Wielkopolska Strategia Ograniczania Wypadków przy Pracy 2010-2012" /> Wielkopolska Strategia Ograniczania Wypadków przy Pracy 2010-2012" />
 

Stop - wypadkom przy pracy!

17 Maj 2010, wyświetleń: 5440,

Wielkopolska Strategia Ograniczania Wypadków przy Pracy 2010-2012




„Co trzy i pół minuty ktoś umiera w UE na skutek przyczyn związanych z pracą. Oznacza to prawie 167 000 przypadków zgonów rocznie spowodowanych wypadkami przy pracy (7 500) lub chorobami zawodowymi (159 500).
Co cztery i pół sekundy jakiś pracownik w UE ulega wypadkowi powodującemu, że musi on pozostawać w domu przez co najmniej trzy dni robocze. Liczba wypadków przy pracy, których skutkiem są trzydniowe lub dłuższe nieobecności w pracy, jest ogromna — wynosi ponad 7 mln rocznie.”
Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy


To zatrważająca statystyka , a Polska ma w niej także swoją niechlubną kartę. Zimne dane statystyczne nie dodają niestety przy tym całego ludzkiego aspektu sytuacji. Nie pokazują dramatu nie tylko pracowników ale i rodzin, które po wypadku muszą na nowo organizować swoje życie zawodowe i prywatne. Czy można zatem takie statystyki skutecznie zmienić ? … Z pewnością tak choć jak w takich sytuacjach bywa wymaga to czasu, cierpliwości i ogromnej , organicznej pracy.
Dla Wielkopolan takie podejście do problemu to nie nowość , nić więc chyba dziwnego ,że to właśnie w Poznaniu zrodziła się idea w nowatorska w skali kraju.
Wielkopolska Komisja Ograniczania Wypadków przy Pracy 2010-2012 przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Poznaniu zainaugurowała swoją działalność dniu 23 kwietnia 2010 r ogłaszając. Przedstawiła Wielkopolską Strategię Ograniczania Wypadków przy Pracy 2010-2012 . 9 (dokument programowy)

Deklarację przystąpienia do tej Strategii podpisała także Wielkopolska Izba Rzemieślnicza. w Poznaniu, która zadeklarowała chęć działania i wszechstronną współpracę w szczególności na rzecz ochrony i bezpieczeństwa pracy pracowników młodocianych. Partnerem i uczestnikiem tej strategii może stać się każdy kto wypełni stosowną deklarację przystąpienia do WSOWpP

A o co w największym skrócie chodzi we wspomnianej deklaracji?

Najważniejszym celem tej strategii jest ograniczenie liczby wypadków przy pracy i jak najszersze propagowanie w społeczeństwie wiedzy na temat metod zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom.
Program pracy oparty na zaleceniach Komisji Europejskiej oraz Programie Państwowej Inspekcji Pracy przewiduje działania rozłożone na trzy lata. Zakłada ścisłą współpracę wszystkich sygnatariuszy. Bardzo ważna jest w tej pracy jest wymiana wiedzy, dobrych praktyk i upowszechnianie wszelkimi dostępnymi metodami działań zmierzających do ograniczenia statystyk wypadkowych. Jak już wspomniano skierowana jest do bardzo szerokiego gremium - do pracodawców , pracobiorców, do szkół , zarówno do małych i średnich przedsiębiorstw ale także do wielkich zakładów pracy.

Idea tej strategii zakłada bowiem jak najszersze zaangażowanie społeczeństwa w jej propagowanie i wprowadzanie w życie. A od czego powinniśmy zacząć? Być może od uporządkowania biurka czy warsztatu przy którym w tej chwili pracujemy… Korzystnych zmian może dokonać każdy – najważniejsze by uświadomił sobie konieczność ich wprowadzenia…

Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat strategii zapraszamy na stronę Okręgowej Inspekcji Pracy w Poznaniu. Polecamy Państwu również obszerną rozmowę z Okręgowym Inspektorem Pracy Krzysztofem Fiklewiczem. Rozmowa ukarze się w czerwcowym numerze „Wielkopolskiego Rzemieślnika”

Marzena Rutkowska - Kalisz






Podobne tematy dla tagów: PIP,Wielkopolska Strategia Ograniczania Wypadków przy Pracy,

Zdobądź Dyplom Państwowej Inspekcji Pracy
Konkurs dla pracodawców „Mniej Wypadków”
Rzemiosło wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy
W grupie można zdziałać więcej !

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony