Spotkania regionalne

21 Kwiecień 2011, wyświetleń: 5525,

Zakończył się cykl spotkań regionalnych , które poprzedzają Walne Zgromadzenie Przedstawicieli Izby. Oto relacje z poszczególnych regionów.


 

Leszno

W dniu 5 kwietnia  br. w siedzibie pełnomocnika  WIR w Lesznie odbyła się kolejna narada regionalna  w której  uczestniczyli delegaci na Walne Zgromadzenie Izby oraz na Kongres Rzemiosła Polskiego, członkowie Rady, Komisji Rewizyjnej oraz Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego a także  kierownicy  Biur Cechów. Naradę prowadził  v-Prezes Rady  Eugeniusz Stankiewicz ,który powitał Prezesa WIR  Jerzego Bartnika  oraz  Dyrektora Tomasza Wikę.

W pierwszej części spotkania Prezes Jerzy Bartnik omówił aktualne problemy rzemiosła oraz jego organizacji ,podejmowane działania przez Związek Rzemiosła Polskiego w zakresie m.in. kontrowersyjnej decyzji wstrzymania refundacji  nowych  umów   przez Ochotnicze Hufce Pracy z uwagi na drastyczne  ograniczenie środków finansowych  przez rząd mimo, że pochodzą one z  z odpisów pracodawców na Fundusz Pracy. Uczestnikom narady przedstawiono planowane  przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kierunki  reformy szkolnictwa zawodowego oraz założenia do zmian systemu przeprowadzania egzaminów czeladniczych i mistrzowskich. Omówiono wyniki sesji  egzaminacyjnej  w 2010r. wskazując na konieczność większej popularyzacji informatorów egzaminacyjnych do których kandydaci na czeladników  sięgają najczęściej dopiero przed egzaminem poprawkowym. Dyrektor WIR  podziękował kierownictwu cechów za organizację i bardzo dobrą frekwencję w regionie mistrzów szkolących na odbytych spotkaniach, które powinny  poprawić przygotowanie kandydatów na egzaminy czeladnicze.              

W dyskusji uczestnicy narady pytali o możliwość skierowania pozwu do sądu w związku nie realizowaniem przez rząd zapisu ustawowego dotyczącego refundacji .W odpowiedzi Prezes Jerzy Bartnik wyjaśnił ,że ZRP  pracuje nad tym , ale problem polega na nieprecyzyjnym  zapisie ustawowym  w  tym zakresie.

Po naradzie  do biura pełnomocnika przybył poseł na sejm RP Wiesław Szczepański ,który spotkał się  z kierownictwem Izby Rzemieślniczej. Prezes Jerzy Bartnik zapoznał posła z aktualnymi problemami rzemiosła .Sprawa refundacji wynagrodzeń pracowników młodocianych i składki ZUS była przedmiotem interpelacji poselskiej gościa, który do dnia spotkania nie otrzymał jeszcze odpowiedzi resortu.

Klemens Durka

 

Piła

W dniu 8 kwietnia 2011 r. w Cechu Rzemiosł Różnych w Pile, odbyło się spotkanie samorządu  rzemiosła regionu północnej wielkopolski.

W spotkaniu udział wzięli : Starsi Cechów i Kierownicy biur oraz  Prezes Spółdzielni Rzemieślniczej „Krajna” w Złotowie.Swoją obecnością spotkanie zaszczycili Jerzy Bartnik Prezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu , V-ce Prezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu Karol Pufal  oraz jej Dyrektor Tomasz Wika.

Było to coroczne spotkanie samorządu rzemiosła, które poprzedza Walne Zgromadzenie przedstawicieli Izby . Spotkanie otworzył V-ce Prezes Karol Pufal, po czym oddał głos Prezesowi Jerzemu Bartnikowi.

Prezes mówił o narastającym kryzysie w kraju. O tym, że kryzys ten dotyka także małe i średnie przedsiębiorstwa. Głównie jednak mówiono o zapowiadanych od dawna zmianach w szkolnictwie zawodowym. Zmiany te zdaniem rzemiosła nie przyniosą nic dobrego bowiem system kształcenia tzw. modułowego może spowodować brak zainteresowania ze strony młodocianych zdobywaniem pełnych kwalifikacji zawodowych kończących się egzaminem czeladniczym. Również ostatnie posunięcia rządu, wstrzymujące wypłatę refundacji wynagrodzeń młodocianych pracowników  zostały przyjęte w środowisku rzemieślniczym bardzo negatywnie. Refundacje te bowiem, jak mówiono w trakcie spotkania, stanowią tylko pewną rekompensatę wydatków ponoszonych przez rzemieślników szkolących młodocianych pracowników. Pojawiają się coraz częściej głosy, wśród osób szkolących  , że nie będą zawierane umowy o naukę zawodu. Tematy oświatowe były dominującymi tematami w trakcie spotkania, ale poruszane były też inne sprawy dotyczące rzemiosła.

Spotkanie zakończyło się złożeniem podziękowań za długoletnią  współpracę Danucie Łobaczewskiej-Jeleń w związku z jej przejściem na emeryturę.

Katarzyna Jeleń

zapraszamy do galerii foto

Poznań

Spotkanie regionalne cechów z Poznania i subregionu gnieźnieńskiego odbyło się 15  kwietnia. Obrady poprowadził Prezes Jerzy Bartnik, który w krótkim wystąpieniu podsumował dokonania Izby w naszym regionie.  Jak podkreślił kierowanie Związkiem Rzemiosła Polskiego pozwala mu z szerszej perspektywy patrzeć na wiele problemów , które ogniskują się także  wielkopolskich firmach rzemieślniczych.

Najważniejszym tematem , powszechnie poruszanym jest teraz kłopot z wstrzymanymi wypłatami refundacji . Przedstawił zatem skrócone kalendariom działań podjętych w tej sprawie. Wielomiesięczne zabiegi jakie podejmowane są zarówno wśród parlamentarzystów , członków Rządu RP czy też w mediach powoli przynoszą skutek. Ale – choć zmieniło się podejście do rzemieślniczych postulatów to jednak  dopóki nie będzie konkretnych przepisów wykonawczych trudno ślepo ufać zapewnieniom Ministerstwa Finansów ,że refundacje zostaną przywrócone. „Poczekam, zobaczę  na piśmie – wtedy uwierzę ”… -  tak podsumował Jerzy Bartnik tę cześć swojego wystąpienia.

Szeroko rozumiana problematyka oświatowa i czekające nas wyzwania związane z reformowaniem systemu kształcenia zawodowego były kolejnym punktem tego spotkania.  Nikt z resztą ze zgromadzonych na sali nie miał wątpliwości ,że od jakości i charakteru przewidywanych zmian zależy przyszłość wielu firm. Brakuje uczniów w rzemiośle.  Za chwilę brakować ich będzie także w szkołach – prosty przykład obrazuje skale problemu – otóż gdyby tylko przez rok mistrzowie szkolący przestali przyjmować młodych do nauki zawodu trzeba by zamknąć ponad połowę szkół zawodowych – po prostu ich uczniowie nie mieliby gdzie realizować programu praktycznej nauki zawodu.  Nie jest to więc tylko i wyłącznie kłopot rzemiosła , które nie będzie miało nowych kadr. Zabraknie pracy dla nauczycieli – a z tym z kolei borykać się będą lokalne samorządy. Zabraknie wykwalifikowanych pracowników  a to w makroskali odbije się na kondycji całej polskiej gospodarki.  Takie zagrożenia trzeba w porę dostrzegać i bardzo głośno o nich mówić – konkludował Prezes Jerzy Bartnik. Wspomniał o tym także w kontekście zbliżającej się polskiej prezydencji.  To właśnie wtedy europejskie organizacje rzemieślnicze wyznaczyły  terminy posiedzeń plenarnych  i spotkań z przedstawicielami naszego Rządu. Może to być  nie tylko okazja do określania dalszych kierunków działania ale także możliwość lepszego uzmysłowienia decydentom, że 70% zatrudnionych w Europie pracuje w rzemiośle, małych i średnich przedsiębiorstwach.

Wiele uwagi Prezes Jerzy Bartnik poświęcił naszym niemieckim sąsiadom i ich projektom promującym rzemiosło. Takie wieloletnie projekty zrealizowali już z powodzeniem Francuzi, wdrożyli także Niemcy i Włosi. Być może pora na tak kompleksowe działania także  Polsce!

Następnie głos zabrał Dyrektor Tomasz Wika , który podsumował bezprecedensowy w historii Izby cykl  spotkań z mistrzami szkolącymi.  W spotkaniach uczestniczyło średnio ponad 50 % zrzeszonych mistrzów.  Pierwsze , gorące refleksje każą na efekty tej akcji  patrzeć z zadowoleniem.  Nawiązał się prawdziwy dialog z mistrzami szkolącymi , a wszyscy odpowiedzialni w Izbie za sprawy oświaty zawodowej mieli okazję w bezpośrednich kontaktach zapoznać się z postulatami ludzi bezpośrednio zaangażowanych w  proces przygotowania młodych ludzi  nie tylko do egzaminu czeladniczego ale do wejścia w dorosłe , zawodowe życie.  Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, ale ten swoisty remanent z pewnością pozwoli określić priorytety i wyznaczyć zadania na najbliższe miesiące.

Ciekawe wystąpienie miał także Marek Pietura Starszy Wielkopolskiego Cechu Fotografów. Poruszył on problem nowych  regulacji dotyczących ochrony środowiska. Przepisy są bardzo restrykcyjne , zwłaszcza w stosunku do małych firm i stanowią bardzo poważne obciążenie -nie tylko niestety -biurokratyczne. Od spełniania tych ostrych wymogów ekologicznych nie uciekniemy, taka jest tendencja w całej Europie ale pora pomyśleć jak przystosować je do rzemieślniczej rzeczywistości – skomentował Marek Pietura.

Marzena Rutkowska-Kalisz

zapraszamy do galerii foto

 

Konin

18 kwietnia 2011 r.  odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji rzemieślniczych regionu konińskiego, w którym uczestniczyli:

- starsi, delegaci na WZP Izby i kierownicy biur cechów z regionu oraz kierownik biura Spółdzielni w Kole,

- prezes i dyrektor WIR.

Prezes Jerzy Bartnik przedstawił ogólną sytuację rzemiosła w Polsce i Europie w świetle zachodzących zmian gospodarczych oraz zmieniających się unormowań prawa unijnego. Zachodzi pilna konieczność uświadomienia społeczeństwu odgrywanej przez rzemiosło roli w działalności gospodarczej i społecznej.

W dyskusji uczestnicy spotkania poruszyli  następujące zagadnienia:

- środowisko jest słabo reprezentowane w różnorodnych gremiach na szczeblu miasta i powiatu, należy podejmować działania promujące rzemiosło i działalność organizacji rzemieślniczych, z działaniami promocyjnymi należy wychodzić poza środowisko rzemieślnicze,

- organizacje (cechy) powinny zabiegać o wstępowanie w ich szeregi nowych rzemieślników oraz zachęcać do pracy w organach samorządowych ludzi młodych,

- aktualna sytuacja w zakresie środków na refundację oraz zawierania umów o refundację z Ochotniczymi Hufcami Pracy,

- reforma systemu szkolnictwa zawodowego oraz przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych.

Ryszard Galewski

Iwona Wojciechowska

zapraszamy do galerii foto

 

 






Podobne tematy dla tagów: spotkania regionalne,Walne Zgromadzenie Przedstawicieli Izby,

Spotkania regionalne w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu
Walne Zgromadzenie Izby
Walne Zgromadzenie Przedstawicieli Izby 2016
Najważniejsze spotkanie w roku !
Walne Zgromadzenie Przedstawicieli Izby

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony