Spotkanie przed nowym rokiem szkolnym

19 Marzec 2012, wyświetleń: 3744,

 

W Izbie odbyło się dzisiaj spotkanie z dyrektorami  szkół zawodowych i przedstawicielami organów prowadzących szkoły  z Poznania i Powiatu Poznańskiego. 


 

Jest to jedna z wielu takich narad, które odbywają się we wszystkich  cechach Wielkopolski. Od nowego roku szkolnego 2012/2013 czekają nas zmiany w oświacie zawodowej, a w tej chwili dla dyrektorów szkół zawodowych najpilniejszą sprawą jest właściwe skonstruowanie planów nauczania według nowych podstaw programowych. Co to oznacza dla rzemiosła? Plany muszą być ułożone do końca kwietnia i powinny  uwzględniać  właściwe proporcje między teoretyczną nauka zawodu, a  godzinami jakie uczeń spędza na praktyce u mistrza szkolącego.  Najkorzystniejszy zdaniem rzemieślników i jednocześnie mistrzów szkolących jest system tydzień na tydzień. Wielu dyrektorów przychyla się do tej koncepcji ale też trzeba wziąć pod uwagę specyfikę zawodów w jakich się kształci. Inaczej rzecz się ma w budownictwie podporządkowanemu sezonowości, a inaczej na przykład w branżach spożywczych.  Najważniejsze jednak , że bardzo szybko zebrani doszli do wspólnej konkluzji. Niezależnie od tego czy uczymy w systemie tygodniowym czy tez dwudniowym, w którym uczeń praktykę odbywa w wyznaczone dni tygodnia  wszystkim  uczestnikom procesu kształcenia musi przyświecać jeden cel -  jak najlepsze przygotowanie młodego człowieka do pracy.

Bardzo mocno podkreślał to Prezes Jerzy Bartnik – szkoła a w niej także mistrz szkolący służy przygotowaniu przyszłego pracownika , który bez trudu sprosta wymaganiom pracodawcy. To przesłanie musi być wyraźne i czytelne zarówno dla uczniów i ich rodziców jak i nauczycieli. Prezes odwołał  się także do swoich obserwacji ogólnopolskich. Wielkopolska  przoduje nie tylko w ilości kształconych rzemieślników i  w ilości zakładów , które podjęły się trudu przygotowania młodych kadr.  To oznacza , że nasze społeczeństwo wykazało się po prostu zwykłą życiową mądrością. Rodzice zdają sobie sprawę z trudności jakie młodzi ludzie napotykają na rynku pracy i dlatego  wybierają dla swoich dzieci zawodową ścieżkę kariery.  Obrazują to z resztą dane statystyczne jakie na wstępie spotkania zeprezentowała Iwona Derda Naczelnik Wydziału Oświaty WIR.

W czasie spotkania zaprezentowano także film przygotowany w Izbie. „Wybieram Rzemiosło” to film , który ma zachęcić gimnazjalistów do podjęcia nauki zawodu i ma wpisać się w naszą strategię promocji rzemiosła.

Dyrektor Tomasz Wika dziękując zebranym  podkreślał na zakończenie, że tego typu spotkania  są niezwykle ważne. Międzyresortowe ustalenia gdy przechodzą w fazę realizacji bywają mocno oderwane od życia – tymczasem proces nauczania odbywa się na poziomie szkoły , warsztatu rzemieślniczego i domu rodzinnego ucznia – ważne aby w tym procesie najważniejszy był uczeń – późniejszy pracownik.

Marzena Rutkowska-Kalisz

zapraszamy do galerii foto






Podobne tematy dla tagów: Dualny system kształcenia,praktyka zawodowa,nauka zawodu w rzemiośle,

XIII Targi Edukacyjne
Debata w sprawie reformy oświaty
Odpowiedź MEN na list CRR ZŁOTÓW dotyczący planowanej reformy oświaty zawodowej
Ratujmy kształcenie zawodowe w rzemiośle !!!!!!!!!
Targi Edukacyjne rozpoczęte!
Ogólnopolski Tydzień Kariery
Z myślą o przyszłych uczniach zawodu
Narada oświatowa

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony