Rogale ... słodki symbol Poznania

04 Listopad 2011, wyświetleń: 6497,

 

 

11 listopada tuż, tuż....


Cukiernicy  odebrali zatem w piątek  w Izbie zaświadczenia zezwalające im na używanie symbolu unijnego produktu regionalnego. Takie potwierdzenie w tym roku otrzymały 102 firmy.  Prawo do wypiekania certyfikowanych Rogali Świętomarcińskich mają cukiernicy z 26 powiatów województwa wielkopolskiego. 

Uroczystość zorganizował Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu i  Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą w Poznaniu we współpracy z Urzędem Mista Poznania.

Nasz  sztandarowy, poznański  smakołyk ma oznakowanie unijne od 2009 roku. Ponieważ nazwa "rogal świętomarciński" została zarejestrowana w unijnym rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych, przywilej znakowania unijnym symbolem mają ci producenci, którzy poddali się kontroli zgodności procesu produkcji ze specyfikacją i otrzymali świadectwo jakości. Daje to nabywcom gwarancję, że rogale zostały wyprodukowane w Wielkopolsce zgodnie z określoną tylko dla nich recepturą.

Wypiekane są z ciasta półfrancuskiego, z nadzieniem z białego maku, okruchów cukierniczych, wanilii, mielonych daktyli, orzechów,cukru, kandyzowanych owoców lub owoców w syropie, rodzynek, margaryny, masy jajowej oraz migdałowego aromatu  do smaku.  Jeden rogal waży między 200 a 250 gramów i ma około 260 kalorii.

Po wręczeniu certyfikatów  Prezydent Poznania Ryszard Grobelny  i Prezes  Jerzy Bartnik w asyście poznańskich cukierników  tradycyjnie już częstowali przechodniów  rogalami. Poznaniacy byli mile zaskoczeni taką słodka niespodzianką…

Poznań postawił w tym roku na ogólnopolską promocję rogali. Plakaty promujące nasz przysmak można znaleźć  na ulicach największych polskich miast. W sam dzień św. Marcina rogale będą promowane na pokładach samolotów LOT-u wylatujących z polskich lotnisk - wśród pasażerów rozdanych zostanie ponad 14 tysięcy miniatur rogali świętomarcińskich. Rogale otrzymają m.in.: prezydent RP, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, a także prezydenci polskich miast oraz redakcje krajowych dzienników i tygodników i ogólnopolskie stacje radiowe i telewizyjne. Doceniono także potęgę Internetu – od tego roku rogale można kupować na specjalnym portalu aukcyjnym, w ramach akcji alleRogal. Specjalnie na tę okazję zostało stworzone konto "Rogal świętomarciński z Poznania". Każdy zamawiający otrzyma wraz ze swoją przesyłką informację o tradycji wypieku rogali.

11 listopada poznaniacy zjadają ponad 400 ton rogali, zobaczymy czy dorówna nam reszta Polski!

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

Zapraszamy do galerii foto

Zapraszamy na realcje filmową

 




Tagi powiązane z wiadomością:
certyfikat, rogale świętomarcińskie


Podobne tematy dla tagów: certyfikat,rogale świętomarcińskie,

ROGALE ŚWIĘTOMARCIŃSKIE
Wielkopolska na słodko!
ROGALE ŚWIĘTOMARCIŃSKIE – JUŻ Z CERTYFIKATEM
Rogale świętomarcińskie - słodki symbol Poznania
Certyfikaty dla Rogali Świętomarcińskich rozdane!
Rogale świętomarcińskie i gęsina

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony