Bardzo doceniam otwartość dyrektorów tych placówek – bo spotkania z nami wymagały od nich pewnego zaangażowania. To dla nas ogromna satysfakcja, że pomysł wydawałoby się dość nietypowy tak bardzo sprawdził się w życiu.

Marzena Rutkowska-Kalisz




Tagi powiązane z wiadomością:
stylizacja, wizaż, CSR


Podobne tematy dla tagów: stylizacja,wizaż,CSR,

FASHION EVENT - FEEL FREE!
Zapraszamy do Poznania
Na miesiąc przed Mistrzostwami Polski
Brazylijskie wspomnienia
Mistrzowie fryzjerstwa i wizażu pokazali swój kunszt
XIX Otwarte Mistrzostwa Fryzjerstwa Polskiego
Otwarte Mistrzostwa Fryzjerstwa Polskiego 2011
Konferencję podsumowującą Projekt Razem dla rozwoju rzemiosła
W uznaniu dla najlepszych!
Konkurs "Społecznie odpowiedzialny rzemieślnik"
Firma Piotra Koperskiego to EURO-PARTNER
Najlepsi z najlepszych w rzemiośle w 2014 - Gala w Poznaniu
KONIN „Najlepsi z najlepszych w rzemiośle 2014”

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony