Regionalny Kongres Zawodowy w Grzymysławicach

28 Marzec 2019, wyświetleń: 2408,

Podpisanie Porozumienia pomiędzy Wlkp. Kuratorem Oświaty i Prezesem WIR w Poznaniu


 

 

 

27 marca br. odbył się Regionalny Kongres Zawodowy w Centrum Badań i Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach koło Wrześni. Był to jeden z kolejnych Kongresów odbywających się we wszystkich województwach kraju. Organizatorami spotkania byli Wojewoda Wielkopolski i Wielkopolski Kurator Oświaty, współorganizatorem wydarzenia było Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Spotkanie poświęcone było omówieniu najważniejszych zmian w systemie kształcenia zawodowego, a także przedstawieniu sytuacji szkolnictwa branżowego i technicznego w regionie. W swoich wystąpieniach Pani Elżbieta Leszczyńska – Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Pan Zbigniew Talaga  - Wicekurator Oświaty podkreślili, że konieczność zmian w systemie kształcenia zawodowego jest podyktowana potrzebami współczesnej gospodarki. Dziś problemem rynku pracy nie jest bezrobocie, ale dobrze wykwalifikowani pracownicy. Z tego powodu musimy przygotować kadry na potrzeby nowoczesnej gospodarki. Wprowadzane zmiany mają mocno powiązać pracodawcę ze szkolnictwem zawodowym. Dla powodzenia tego przedsięwzięcia ogromnie istotna jest zmiana sposobu postrzegania kształcenia zawodowego oraz promowanie możliwości rozwoju, jakie dają szkoły branżowe i technika. Mocną pozycję oraz dużą rolę w tym zakresie w województwie dostrzega się w wielkopolskim rzemiośle.

Na zakończenie pierwszej części Kongresu nagrodzono pracodawców za współpracę i promocję kształcenia zawodowego oraz podpisano umowy/porozumienia o współpracy. Bardzo istotnym momentem w tej części programu było podpisanie porozumienie pomiędzy Wielkopolskim Kuratorem Oświaty a Prezesem Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu w sprawie współpracy na rzecz poprawy stanu kształcenia zawodowego, w szczególności w zakresie realizacji praktycznej nauki zawodu z udziałem pracodawców – rzemieślników.

 

Treść porozumienia Wlkp. Kurator Oświaty - WIR w Poznaniu

 

Powyższe porozumienie jest odnowieniem porozumienia zawartego w dniu 2 grudnia 2005 roku pomiędzy Wielkopolskim Kuratorem Oświaty, Prezesem Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu i Prezesem Izby Rzemieślniczej w Kaliszu. Podpisanie nowego porozumienia wynika ze zmian przepisów oświatowych, wprowadzenia nowych rozwiązań, w szczególności w zakresie organizacji praktycznej nauki zawodu oraz potrzeby zacieśnienia współpracy z Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Powyższe porozumienie jest również realizacją porozumienia zawartego pomiędzy Ministrem Edukacji Narodowej  a Związkiem Rzemiosła Polskiego  z dnia  29 stycznia 2019 r. w sprawie współpracy na rzecz poprawy stanu kształcenia zawodowego,  w szczególności realizacji praktycznej nauki zawodu.

 

Treść porozumienia MEN – ZRP.

 

Wśród pracodawców wyróżnionych znaleźli się również przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu. Byli to: Pani Maria Katscher prowadząca Salon Fryzjerski „Renesans Urody” w Poznaniu, Pan Karol Pufal prowadzący Usługowy Zakład Malarsko - Tapeciarski w Złotowie oraz Pan Przemysław Kuczora prowadzący Cukiernię Przemysław Kuczora we Wrześni. Ze szczegółowym opisem zasług wyróżnionych osób można zapoznać się w załącznikach:

 

Maria Katscher  

 

Karol Pufal 

 

Przemysław Kuczora  

 

Kongres zgromadził nauczycieli, dyrektorów szkół, doradców zawodowych, lokalnych przedsiębiorców oraz przedstawicieli Izb Rzemieślniczych, Cechów oraz rzemieślniczych szkół zawodowych. Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu reprezentowali: Jerzy Bartnik – Prezes Izby, Antoni Odzimek – Wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego i Wiceprezes Izby, Marek Skoraszewski – Wiceprezes Izby, Włodzimierz Szymańki – członek Rady Izby, Michał Kaniewski – członek Rady Izby, Tomasz Wika – Dyrektor Izby, Iwona Derda – Naczelnik Wydziału Oświaty Izby. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych w Koninie, Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych we Wągrowcu, Cechowej Szkoły Rzemieślniczej w Gnieźnie.

Regionalnemu Kongresowi Zawodowemu towarzyszyła prezentacja szkół branżowych i techników oraz kierunków kształcenia. W strefie wystawienniczej znajdowały się również stoiska wszystkich trzech szkół rzemieślniczych prowadzonych przez Cechy zrzeszone w naszej Izbie oraz stoisko Izby.

W drugiej części Kongresu odbyły się panele dyskusyjne w trzech tematach, w których jako paneliści czynny udział brali m.in. Iwona Derda – Naczelnik Wydziału Oświaty Izby oraz Tomasz Wika – Dyrektor Izby. Panele poświęcone były następującym tematom:

  1. Dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb krajowego, regionalnego i lokalnego rynku pracy z korzyścią dla ucznia, pracodawcy, szkoły i organu prowadzącego.
  2. Współpraca z pracodawcami w planowaniu, realizacji i ocenie efektów kształcenia zawodowego.
  3. Uczeń w centrum zmian w kształceniu zawodowym – od wyboru zawodu do sukcesu na rynku pracy. 

Po zakończeniu części oficjalnej Kongresu odbyło się spotkanie przedstawicieli Izb Rzemieślniczych z województwa wielkopolskiego, rzemieślniczych szkół zawodowych prowadzonych przez Cechy oraz wybranych dyrektorów szkół branżowych I stopnia, których organami prowadzącymi są jednostki samorządu terytorialnego. W trakcie spotkania zaprezentowaliśmy potencjał Izb Rzemieślniczych i Cechów z Wielkopolski oraz przedstawiliśmy propozycje dobrych zmian w edukacji zawodowej, które uważamy za potrzebne do wprowadzenia w ramach wdrażania reformy szkolnictwa zawodowego. Ze szczegółowym opisem propozycji można zapoznać się w załączniku:

 

Dobre zmiany w edukacji zawodowej – informacja, wdrażanie, ocena i identyfikacja potrzeb organizacji kształcenia zawodowego.

 

 

W związku z nieobecnością przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej podczas Kongresu i spotkania z Izbami Rzemieślniczymi powyższe propozycje zmian w edukacji zawodowej zostaną przekazane listownie do Pani Anny Zalewskiej – Minister Edukacji Narodowej.

 

 

 

Iwona Derda

 

Zapraszamy do galerii foto






Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony