Spotkanie Starszych Cechów i Kierowników Biur Cechów

23 Luty 2011, wyświetleń: 8439,

W dniu 22 lutego 2011 r. w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu odbyło się spotkanie Starszych Cechów i Kierowników Biur Cechów z terenu działania Izby. W spotkaniu wzięło udział  69 przedstawicieli z 39 cechów, Prezes Izby, Zastępcy Prezesa i członkowie Rady Izby oraz pracownicy Biura Izby.


Wiodącym tematem spotkania były sprawy oświatowe oraz tematyka unijna.

Program spotkania:

1.     Omówienie działań zmierzających do podniesienia poziomu przygotowania kandydatów do egzaminów czeladniczych na podstawie wyników sesji egzaminacyjnej w 2010r.

2.     Omówienie zasad współpracy w zakresie obiegu dokumentów kandydatów do egzaminów oraz prezentacja nowych druków.

3.     Prezentacja filmu „Od ucznia do czeladnika”.

4.     Dyskusja panelowa nt. działań, które  należy podjąć w celu podniesienia poziomu przygotowania kandydatów  do   egzaminów.

5.     Omówienie harmonogramu i przebiegu spotkań z mistrzami szkolącymi w cechach.

6.     Przedstawienie oferty programu Cechmistrz.

7.     Możliwości finansowania działalności przedsiębiorstw – inicjatywa JEREMIE.

8.     Podatki w organizacjach cechowych.

9.     Możliwości podejmowania pracy oraz szkolenia zawodowego w Niemczech po 1 maja 2011r.

10.   Prowadzenie działalności gospodarczej w UE na przykładzie Niemiec.

11.   Zakłócenia w systemie refundacji.

 

Z uwagi na ważność sprawy w spotkaniu dominowała tematyka oświatowa. W trakcie dyskusji panelowych dość szczegółowo zdiagnozowano przyczyny słabego przygotowania kandydatów do egzaminów czeladniczych leżące zarówno po stronie szkół zawodowych jak również mistrzów szkolących, rodziców, organizacji rzemieślniczych jak i samych kandydatów. Co ważniejsze wskazano również działania, które wymienione strony powinny podjąć by poprawić sytuację w tym zakresie.

Najwięcej emocji wywołał temat zakłóceń w systemie refundacji kosztów wypłacanych młodocianym wynagrodzeń. Postępowanie organów odpowiedzialnych za podpisywanie umów i wypłatę refundacji uznano za bezprawne. Prezes Izby Jerzy Bartnik w podsumowaniu tematu refundacji przedstawił działania podjęte w tej sprawie przez środowisko rzemieślnicze, ze szczególnym uwzględnieniem ZRP. Prezes J. Bartnik zaapelował do wszystkich organizacji o podjęcie inicjatywy pisania wystąpień w tej bulwersującej środowisko rzemieślnicze sprawie do najwyższych instancji w państwie. Takie zmasowane działania protestacyjne w okresie wyborczym powinny odnieść pozytywny skutek.

W spotkaniu poruszono również ważne zagadnienia dotyczące zmian w podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowym od osób prawnych w 2011r. dotyczących organizacji rzemieślniczych.

Przedstawiciel Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości zaznajomił zebranych z zasadami działania inicjatywy JEREMIE. Jest to propozycja pozyskiwania środków zewnętrznych przez MŚP na drodze niedotacyjnej, a w oparciu o preferencyjne pożyczki pozabankowe.

W dalszej części spotkania przedstawiono obszerne informację na temat otwarcia od 1maja br. rynków pracy w Niemczech i Austrii. Zapoznano zebranych w oparciu o uzyskane z kilku niemieckich izb rzemieślniczych informacje o możliwościach podejmowania nauki zawodu przez polską młodzież  na terenie Niemiec. Przedstawiona informacja odmitologizowała  temat nauki zawodu w Niemczech, który od kilku miesięcy wzbudza niezdrowe emocje podtrzymywane przez niektóre media.

Przedstawiono również możliwości i tryb zatrudniania się w niemieckich firmach oraz otwierania tam działalności gospodarczej. Musimy mieć bowiem świadomość iż od 1 maja tego roku będą w pełnym zakresie obowiązywać wobec obywateli polskich wszystkie cztery swobody unijne, czyli swobodny przepływ osób, towarów, usług i kapitału. Zebrani mieli również możliwość zapoznania się zasadami i priorytetami polskiej prezydencji od 1 lipca 2011 w Unii Europejskiej.

Spotkanie miało charakter dynamiczny, a zarazem bardzo merytoryczny, a wystąpienia uczestników w pełni odzwierciedlały opinie i poglądy środowiska rzemieślniczego na poruszane tematy.

Wiesław Ratajczak




Tagi powiązane z wiadomością:
oświata zawodowa, projekty relaizowane przez Izbę


Podobne tematy dla tagów: oświata zawodowa,projekty relaizowane przez Izbę,

Spotkanie Kierowników Biur Cechów
Nie chcemy takich zmian!
Refundacje – czy będą wypłaty
Kto będzie pracował w Polsce?
Spotkania Komisji Egzaminacyjnych
Co z refundacjami?

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony