Spotkanie kolędowo-noworoczne 2018

29 Styczeń 2018, wyświetleń: 3516,

Części artystycznej spotkania ton nadawała Chodzież.


 

 

 

Ostatnia niedziela stycznia – tym razem 28 stycznia - w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej  w Poznaniu, zawsze jest wyjątkowo uroczystym dniem. Tradycyjnie odbywa się wtedy Spotkanie kolędowo - noworoczne starszyzny cechowej, rzemieślników i ich rodzin.

Najbardziej uroczyście witanym gościem był Metropolita Poznański – Jego ekscelencja ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki. Powitano wielu znakomitych gości – wśród nich Parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych z  Wielkopolski oraz  gości z zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji, które z nami współpracują. Wśród nich powitaliśmy między innymi  Posła na Sejm RP Marcina Porzucka, Zofię Szalczyk – Przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Stanisława Kalembę byłego Posła na Sejm RP. W czasie tych spotkań zawsze serdecznie witani są włodarze wielkopolskich miast i powiatów na czele z Julianem Hermaszczukiem Starostą Chodzieskim. To właśnie włodarze Chodzieży we współpracy z Cechem Rzemiosł Różnych przygotowali oprawę artystyczną tegorocznego spotkania. Goście, którzy nie mogli przybyć na nasze spotkanie przysłali okolicznościowe listy, z ich treścią mogą się Państwo zapoznać w linkach pod tą relacją.

Prezes Jerzy Bartnik podsumowując miniony rok z duma cytował hasło, które przyświecało tegorocznemu wydarzeniu – „Minęły wieki,  a myśmy się ostali – rzemieślnicy”. Podkreślał jak ważna jest rola rzemiosła w przygotowanie nowych kadr dla naszych firm, zwłaszcza gdy na rynku pracy brakuje ludzi. Gospodarka bardzo się zmieniła i tak jak jeszcze do niedawna największym problemem było bezrobocie tak teraz brak wykwalifikowanych pracowników. Dlatego tak istotna jest współpraca z władzami lokalnymi zarówno w tworzeniu dobrego klimatu dla szkolnictwa zawodowego ale także promocji rzemiosła. Życzył wszystkim zdrowia, pomyślności i efektywnych działań opartych na tradycyjnych rzemieślniczych wartościach – takich jak Bóg, Honor Ojczyzna.    

Rolę rzemiosła w wypracowaniu sukcesu gospodarczego Wielkopolski doceniła Zofia Szalczyk. Podkreślała , że to właśnie codzienna działalność firm rzemieślniczych  przekłada się na realne i dobre wskaźniki ekonomiczne naszego regionu. Zofia Szalczyk gratulowała nam sukcesów i wspominała o naszej  znakomitej współpracy z władzami regionu. Podkreślała , że największym spożywczym sukcesem Wielkopolskiego Rzemiosła jest bez wątpienia wpisanie kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej na europejską listę Chronionego Oznaczenia Geograficznego.

 

Zofia Szalczyk mile zaskoczyła chyba zgromadzonych powołując się na ostatnie sprawozdania - okazuje się , że co dziesiąta złotówka składająca się na PKB pochodzi z Wielkopolski. O naszej roli wspominał też Dyrektor Tomasz Wika, który potwierdził, że według przygotowywanych właśnie w  ZRP dokumentów potwierdzających nasza reprezentatywność jedna czwarta firm rzemieślniczych w Polsce wywodzi się z Wielkopolski.  

 

Tradycyjnie już na koniec części oficjalnej głos zabrał Arcybiskup Stanisław Gądecki.  Mówił bardzo krótko,  a jednak jego homilia o czasie tym wiecznym i tym tu i teraz przeżywanym przez każdego z nas będzie z pewnością na długo zapamiętana. Życzył zdrowia w życiu doczesnym i zdrowia w życiu wiecznym i abyśmy nie zapominali, że to najważniejsze życie jeszcze przed nami! Zaprosił także Wielkopolskie Rzemiosło do uczestniczenia w obchodach 1050 rocznicy ustanowienia Biskupstwa  w naszym mieście.

 

Arcybiskup Stanisław Gądecki  odebrał  następnie symboliczne upominki i kwiaty. Wręczyli je przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych w Chodzieży.

 

Po części oficjalnej rozpoczął się koncert. Najpierw wystąpił Chór im. Ignacego Jana Paderewskiego z Szamocina, a później prezentowały się solistki, laureatki wielu konkursów na co dzień współpracujące ze Studiem Piosenki przy MDK w Chodzieży.  

 

Bardzo miłym akcentem tej części było zaprezentowanie pasji rzemieślników należących do CRR w Chodzieży. Prowadza znakomicie prosperujące firmy i maja jeszcze czas na kultywowanie swoich pasji motoryzacyjnych, kolekcjonerskich i hodowlanych. Ale najważniejsze w tej mini uroczystości  było uhonorowanie żon, które dzielnie znoszą  mężowskie hooby. 

 

Spotkanie jak zawsze zakończyło się w swobodniejszej atmosferze – sprzyjały temu stoły bankietowe przygotowane  przez ABC Kuchni Hieronima Jurgi.

 

Jak zawsze życzono sobie wszelkiej pomyślności i umawiano się na spotkanie za rok

 

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

Zapraszamy do galerii

 

Relacja filmowa

 

Listy okolicznościowe

 

List od Krystyny Łybackiej Posłanki do Europarlamentu

 

List od Adama Szejnfelda Posła do Europarlamentu

 

List od Andrzeja Grzyba Posła do Europarlamentu

 

List od Zbigniewa Hoffmanna Wojewody Wielkopolskiego

 

List od Jana Grabkowskiego Starosty Poznańskiego






Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony