Świętomięs Polski

12 Wrzesień 2011, wyświetleń: 4100,

 

Już od godzin przedpołudniowych, 11 września 2011, Stary Rynek w Poznaniu zapełnił się kucharzami, specjalistami i degustatorami. Tak jak zapowiadali organizatorzy atrakcji, a tym bardziej mięsnych smakołyków nie zabrakło.


W samo południe nastąpiło uroczyste, a zarazem oficjalne otwarcie pierwszego Świętomięsu Polskiego. Tomasz Stockinger serdecznie powitał wszystkich gości  przybyłych na Stary Rynek– organizatorów, przedstawicieli Komitetu Honorowego, ministrów goszczących na uroczystości w tym Ministrów Unii Europejskiej, a przede wszystkim Poznaniaków.  Niezwykle hucznie i przy dźwiękach orkiestry dętej wkroczył na Rynek korowód rzeźników i wędliniarzy w charakterystycznych strojach i  kucharskich czapkach.

Od rana w wielkim, mogącym pomieścić 1600l. kotle gotowany był gulasz z mięsa drobiowego, wieprzowego i wołowego. Oficjalna degustacja odbyła się o godz. 15.00. Tłumy chciały również spróbować najdłuższej kiełbasy świata, która miała ok. 670 m. i przyjechała na Rynek ze Swarzędza.  

Było coś dla ciała i coś dla ducha. Przez cały czas na scenie gościły przeróżne zespoły. Na ludowo zagrał i zatańczył zespół  Uniwersytetu Przyrodniczego „Łany”, a także zespól „Erato” i „Bardowie”.  Gdy zagrał zespół „Abba COver” prezentujący przeboje grupy Abba  nie jednemu uczestnikowi festynu nogi same rwały  się do tańca.   Gwiazdą wieczoru był Andrzej Cierniewski.

Tego dnia przez Stary Rynek przewinęła się  niewyobrażalna liczbę poznaniaków i ich gości. Oby tak licznie uczestniczyli w kolejnych odsłonach Świętomięsu, bo organizatorzy już zaczęli planować kolejne edycje. Przypomnijmy tylko ,że

Świętomies Polski zorganizowało Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP we współpracy ze Związkiem Rzemiosła Polskiego i Wielkopolska Izbą Rzemieślniczą w Poznaniu. Został sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, Wołowego i Drobiowego.

Katarzyna Rusin - Smolińska

Zapraszamy do galerii foto






Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony