Spotkanie kolędowo-noworoczne 2019

27 Styczeń 2019, wyświetleń: 2987,

Zgodnie z piękną tradycją


 

 

 

Ostatnia niedziela stycznia w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej  w Poznaniu, to  od dwudziestu siedmiu  lat wyjątkowo uroczysty dzień. Tradycyjne spotkanie kolędowo-noworoczne zgromadziło znakomitych gości, rzemieślników i ich rodziny, a także artystów z Kórnika.  

 

Najbardziej uroczyście witanym gościem był  Arcybiskup Poznański – Jego ekscelencja ks. Stanisław Gądecki.  Licznie zgromadzonej starszyźnie cechowej i Wiceprezesom Izby przewodził  Prezes Jerzy Bartnik.

 

Dyrektor Tomasz Wika rozpoczynając dzisiejszą uroczystość powitał Parlamentarzystów : Bożenę Szydłowską i Tadeusza Dziubę, a także  Wiesława Szczepańskiego Przewodniczącego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Katarzynę Kierzek-Koperską  Zastępcę Prezydenta Miasta Poznania , Antoniego Kalisza Członka Zarządu Powiatu Poznańskiego oraz  przedstawicieli wielu instytucji współpracujących z naszą Izbą. Licznej grupie samorządowców w tym roku przewodzili Kórniczanie, bo to właśnie Miasto i Gmina Kórnik odpowiadało za oprawę artystyczną spotkania.

 

Szczególnie ciepło powitano … Premiera Ignacego Paderewskiego, w którego wcielił się niezawodny Edmund Dudziński. Mistrz Paderewski wspominał piękne rocznice, które świętowaliśmy w ubiegłym roku. Przywołując pamięć o wielu wybitnych Wielkopolanach – nam współczesnym - życzył zgody narodowej.

 

Posłanka Bożena Szydłowska życzyła Rzemiosłu przede wszystkim przychylności władz i rozwiązań prawnych wspierających rozwój przedsiębiorczości, a na koniec roku wielu sukcesów. Z kolei  Wiesław Szczepański  Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego składając życzenia podkreślał znaczenie Wielkopolskiego Rzemiosła dla gospodarki regionu i zaznaczał, że tworząc strategię rozwoju Wielkopolski do 2030 roku trzeba koniecznie wziąć pod uwagę rolę jaką rzemieślnicy mają do odegrania w rozwijaniu przedsiębiorczości i samorządności.  Dlatego tak ważne jest aby firmy rzemieślnicze otrzymywały odpowiednie wsparcie.

 

Spotkanie kolędowo-noworoczne jest zawsze doskonałą okazją do podsumowań. Nie inaczej było w tym roku , a Prezes Jerzy Bartnik wielokrotnie podkreślał wyjątkowość minionego roku. 2018 – to nie tylko setna rocznica Niepodległej i jubileusz wybuchu Powstania Wielkopolskiego – z resztą nasza Izba znakomicie wpisała się w obchody obu dych doniosłych wydarzeń… To także współczesność i niezwykła aktywność Wielkopolskiego Rzemiosła. Gościliśmy Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Minister Annę Zalewską i Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Każda z tych wizyt była znakomitą okazją do szukania najlepszych rozwiązań dla problemów nurtujących środowisko. Prezes podkreślał też, że możemy pochwalić się modelową wręcz współpracą z samorządami wielu powiatów wielkopolskich – to właśnie dzięki takim inicjatywom można dbać o rozwój ekonomiczny i kulturalny naszych Małych Ojczyzn. Życzył wszystkim aby wartości wypisane na rzemieślniczych sztandarach - Bóg, Honor, Ojczyzna – tworzyły w połączeniu z wielkopolską pracą organiczną znakomitą receptę na bolączki współczesnego społeczeństwa.

 

Katarzyna Kierzek-Koperska  Zastępca Prezydenta Miasta Poznania życząc rzemieślnikom samych sukcesów podkreślała znaczenie znakomitej współpracy naszej Izby z Urzędem Miasta. To dzięki tej współpracy Poznań jeszcze bardziej będzie się kojarzył z przedsiębiorczością oraz z rozwojem gospodarki i szkolnictwa zawodowego.

 

Następnie głos zabrał Przemysław Pacholski Burmistrz Miasta i Gminy Kórnik, który przedstawił największe osiągnięcia gospodarcze, społeczne i kulturalne gminy, którą włada od niedawna. Podkreślał też zasługi swojego poprzednika – Jerzego Lechnerowskiego, który obecnie jest Radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Wypowiedź burmistrza znakomicie uzupełnił krótki film prezentujący największe atrakcje i osiągnięcia Kórnika.

 

Tradycyjnie już na sam koniec głos zabrał Arcybiskup Poznański – Jego ekscelencja ks. Stanisław Gądecki. W swojej krótkiej homilii poszukiwał odpowiedzi na bardzo aktualne pytanie – dlaczego wszyscy, choć szukamy zgody wciąż nie możemy odnaleźć porozumienia. Odpowiedź wypływa z czterech praw : prawa naturalnego, prawa pożądliwości, praw Starego Testamentu i wreszcie Prawa Chrystusowego, które dzięki działaniu Ducha Świętego daje nam ludziom siłę w dążeniu do dobra i zrozumienia. Dlatego  ks. Arcybiskup życzył wszystkim miłości i zrozumienia.

 

Część artystyczną spotkania poprowadził Sławomir Animucki – Dyrektor Kórnickiego Ośrodka Kultury. To było wyjątkowo barwne i różnorodne widowisko – dość powiedzieć , że przez scenę przewinęło się blisko 150 wykonawców.

 

Koncert rozpoczął się z wysokiego C. Chór Zamku Kórnickiego Castellum Cantans oczarował publiczność utworami Wolfganga Amadeusza Mozarta i Césara Augusta Francka. Chór powstał w 1999 roku z inicjatywy mieszkańców Kórnika, którzy postanowili odnowić i kontynuować długoletnią tradycję śpiewaczą, istniejącą w tym mieście.

 

Zmianę nastroju i młodzieńczą pasję zaprezentowały tancerki współpracujące z choreografem Damianem Wasiutą. A potem wszystkich rozbawiły niesamowite Senioritki, które zabrały publiczność w krotką muzyczną podróż.  

 

Na zakończenie wystąpił Zespół Pieśni I Tańca Ziemi Kórnickiej Władysie. Powstanie Władysiów stanowi jeden z najważniejszych projektów edukacji artystycznej w Kórniku i jest folklorystyczną i muzyczną wizytówką gminy. W 90 osobowym zespole tańczą zarówno najmłodsi, młodzież , a także dorośli. Dziś także stworzyli barwne, piękne widowisko.  

 

Dyrektor Tomasz Wika na zakończenie dzisiejszego wieczoru przypomniał zebranym , że rozpoczynający się rok 2019 będzie dla  naszej Izby Rokiem Jubileuszowym, ponieważ świętować będziemy setną rocznice powołania Izby Rzemieślniczej w Niepodległej Polsce.

Spotkanie zakończył bankiet, na który gości zaprosiły cechy z Poznania i  regionu poznańskiego.  

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

Zapraszamy do galerii foto




Tagi powiązane z wiadomością:
spotkanie kolędowo-noworoczne 2019



Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony